Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Męczennicy prawosławia w kinie

    Od 29 maja pojawią się w sprzedaży DVD dwa filmy, w których główne wątki dotyczą tematyki religijnej. Głośne "Wniebowstąpienie" w reżyserii Łarisy Szepitko zrealizowane zostało w czasach radzieckich, w 1977 roku, pod wpływem stylu wybitnego reżysera Andrieja Tarkowskiego, autora "Andrieja Rublowa". Surowy czarno-biały film Łarisy Szepitko został dostrzeżony na zagranicznych festiwalach, między innymi nagrodzono go Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Pozornie jest to jeszcze jeden propagandowy utwór radziecki o sowieckiej partyzantce walczącej podczas II wojny z armią hitlerowską. Akcja rozgrywa się w 1942 r. na Białorusi, gdzie dwóch partyzantów dostaje się do niewoli niemieckiej. Autorka opowiedziała ich dzieje jako historię męczeństwa, odwołując się do motywów z Ewangelii. Po okrutnym przesłuchaniu przez kolaboranta białoruskiego (rzadko wówczas pokazywanego w kinie) partyzanci zostają poprowadzeni na stracenie. Sceny ich kaźni zostały zrealizowane na podobieństwo drogi krzyżowej. Tego rodzaju nawiązanie do Ewangelii, odwołujące się do tradycji prawosławnej, możliwe było w okresie pewnej liberalizacji systemu radzieckiego w dziedzinie polityki kulturalnej w drugiej połowie lat 70. ub. wieku, po podpisaniu przez Moskwę układu w Helsinkach. "Wniebowstąpienie" weszło do kanonu filmu światowego o II wojnie światowej.

     O "Wyspie" Pawła Łungina pisaliśmy już w "Idziemy" w czasie premiery kinowej tego filmu. Ten obsypany rosyjskimi i międzynarodowymi (w tym polskimi) nagrodami utwór jest przykładem skrajnej ascetycznej estetyki w kreowaniu metafizycznej rzeczywistości duchowej. Akcja rozgrywa się na odciętej od świata północnej wyspie, gdzie w prawosławnym klasztorze przebywa mnich, który wydaje się prawdziwym człowiekiem bożym. Pragnie odkupić zdradę kolegi z czasów wojny, umartwia się, pomaga chorym przybyszom i walczy z przełożonymi klasztoru o czystość praktykowania wiary. Reżyser także nawiązał do arcydzieła Tarkowskiego "Andriej Rub-low", już w sposób bardziej otwarty niż było to możliwe w czasach radzieckich.

     "Wniebowstąpienie", ZSRR 1977. Reżyseria - Łarisa Szepitko. Wykonawcy: Władimir Gostiuchin, Boris Ptotnikow, Anatolij Sotonicyn i inni. Dystrybucja na DVD - 35 mm.

     "Wyspa", Rosja2006. Reżyseria - Paweł Łungin. Wykonawcy: Piotr Mamonow, Wiktor Suchorukow, Dmitrij Diużew i inni. Dystrybucja na DVD - 35 mm.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

24 maja 2009


Europa dla Chrystusa. Chrystus dla Europy. Reewangelizacja cywilizacji zachodniej Europa dla Chrystusa. Chrystus dla Europy. Reewangelizacja cywilizacji zachodniej
Bogdan Giemza SDS (oprac.)
Na książkę składają się artykuły dotyczące teraźniejszości i przyszłości Kościoła.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej