Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy? Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy?
John Eldredge, Stasi Eldredge
"Bóg stwarza Adama i Ewę - mężczyznę i kobietę. Zbliża ich do siebie tak blisko, jak to tylko możliwe. Morderczo blisko. Łączy ich w małżeństwo. A potem żyją już na zawsze szczęśliwie..." Ta historia potoczyła się zupełnie inaczej...... » zobacz więcej
Od czego zacząć?

     Nasze sześcioletnie dziecko weszło do sypialni w szczytowym momencie naszego aktu seksualnego. Synek zobaczył nas w całej nagości i było to dla niego silne przeżycie. Próbowałam o tym rozmawiać. Synek zaczął zadawać dużo krępujących mnie pytań i mam wątpliwości, czy należy rozmawiać z nim o wszystkim i zaspokajać jego ciekawość?

     Kościół przypomina, że za wychowanie dziecka, w tym wychowanie seksualne odpowiadają rodzice. Otrzymują na to dzieło wystarczające łaski od Boga. Warto więc, aby tak tata, jak i mama ufali swoim intuicjom wychowawczym. Aniołowie podpowiadają często rodzicom, co robić, jak mówić. Intuicji zwłaszcza warto używać w rozmowach z dziećmi o seksualności. Nie chodzi zresztą o żadne planowane dialogi, tylko o uczciwe odpowiadanie na pytania dzieci ad hoc. Czy należy zaspokajać każdą ciekawość dziecka? Nie. Nie pozwalamy przecież większym dzieciom dotykać intymnych części ciała rodziców, choć jesteśmy z nimi w bliskim kontakcie fizycznym. Na gesty i słowa trzeba nałożyć filtr kultury. Inaczej wyrządzimy krzywdę dziecku i otoczeniu. Bo dziecko, które nie nauczyło się od rodziców poszanowania granic czyjejś intymności, będzie jako dorosłe ranić inne osoby, zaspokajając swoją ciekawość. W sferze seksualnej dość łatwo jest realizować swoje pragnienia, krzywdząc innych. Rodzice mają więc nauczyć dzieci wyrazistego uszanowania granic czyjejś intymności, reagować na nadużycia, manipulacje i żarty w tej dziedzinie. Pytania seksualne mogą być bardzo dobrą okazją, aby wyjaśnić dzieciom potrzebę uszanowania drugiego człowieka i norm obyczajowych.

     Z drugiej jednak strony filtr kultury nie może być zbyt restrykcyjny. Zbytni wstyd, lęk przed seksualnością jest niechrześcijański. To Bóg stworzył wszystkie części ciała. Dlatego całe jest dobre. Stwórca nie pomylił się i nie dał nam jednych organów lepszych, a innych gorszych albo złych. Mówienie, że coś jest w naszej intymności brudne, brzydkie, "fe" bywa nie tylko pomyłką, ale nieraz diabelskim posiewem nieprawdy.

     Co do wpadki w sypialni, najlepiej byłoby, gdyby to mąż wyjaśniał synkowi, a mama córce tajemnice intymności. Jeśli Pani zaczęła być już "wyjaśniaczem", warto dalej odpowiadać na jego pytania, ale dopasowując odpowiedzi do wieku chłopca. Nie należy odmawiać dziecku odpowiedzi czy zaśmiewać temat, bo synek wówczas zacznie uczyć się erotyki na podwórku, od rówieśników, z telewizji, podglądając zwierzęta. Nawet, jeśli rodzice popełniają jakieś błędy, to i tak zawsze będą najlepszym źródłem informacji o intymności.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 września 2009Sztuka uwodzenia własnej żony Sztuka uwodzenia własnej żony
Margaret Hardisty
To książka dla mężów, choć i kobiety przeczytają ją z wielkim zainteresowaniem. Autorka w swej książce pisze o tym, czego pragną kobiety i potrafi jasno ukazać, czego tak naprawdę żony oczekują od mężów... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej