Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Opór

     Partyzancki heroizm po Hollywoodzku

     Twórcy amerykańskiego filmu "Opór" opowiadają historię żydowskiego oddziału partyzanckiego braci Bielskich, który działał w czasie II wojny światowej na pograniczu Wileńszczyzny i Białorusi, czyli na polskich kresach wschodnich. Historia ta została w Ameryce podniesiona do rangi mitycznego przykładu aktywnego żydowskiego oporu przeciwko ludobójczemu hitleryzmowi. I to mimo wątpliwości, jakie wielu historyków ma nadal co do faktycznego przebiegu ówczesnych wydarzeń. Ponieważ miejsc aktywnego zbrojnego oporu Żydów, na podobieństwo powstania w getcie warszawskim, podczas wojny w Europie było niewiele, działalność oddziału Bielskich nabrała wymiaru heroicznego. Holokaust został w filmie oderwany od złożonej rzeczywistości wojny, zatem istnieją tu tylko dwie strony - ludobójcza machina hitlerowska i prześladowani Żydzi. W filmie o Polsce w ogóle się nie mówi, miejscowa białoruska ludność i partyzanci mówią po rosyjsku. Tewje Bielski, założyciel i przywódca oddziału, wygląda tu na biblijnego Mojżesza, wyprowadzającego lud Izraela na wolność z morderczej niewoli.

     Historycy potwierdzają, że Bielscy uratowali setki Żydów zbiegłych z okolicznych gett, tworząc coś w rodzaju wielkiego leśnego miasteczka. Jednak jeśli chodzi o działania zbrojne, to przeciwko Niemcom rzadko je prowadzili. Z biegiem czasu oddział Bielskich stał się po prostu częścią radzieckiej partyzantki, która zwalczała polską AK jako organizację wrogą. Stąd brały się przykłady pacyfikacji polskich wiosek, badane obecnie przez historyków i reporterów. Do dziś nie maleje więc różnica w ocenie działalności Bielskich przez Polaków i Żydów. W konsekwencji "Opór" przypomina dawne radzieckie i polskie propagandowe filmy partyzanckie. Różnica polega na tym, że obraz ten zrealizowano w hollywoodzkim stylu. Taka formuła filmu miała posłużyć do dobitnego przekazania propagandowej tezy. Do głównej roli Tewje Bielskiego reżyser zaangażował Daniela Craiga, popularnego brytyjskiego aktora teatralnego i filmowego, który po zagraniu kilku ról w amerykańskich produkcjach m.in. udziale w dwóch obrazach o przygodach Jamesa Bonda stał się prawdziwą gwiazdą. W ten sposób bohater "Oporu" kojarzy się widzom z ekranową postacią heroiczną, a członkowie żydowskiego oddziału z czasów wojny stają się częścią mitologii zmagań o wolność. Hollywoodzka baśń o oddziale Bielskich jest ciekawym przyczynkiem do ewolucji amerykańskiego kina o II wojnie światowej. Niemal do końca lat 60. tematyka Holokaustu była tam prawie nieobecna. Dopiero po zwycięstwach Izraela w wojnach z krajami arabskimi Holokaust znalazł się w centrum uwagi filmowców jako główny problem wojny, wypierający wszystkie inne.

     "Opór" (Defiance), USA, 2008. Reżyseria i scenariusz: Edward Zwick. Wykonawcy: Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell, George Mackay, Alexa Davalos, Mia Wasikowska i inni. Dystrybucja: Monolith Plus.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

30 listopada 2008
   


Perły architektury. Od 4000 roku p.n.e do czasów współczesnych Perły architektury. Od 4000 roku p.n.e do czasów współczesnych
Praca zbiorowa
Istnieją dzieła architektury, które są czymś więcej niż tylko wspaniałymi budowlami pełniącymi funkcje religijne bądź świeckie, stanowią bowiem przejaw absolutnego geniuszu człowieka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej