Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Shultes

     Tragiczny kieszonkowiec

     Rosyjski film "Shultes" zrealizowany został przez Bakura Bakuradze, gruzińskiego reżysera wykształconego i pracującego w Moskwie. Autor tego dzieła kontynuuje tradycje gruzińskich artystów, którzy jeszcze w ZSRR wywalczyli sobie autonomię, tworząc filmy w języku rosyjskim w wytwórniach w Moskwie, a w Gruzji po gruzińsku. Okazuje się, że obecnie - w okresie konfliktów Rosji z Gruzją - pozycja tych twórców pozostała wciąż wysoka. Film Bakuradze odniósł sukcesy na kilku festiwalach rosyjskich i europejskich. Nic dziwnego, bo jest to utwór intrygujący i poruszający pod względem formalnym i moralnym. Reżyser inspirował się zapewne niektórymi współczesnymi obrazami awangardowego kina europejskiego, których tematem są perypetie zagubionych i dotkniętych jakąś chorobą bohaterów. Od czasu pamiętnego francuskiego arcydzieła "Kieszonkowiec" Roberta Bressona, zrealizowanego na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, postacie drobnych przestępców i złodziei kieszonkowych stały się dla filmowców bardzo pociągające.

     W filmie Bakuradze obserwujemy poczynania byłego sportowca o nazwisku Shultes, który po wypadku samododowym znajduje się w stanie amnezji. Wraz z młodym Kostikiem kradnie portfele, pieniądze i drogie samochody. Do pewnego momentu nie bardzo możemy rozpoznać motywy działań bohatera, który wszystkie czynności wykonuje precyzyjnie i mechanicznie, nie bardzo chyba zdając sobie sprawę z tego, co robi. Nie możemy się zorientować, skąd bierze się w jego świadomości niewrażliwość na zło? Czy jest to tylko skutek urazu po wypadku, czy też skażenie duszy złem, co znamy z tradycji rosyjskiej literatury, np. z Dostojewskiego. W dramatycznym zakończeniu reżyser stawia pewne diagnozy, lecz mimo wszystko dusza bohatera pozostaje dla nas zagadką. Wiemy tylko, że psychicznie zerwał on więź z przeszłością i zosta! trafiony nie do końca rozpoznanym syndromem zła. Autor "Shultesa" zrealizował wcześniej kilka obrazów dokumentalnych, dlatego też zapewne zaangażował do filmu wykonawców niezawodowych, którzy wnieśli tu atmosferę surowego i autentycznego życia.

     "Shultes", Rosja 2008. Reżyseria - Bakur Bakuradze. Wykonawcy: Gieta Czitawa, Rustan Griebienkin, Liubow Firsowa, Cecile Plaige i inni. Dystrybucja - 35 mm.
Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 maja 2009


Bon Ton Bon Ton
Jasminka Petrović
Możesz zadać sobie pytanie: "Po co mi ta książka? Przecież jestem przyzwoitym, kulturalnym człowiekiem znającym dobre maniery". Jeśli przez dobre maniery rozumiesz tylko zespół zasad bon tonu, wtedy twoje pytanie jest właściwe. Ale jeśli chcesz traktować dobre zachowanie jako filozofię życiową, musisz przeczytać tę książkę... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej