Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Slumdog. Milioner z ulicy

     ZWYCIĘSTWO JAMALA Z BOMBAJU

     Laureatem 8 tegorocznych Oscarów, w tym za najlepszy film i reżyserię, zosta! "Slum-dog. Milioner z ulicy", brawurowo zrealizowany film obyczajowy. Jest to produkcja brytyjsko-amerykańska, jednak akcja utworu rozgrywa się w Bombaju w środowisku Hindusów różnych stanów i pokoleń. Oryginalność filmu polega na tym, że znany reżyser angielski Danny Boyle formę hollywoodzkiego kina popularnego połączył tu na swój sposób z Bollywoo-dem (nazwa od wytwórni w Bombaju), czyli uprawianym tylko w Indiach kinem komercyjnym, będącym dziwacznym połączeniem gatunkowym - dramatu obyczajowego i sensacyjnego, melodramatu oraz komedii ze wstawkami muzycznymi. Mamy tu więc do czynienia ze współczesnym filmowym pomostem kulturowym między Zachodem a współczesnymi, gwałtownie zmieniającymi się Indiami. Szybkie tempo akcji, precyzyjna dramaturgia i montaż, wyjęte jakby z popularnych dramatów hollywoodzkich, posłużyły twórcom do opowiedzenia historyjki, mającej charakter baśni o przygodach 18-letniego chłopca Jamala, który z sukcesem bierze udział w indyjskiej wersji telewizyjnych "Milionerów".

     Historię chłopca poznajemy w szeregu retrospekcji, kiedy opowiada on o swoim życiu przesłuchującemu go na komisariacie policjantowi. Jamal został bowiem oskarżony o oszustwo przez niechętnego mu prowadzącego program.

     Musi więc dowieść swej niewinności i wrócić do studia, aby odpowiedzieć na ostatnie pytanie. Z opowieści chłopca wylania się niesamowita panorama życia w Bombaju - od slumsów i nędzy do sukcesu i szczęścia w miłości. Pełna gwałtownych kontrastów i dramatycznych zdarzeń historia Jamala została tu opowiedziana jako baśń o awansie i sukcesie, który okazał się możliwy dzięki talentowi i inteligencji młodego bohatera oraz szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Widownia do końca kibicuje Jamalowi, bowiem uwierzyła w jego uczciwość. Formuła pozytywnej baśni nie przeszkodziła jednak autorom w nasyceniu filmu realiami z życia współczesnych Indii, co dodaje temu utworowi wiarygodności.

     "Slumdog. Milioner z ulicy" ("Slumdog Millionaire"), Wielka Brytania/ USA, 2008. Reżyseria - Danny Boyle. Wykonawcy: Dev Patel. Anil Kapoor, Irrfan Khan, Freida Pinto i inni. Dystrybucja - Monolith Films.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

1 marca 2009Bon Ton Bon Ton
Jasminka Petrović
Możesz zadać sobie pytanie: "Po co mi ta książka? Przecież jestem przyzwoitym, kulturalnym człowiekiem znającym dobre maniery". Jeśli przez dobre maniery rozumiesz tylko zespół zasad bon tonu, wtedy twoje pytanie jest właściwe. Ale jeśli chcesz traktować dobre zachowanie jako filozofię życiową, musisz przeczytać tę książkę... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 AniaP: 04.03.2009, 15:52
 Przepiękny film,poecam :)
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej