Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Żegaj, Kwinto

     Będzie nam brakować wzruszeń, jakimi obdarzał nas Jan Machulski. Aktor odszedł 20 listopada 2008 r., miał 80 lat i jeszcze niedawno tryskał zdrowiem. Prawdopodobnie zmarł na atak serca.

     Pochodził z bardzo biednej rodziny, dorastał na Bałutach, znanej robotniczej dzielnicy Łodzi. Każdy zaoszczędzony grosz wydawał na kino. Miał zostać muzykiem, grał na kilku instrumentach. - Aktorstwo było celem mojego życia. Chciałem być kimś innym. Mogłem dzięki temu przeżyć obok mojego życia jeszcze kilkadziesiąt innych - przyznawał po latach.

     Pierwszą główną rolę, w 1957 roku, zagrał w znakomitym debiucie Tadeusza Konwickiego "Ostatni dzień lata". Ale tą rolą nie wypłynął. Polskie kino nie miało dla niego dobrych propozycji.

     Filmową nieśmiertelność zapewniła Machulskiemu rola kasiarza i trębacza Kwinty w komediach kryminalnych Vabank" i "Vabank II" Juliusza Manilskiego. Syn pokazał na ekranie nową twarz ojca. Zaczęli się zgłaszać inni reżyserzy. Nigdy nie odmawiał debiutantom.

     - Pamiętam ich zawsze razem, jak pracowali, wspierali się, kochali. To była taka "święta trójca" - Halinka, Jan i potem Juliusz. Wielcy indywidualiści, ale zawsze razem - wspomina Ewa Szykulska. - Janka lubiło się nie tylko jako aktora, ale przede wszystkim jako człowieka, mężczyznę. To był wielki dżentelmen. Nigdy nie odmawiał pomocy.

     W 1970 r. Machulski z żoną Haliną, aktorką i reżyserem, założył "Teatr Ochoty". Prowadzili przy nim ognisko teatralne dla młodzieży. Uczyli ich, jak przyzwoicie żyć. - Najpierw trzeba kształtować człowieka, a potem artystę - mówił aktor.

     W nekrologach i wspomnieniach przyjaciół wciąż powtarzają się słowa: człowiek niezwykłej zacności i serdeczności. Wychowawca wielu pokoleń aktorskiej młodzieży. Wszyscy go kochali.

     - Jestem z tych ostatnich - mawiał aktor. Nie wystarcza mi SMS. Muszę słyszeć w słuchawce ludzki głos. Potrzebuję żywego kontaktu.

     Zwieńczeniem jego kariery będzie rola w filmie Michała Rogalskiego zatytułowanym - nomen omen - "Ostatnia akcja". Film będzie miał premierę 30 stycznia 2009 r. W pamięci milionów widzów Jan Machulski pozostanie jednak Kwintą, kasiarzem, który kochał grać na trąbce.


Kamila Szymańczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

30 listopada 2008Bo piekno na to jest, by zachwycało. Jan Paweł II w kulturze polskiej Bo piekno na to jest, by zachwycało. Jan Paweł II w kulturze polskiej
Praca zbiorowa
Osoba, twórczość i misja Jana Pawła II mają bez wątpienia niebagatelny wpływ na kształtowanie się systemu wartości nie tylko Polaków. Karol Wojtyła odcisnął swój ślad np. w teatrze zanim został papieżem, zaś jego postać zainspirowała wielu filmowców już w czasie jego licznych podróży w charakterze Głowy Kościoła. Nie oparli mu się też malarze i rzeźbiarze, miał swój udział w myśli filozoficznej oraz wpływ na język polski... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej