Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Operacja Dunaj

     INWAZJA PRZY PIWIE

     "Operacja Dunaj" w reżyserii Jacka Glomba wchodzi na ekrany w rocznicę inwazji wojsk państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. Dobrze się stało, że kolejna rocznica nieszczęsnej interwencji została uczczona komedią w koprodukcji polsko-czeskiej. Film jest satyrą na tamtą operację wojskową z końcową ideą pojednania i przyjaźni polsko-czeskiej w imię dążenia do wolności. Gtomb oparł się na ponoć potwierdzonym historycznie fakcie zaginięcia na czeskiej prowincji jakiegoś wysłużonego czołgu Biedroneczka. Przygody załogi tego czołgu autorzy ukazali jako parodię serialu "Czterej pancerni i pies". Na początku filmu nieudolnie kierowany i popsuty czołg wjechał nagle do gospody w jakiejś czeskiej mieścinie, czym zadziwił biesiadującą tam przy piwie grupę mieszkańców, którzy nie wiedzieli jeszcze o inwazji. Unieruchomiona załoga musiała zreperować czołg, a w wolnym czasie zaprzyjaźniła się z mieszkańcami, zwłaszcza z pięknymi dziewczynami. Akcja utworu z każdą chwilą coraz bardziej upodabnia się do czeskiej komedii.

     Twórcy "Operacji Dunaj" usiłowali połączyć w filmie dwie tradycje komediowe - rodzimy humor koszarowy (parodię "Czterech pancernych" i satyrę na LWP) i czeski humor szwejkowski, znany z lubianych u nas filmów czeskich. Te tradycje różnią się jednak od siebie językiem i klimatem, więc obraz czasami przypomina zbiór zmontowanych gagów. Jednak trzeba przyznać, ze grający tu czescy aktorzy dużo zrobili, aby dopasować się do polskich kolegów i stworzyć w miarę spójną komediową całość. Dużą rolę odegrał i też zapewne wybitny czeski reżyser Jiri Menzel, laureat Oscara, który zgodził się objąć film opieką artystyczną i osobiście wystąpić w roli dróżnika. To dzięki niemu poczuliśmy tu klimat "Pociągów pod specjalnym nadzorem", w którym musieli się odnaleźć nasi nieszczęśni czołgiści.

     "Operacja Dunaj", Polska/Czechy 2009. Reżyseria - Jacek Głomb. Wykonawcy: Zbigniew Zamachowski, Maciej StuWr, Tomasz Kot, Jiri Menzel, Joanna Gonschorek, Maciej Nawrocki, Eva Ho-lubova, Bolek Polivka, Jaroslav Dusek, Rudolf Hrusinsky jr, Monika Zoubkova i inni. Dystrybucja - Monolith Films.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 sierpnia 2009   


Wszystko o Bożym Narodzeniu. Tradycje, pieśni i potrawy z całego świata Wszystko o Bożym Narodzeniu. Tradycje, pieśni i potrawy z całego świata
Aldo Falanga
Książka wprowadza w fascynującą rzeczywistość świąt Bożego Narodzenia, które w różnych zakątkach świata wyglądają inaczej. Rozmaitość obyczajów, potraw, dzieł sztuki czy kolęd wyznacza trasę szczególnej podróży dookoła świata... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej