Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
ks. Rudolf Komórek

(1890 - 1949)

     Sześćdziesiąt lat temu w domu dla chorych salezjanów w San Jose Dos Campos w Brazylii, po dziewięciu latach zmagania się z gruźlicą, zmarł ks. Rudolf Komórek. Duchowny 25 lat spędził na misjach w Brazylii. Trwa jego proces beatyfikacyjny, a jego akta od 1964 r. znajdują się w Rzymie.

     Pochodził z Bielska, z wielodzietnej rodziny robotniczej, gdzie przyszedł na świat w 1890 r. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia - jako kapłan archidiecezji wrocławskiej - przyjął w 1913 r. z rąk kard. Augustyna Koppa. Pracował na kilku wikariatach. Znany był z dobrego kaznodziejstwa i pobożności eucharystycznej. Gdy wybuchła I wojna światowa, posługiwał wśród rannych w szpitalach krakowskich. W 1918 r., na własną prośbę, został wysłany jako kapelan na front do Tyrolu. Tam został wzięty do niewoli włoskiej. Za gorliwą, pełną poświęcenia posługę w czasie wojny otrzymał od Czerwonego Krzyża najwyższe odznaczenie dla wojskowych - Złoty Krzyż Zasługi II Klasy.

     Po powrocie zostały wikariuszem w Pogwizdowie, a następnie we Frysztaku. Żył bardzo skromnie, spał na podłodze, często z biednymi dzielił się nawet rzeczami osobistymi. Najlepiej czuł się wśród chorych i biednych.

     W 1922 r. uzyskał zgodę kard. Adolfa Bertrama i wstąpił do salezjanów w Krakowie. Krótko pracował w ich placówce w Przemyślu. Dwa lata później, po dwutygodniowej podróży z Genui transatlantykiem "Europa", przybył do Brazylii, gdzie rozpoczął pracę wśród Polonii. Najpierw przebywał w San Feliciano, gdzie przygotowywał dzieci do I Komunii św. i zajmował się chorymi. Tu złożył śluby wieczyste. W opinii, jaka w związku z tym została o nim napisana, stwierdzano: "Jego gorliwość w pracy nad zbawieniem dusz, a specjalnie zapał do spowiadania, jego duch umartwienia są podziwu godne. W dziedzinie wypełniania ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jest najprzykładniejszym w świecie człowiekiem".

     W 1929 r. został przeniesiony do Niteroi, gdzie objął funkcję rektora sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki.

     Następnie pracował wśród Polaków, Niemców i Włochów w Luis Alvez. W 1936 r. został spowiednikiem w salezjańskim seminarium duchownym w Lavrinhas, ale był oblegany także przez wielu świeckich. Miał dar czytania w sumieniach, który pozwalał mu poznawać grzechy i odkrywać potrzeby dusz.

     Kiedy lekarze stwierdzili u niego gruźlicę płuc, został przeniesiony do domu dla chorych księży w San Jose dos Campos. Choć dawano mu kilka miesięcy życia, żył jeszcze dziewięć lat, udzielając się w pracy duszpasterskiej. Pomagał też biednym i był spowiednikiem domu starców. Ostatnie dwa tygodnie życia spędził w szpitalu, gdzie zmarł 11 grudnia 1949 r.

     "Świątobliwie żył i święcie umarł. (...) Niemal całe miasto wzięło udział w pogrzebie. Nigdy tu nie widziano czegoś podobnego. Sklepy i domy kupieckie były pozamykane, by uczcić zmarłego i świątobliwego księdza. Odprawiały się Msze święte za jego - można mówić - świętą duszę" - pisał do brata zmarłego przełożony salezjanów ks. Stanisław Tycner.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 grudnia 2009


Matka Teresa. Małe życie Matki Teresy Matka Teresa. Małe życie Matki Teresy
Guillemette de La Borie
Biografia Matki Teresy. Autorka prezentuje nie tylko jej życiową wędrówkę, ale przede wszystkim ukazuje jej osobowość niezwykłą, pełną uporu i determinacji, czasem kontestowaną, proponując portret duchowy, w którym zarysowuje się doświadczenie mistyczne, duch całkowitego oddania siebie bliźnim, ubóstwo i modlitwa... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 elzbieta: 03.03.2017, 00:37
 Dzk Ci Czcigodny Slugo Bozy za wysluchanie mojej prosby i nieustannej kilkuletniej codziennej modlitwy trzymajac Twoj Wizerunek przed oczami, za Twoim wstawiennictwem,otoz syn bierze mniej lekow bo stan zdrowia sie poprawia. Ja nie ustaje w modlitwie do Ciebie Bog Zaplac
 wojciech: 14.11.2016, 16:32
 Prosze CIE ks.RUDOLFIE o wstawiennictwo u JEZUSA Milosiernego za moimi zmarlymi Rodzicami i mlodszm Bratem Krzysztofem,ktory bardzo cierpial za zycia,przez swoja chorobe
 Barbara: 30.09.2016, 22:56
 Ks.Rudolfie proszę o modlitwę w intencji nawrócenia mojej córki Joanny, zdrowie duszy ciała i umysłu szczęsliwy przebieg operacji.Proszę o swiatło Ducha Sw. dar modlitwy o miłosć i zgodę dla wnuków Jonatana, Julianny , Jany . Dla syna Michała proszę o zerwanie z nałogiem dobrą spowiedż. miłosć i zgodę w rodzinie . Bóg zapłać.
 Barbara: 30.09.2016, 22:53
 Ks.Rudolfie proszę o modlitwę w intencji nawrócenia mojej córki Joanny, zdrowie duszy ciała i umysłu szczęsliwy przebieg operacji.Proszę o swiatło Ducha Sw. dar modlitwy o miłosć i zgodę dla wnuków Jonatana, Julianny , Jany . Dla syna Michała proszę o zerwanie z nałogiem dobrą spowiedż. miłosć i zgodę w rodzinie . Bóg zapłać.
 wiesia: 24.08.2016, 12:33
 Proszę Cię ks. Rudolfie o wstawiennictwo się za mną i moją rodziną do Pana Boga naszego o zdrowie i więcej wiary dla nas i naszych dzieci. Przed dwoma dniami poznałam Twoje istnienie, oglądając część filmu o Twoim życiu i od razu pomyślałam że możesz mi pomóc w moich kłopotach ze zdrowiem, Ty znasz je, ponieważ znasz myśli ludzi.
 Zofia: 23.08.2016, 16:22
 ks.Rudolfie wypros mi te laske, ktora przedstawiam Ci w swoim sercu.
 matka: 06.05.2016, 07:34
 Sługo Boży ks. Rudolfie proszę o łaski zdrowia dla mojej córki, żeby już włosy nie wypadały i zaczęły odrastać, Błagam o Twoje wstawiennictwo
 marta: 05.05.2016, 09:49
 Sługo Boży proszę o wstawiennictwo o zdrowie dla mojej córki, żeby już włosy nie wypadały i zaczęły odrastać, proszę wyproś dla niej tą Bożą Łaskę, Jezu Ufam Tobie
 Bogdan: 01.03.2016, 23:13
 Proszę Cię ks.Rudolfie o wtawiennictwo i modlitwe do Pana naszegp o wyzdrowienie i zdobyciu pracy w Belgii,bycie szczęśliwym.
 elzbieta: 17.01.2016, 20:05
 zawsze otrzymuje pomoc gdy prosze a prosze o to codziennie modlac sie o wstawiennictwo Sl. Bozego Ks. Rudolfa Komorek na rozancu, koronki - bog zaplac, syn ma wyniki idealne i dalej dzk i prosze .
 elzbieta: 11.10.2015, 22:57
 tak bardzo modle sie do Misjonarza z Brazylii Sl. Bozego Ks. Rudolfa Komorek o cudowne uzdrowienie ukladu pokarmowego mojego syna Mariusza i zarazem bardzo dziekuje i szczegolnie pamietam w kazdym miesiacu o 11-tym dniu Bog Zaplac
 elzbieta : 13.07.2015, 23:39
 dzk Ks. Rudolf Komorek, modle się o wstawiennictwo w trudnych sprawach w mojej rodzinie i otrzymuje pomoc. Ale tez i dziękuję za otrzymane łaski. Szczególnie pamiętam w każdym miesiącu o dniu 11-go. Bog zapłać
 Elzbieta: 07.05.2015, 14:34
 Ks.Rudolfie modle sie do ciebie o cudowne uzdrowienie z zapalenia pluc mlodzienca 31 lat jest w bardzo ciezkim stanie w szpitalu Dzieciatka Jezus w warszawie jest po przeszczepie watroby.Wszystko w reku Boga. Ja tez odmowie z wielka wiara o cudowne uzdrowienie w godzine Milosierdzia Bozego Koronke do Milosierdzia Bozego.
 Edyta: 07.03.2015, 20:55
 Księże Rudolfie dzis otrzymałam twoje zdjęcie, do tej pory Cię nie znałam. Przeczytałam twój życiorys byłeś i jesteś cudownym człowiekiem.Mam tyle próśb w ciągu dwóch lat moi synowie , mój mąż odwrócili się od P. Boga.I wiele wiele innych złych rzeczy wydarzyło się w moim życiu nałogi,itp itd. Proszę wstaw się do P. Boga za nimi o nawrócenie,a także o uzdrowienie dla mojego synka który ma guza wątroby,Proszę także o siłę . cierpliwośc , wiarę dla mnie.Chroń moją rodzinę od szatana,pokus itp.Zmieniaj nas na lepsze.
 sylwia: 01.12.2014, 12:17
 Ks Rudolfie zabierz ode mnie nalodi
 Basia: 08.11.2014, 12:06
 Błogosławiony Rudolfie proszę Ciebie o wstawiennictwo aby moja córka Dorota znalazła swoje miejsce w życiu
 Barbara 8.11.2014r: 08.11.2014, 11:49
 W nocy poprosilam S.B.Rudolfa
 zbigniew: 08.11.2014, 09:01
 Kochany księże Rudolfie proszę cię o modlitwę i wstawiennictwo u Pana Boga o cud uzdrowienia dla mojej chorej mamy Zofii jestem pełen wiary.
 Elzbieta: 11.10.2014, 21:42
 Sl.Bozy Ksieze Rudolfie Komorek bardzo cie blagam o wstawiennictwo do Naszego Pana Boga w intencji mojego syna Mariusza o cudowne uzdrowienie ukladu pokarmowego, ja jestem winna podawalam zbyt czesto antybiotyki w dziecinstwie od 3 - 6 lat, a teraz on cierpi przeze mnie choroba teraz dopiero sie odezwala po 30 latach serdeczne Bog Zaplac - zrozpaczona mama
 Monika: 14.09.2014, 19:58
 Sł. Boży błagam o miłość w małżeństwie, o życie wg NPR, o błogosławieństwo dla moich córeczek i o nawrócenie tych,którzy potrzebują nawrócenia. Dziękuję Bogu za Twoje święte życie.
 
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej