Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Mniam!

     KURCZAKI NIE PŁACZĄ

     Okazuje się, że animowane produkcje familijne potrafią realizować nie tylko firmy amerykańskie. Wytwórnie hollywoodzkie z Disneyem i Pixa-rem na czele maja konkurencję nawet w dalekiej Malezji. Tamtejsi animatorzy, po praktykach w międzynarodowych wytwórniach filmowych i telewizyjnych, m.in. w Japonii, nakręcili film nazwany po polsku "Mniam!", reklamowany hasłem "Kurczaki nie płaczą!". Pomysł fabuły, przeznaczonej dla widowni familijnej i dziecięcej, wydaje się tyleż dziwaczny, co ekscytujący. Chodzi ni mniej ni więcej niż o pojedynek żarłocznego rekina o imieniu Szczena z... kurczakami. Jak mogło do tego dojść?

     W bajce nie ma rzeczy niemożliwych. Szczena ze swoim kumplem, rekinkiem Olem. żółwicą Magdą i innymi stworzeniami morskimi postanawia wyjść na ląd i zapolować na stado kur i kurczaków z miss kurnika Nell na czele. Morze opuszcza w specjalnej maszynie - robokopie. Do akcji wkracza jeszcze paskudny właściciel restauracji Podlecki, który poluje na wszystkie stworzenia i chce wystąpić w telewizyjnym programie "Kuchenne rebelie".

     Akcja filmu, będąca mieszanka kilku gatunków, prowadzona jest bardzo dynamicznie, niemniej trochę siada w środku tego półtoragodzinnego obrazu. Zastrzeżenia budzi także fakt, że część obrazów rozgrywających się na lądzie wydaje się zbyt ciemna. Zakończenie jest jednak znowu emocjonujące. Ciekawa jest polska wersja językowa z niezawodnym Piotrem Fronczewskim jako rekinem Szczena.

     Czy jednak "Mniam!" może zainteresować naszą dziecięcą widownię? Film w gruncie rzeczy nie odbiega standardem realizacyjnym od większości tego typu produkcji hollywoodzkich, z wyjątkiem oczywiście takich pozycji jak "Król Lew" czy "Epoka lodowcowa". Wymowa filmu wydaje się jednak wielce dziwaczna. Dzieci mają uwierzyć, że wszystkie zwierzęta, nawet rekiny, są jednakowo dobre i łagodne i nie są nawet w stanie zjeść kurczaków!

     "Mniam!", Malezja, 2011. Film animowany. Reżyseria: Aun Hoe Goh. Wykonawcy polskiej wersji językowej: Magda Gessler, Piotr Fronczewski, Jerzy Kryszak, Marcin Hycnar, kabaret Ani Mru Mru i inni.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 października 2011


W światłach Wcielenia. Chrystologia kultury W światłach Wcielenia. Chrystologia kultury
ks. Jerzy Szymik
Książką podsumowuje badania księdza J. Szymika - chrystologa nad kulturą (zwłaszcza literaturą) traktowaną jako miejsce teologiczne. Autor zachwyca się prawdą, że "Bogu i człowiekowi cudownie jest być razem". Nie ucieka od podstawowych egzystencjalnych pytań o zło, cierpienie, ciemność, ale prowadzi ku światłu, nadziei... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej