Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Historia Kowalskich

     Na zakończonym niedawno 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbył się premierowy pokaz telewizyjnego filmu "Historia Kowalskich" w reżyserii Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego.

     Ten fabularyzowany utwór dokumentalny powstał w ramach programu "Życie za życie", prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Idea programu polega na uwiecznieniu pamięci tych wielu Polaków, którzy z narażeniem życia własnego i swoich rodzin w czasie okupacji hitlerowskiej ratowali Żydów. Prawda o rozmiarach pomocy Żydom w czasie wojny z trudem przebija się do świadomości światowej opinii publicznej. Autorzy filmu połączyli formę dokumentalną z fabularną, co we współczesnej twórczości telewizyjnej jest obecnie praktyką bardzo częstą. Wstrząsający materiał dokumentalny - fotografie oraz relacje świadków i członków rodzin zamordowanych - mówi sam za siebie. Liczna rodzina Kowalskich i grono ich sąsiadów z Ciepielowa koło Radomia zostali wraz z ukrywanymi przez siebie Żydami 6 grudnia 1942 r. w bestialski sposób spaleni w stodole przez oddział niemieckiej żandarmerii. Zamordowano wówczas 34 osoby, w tym Adama i Bronisławę Kowalskich i ich pięcioro dzieci. Prawda o męczeńskiej śmierci Kowalskich została ujawniona przed kilku laty i stała się symbolem bohaterstwa tych wielu Polaków, którzy ukrywali swych sąsiadów Żydów, autorzy filmu zaś potraktowali tę historię jako symboliczną dla Polaków ukrywających Żydów. Przy okazji w kilku retrospekcjach ukazują na ogół zgodne współżycie Polaków i Żydów w Ciepielowie przed wybuchem wojny. Nie ukrywając konfliktów podkreślają, że życie toczyło się wówczas w pewnej symbiozie narodowościowej. "Historia Kowalskich" wyróżnia się walorami artystycznymi, edukacyjnymi i poznawczymi. Film wkrótce zostanie zaprezentowany w 2 programie TYP.

     Historia Kowalskich". Producent - Maciej Pawlicki. Produkcja TVP 2, Picaresque 2009. Scenariusz i reżyseria: Maciej Pawlicki i Arkadiusz Gotębiewski.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

4 października 2009


Bo piekno na to jest, by zachwycało. Jan Paweł II w kulturze polskiej Bo piekno na to jest, by zachwycało. Jan Paweł II w kulturze polskiej
Praca zbiorowa
Osoba, twórczość i misja Jana Pawła II mają bez wątpienia niebagatelny wpływ na kształtowanie się systemu wartości nie tylko Polaków. Karol Wojtyła odcisnął swój ślad np. w teatrze zanim został papieżem, zaś jego postać zainspirowała wielu filmowców już w czasie jego licznych podróży w charakterze Głowy Kościoła. Nie oparli mu się też malarze i rzeźbiarze, miał swój udział w myśli filozoficznej oraz wpływ na język polski... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 jjj: 14.07.2010, 10:21
 Widzialam film dopiero dzisiaj. I niestety musze powiedziec, ze doszlam do wniosku, ze nie podjelabym takiego ryzyka jak ta rodzina. Kiedys myslalam, ze tak, ale po urodzeniu dziecka wiem, ze nie moglabym go narazic. Smutne.
 marta: 01.12.2009, 13:11
 Moja mama urodziła się 12 km od Ciepielowa. W Gardzienicach i Wielgiem mam bliską rodzinę. Wiele razy spędzam tam wakacje, jeżdziłam i nadal jeżdżę na zjazdy i imprezy rodzinne. Do dzisiejszego dnia, do chwili gdy obejrzałam film, nie słyszałam tej historii. nikt nigdy mi nie opowiadał o Żydach z Ciepielowa. A szkoda...............
 edmund: 24.10.2009, 14:15
 jutro o 18 w tvp2
 mariachi: 17.10.2009, 14:42
 Dobrze, że pojawił się film, który potrafi jednocześnie przekazać wiedzę i rozbudzić emocje, bo nie ma takich dużo, a są najwartościowsze. A tak jest szansa, że młodsi to go obejrzą. Niech świat się dowie, że kto jak kto, ale Polacy w tej wojnie zachowali się godnie. I jak naprawdę wyglądały polsko-żydowskie relacje w czasie II WŚ, które film pokazuje bez kompleksów.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej