Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Chciwość

     PIENIĄDZE I MORALNOŚĆ

     Demaskatorskie dramaty społeczne mają w Hollywood długą tradycję. Nowy amerykański dramat społeczny "Chciwość" nawiązuje do zrealizowanego w 1923 r. klasycznego dzieła Ericha von Stroheima o tym samym tytule.

     Kino hollywoodzkie dawno stało się wielką gałęzią kultury masowej, także sztuki ambitnej. Od lat 30. XX w. wśród twórców Hollywood zaczęła stopniowo dominować ideologia lewicowa, a ideologię komunistyczną popierało wielu czołowych amerykańskich twórców. Takie postawy istnieją i dzisiaj, czego owoce możemy oglądać na ekranach. "Chciwość" jest filmem, którego twórcy nawiązują do wielu tytułów ze wspomnianego nurtu społecznie "demaskatorskiego", takich jak obie części "Wall Street", w których kapitaliści pokazywani byli jako bezduszni gangsterzy. W "Chciwości" jest jednak nieco inaczej.

     Akcja filmu rozgrywa się w czasie jednej doby w wielkim biurowcu na Manhattanie. Praktycznie nie wychodzimy z pomieszczeń biurowych i okolicznych barów. Zwolniony z pracy kierownik ważnego działu przekazuje młodemu analitykowi niepokojące dane. Zdolny pracownik szybko wykrywa, że firma znajduje się na granicy bankructwa. Sprawa natychmiast trafia do kierownictwa, które podczas nocnej narady decyduje o szybkiej sprzedaży części aktywów firmy. Wszyscy zdają sobie sprawę, że operacja ta uratuje część majątku firmy kosztem utraty zaufania klientów. Pracownicy wiedzą, że operują wirtualnymi pieniędzmi, niemającymi pokrycia w rzeczywistej wartości sprzedawanych i kupowanych firm. Autorzy filmu ukazują jednak bohaterów jako ludzi wrażliwych, którzy muszą robić to, co robią, bo potrzebują pieniędzy na spłatę kredytów itd. Wymowa "Chciwości" wydaje się więc dwuznaczna.

     Autorzy filmu demaskują mechanizmy działania wielkich firm, które doprowadziły do aktualnego kryzysu finansowego. Z drugiej strony twórcy litują się nad pracownikami tych firm, którzy muszą mimo wszystko wykonywać swoje obowiązki. Sprawna reżyseria i świetna gra zespołu aktorskiego sprawia, że ten niełatwy w odbiorze film ogląda się z zainteresowaniem.

     "Chciwość" ("Margin Cali"), USA, 2011. Scenariusz i reżyseria: J.C. Chandor. Wykonawcy: Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Demi Moore i inni. Dystrybucja: Monolith Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

2 stycznia 2012   


Okresy roku liturgicznego w wystroju kościoła Okresy roku liturgicznego w wystroju kościoła
Alicja Augustyn-Zielińska
Autorka zajmuje się tworzeniem kompozycji kwiatowych od wielu lat. Doświadczeniem dzieli się na prowadzonych przez siebie kursach florystów. Na stałe odpowiada za wystrój pijarskiego kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Krakowie.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej