Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy? Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy?
John Eldredge, Stasi Eldredge
"Bóg stwarza Adama i Ewę - mężczyznę i kobietę. Zbliża ich do siebie tak blisko, jak to tylko możliwe. Morderczo blisko. Łączy ich w małżeństwo. A potem żyją już na zawsze szczęśliwie..." Ta historia potoczyła się zupełnie inaczej...... » zobacz więcej
Czy jesteśmy mężem i żoną?

     Przez trzy lata naszego małżeństwa nie współżyliśmy ze sobą. Znajomi księża sugerują, że małżeństwo nasze nie jest ważne wg jakiegoś tam prawa naturalnego. Co Ksiądz o tym sądzi: czy mogę pozostać z moim mężem, czego zresztą chcę?

     Niezdolność do podjęcia intymnej relacji małżeńskiej, czyli stosunku płciowego, nazywamy przeszkodą impotencji. Chodzi o fizjologiczną niemożność połączenia narządów płciowych. Impotencja może mieć też podłoże psychiczne i dotyka tak mężczyzn, jak kobiet. Taka niemoc płciowa bywa często związana z przykrymi doświadczeniami okresu dorastania. Istnieją sytuacje uwarunkowane psychologicznie, gdy ktoś nie jest w stanie współżyć z jedną osobą, a z inną może. Aby "przemóc" impotencję potrzeba nieraz sporo cierpliwości. Pomocą służą tu seksuolodzy. Oni też mogą zainteresowanych odesłać dalej na terapię do innych specjalistów, zależnie od rodzaju trudności.

     Wystarczy choćby jedno udane pożycie po ślubie, aby prawna przeszkoda impotencji znikła. Gdyby jednak uczciwie podjęte próby leczenia nie przyniosły efektu, można wnieść sprawę do Sądu Biskupiego o stwierdzenie nieważności małżeństwa z tytułu impotencji. Podstawą będzie opinia lekarza specjalisty akceptowanego przez Sąd. Małżeństwo uważa się za ważne, dopóki Kościół nie orzeknie inaczej. W praktyce, nawet mimo subiektywnego domniemania o nieważności, należy Państwa związek traktować jako małżeństwo.

     Istotnie, Kościół uznaje nieważność małżeństw przy przeszkodzie impotencji. Z prawa naturalnego wynika bowiem, że jeśli człowiek wybiera drogę małżeństwa, znajdzie tam pożycie seksualne. W praktyce oznacza to, że jeśli jedna z osób po zawarciu małżeństwa nie jest w stanie współżyć, małżonkowie nie muszą trwać ze sobą jakby w pułapce złożonej przysięgi.

     Na tyle, na ile znam praktykę Kościoła, zwykł On sugerować, aby w sytuacji orzeczenia impotencji zainteresowani doprowadzili do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Nie słyszałem natomiast o zakazie trwania ze sobą dalej razem. Znam osoby, które postanowiły zostać z sobą mimo świadomości, że po kilku latach starań impotencja okazała się trwała. Mają świadomość, że mogą uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa. Ich związek jest w istocie relacją przyjaźni. Gesty czułości, jakie sobie okazują, są gestami przyjaźni.

     Przyznam, że rozmowy z parami mającymi trudność w relacjach intymnych należały do najtrudniejszych. Ale patrząc na te małżeństwa nie zauważałem, że kobieta pozostawała ze swoim mężem z litości. Miałem poczucie miłości łączącej tych ludzi.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 grudnia 2009O małżeństwie ... bez zacierania prawdy cz. 3 O małżeństwie ... bez zacierania prawdy cz. 3
Ks. Stanisław Orzechowski
Trzeci tom "Rozmów o małżeństwie" to kolejny zbiór nauk Orzecha, dotyczących tym razem tematów ważnych dla małżonków z dłuższym małżeńskim stażem. Kiedy mija bowiem pierwszy zachwyt i przychodzi czas na dojrzałość, bywa że prócz niewątpliwej radości jaką jest życie we dwoje...... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Arletta Bolesta: 05.11.2016, 14:57
 Witam, nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
 Dafne: 17.11.2014, 15:07
 Jak dla mnie temat strasznie kontrowersyjny. Dlaczego osoba z impotencją nie ma prawa do małżeństwa kościelnego, jeśli jest w związku i druga osoba akceptuje go, czy próbują się leczyć. Faktycznie można stwierdzić, że chodzi tylko o seks i potomstwo.
 Dafne: 17.11.2014, 15:07
 Jak dla mnie temat strasznie kontrowersyjny. Dlaczego osoba z impotencją nie ma prawa do małżeństwa kościelnego, jeśli jest w związku i druga osoba akceptuje go, czy próbują się leczyć. Faktycznie można stwierdzić, że chodzi tylko o seks i potomstwo.
 lussi: 09.03.2014, 19:01
 małzeństwo z impotentem jest nie wazne z samej jego natury.PAN BÓG kazał się rozmnażać..
 kamil: 18.09.2011, 20:05
 Czy istnieje też możliwość stwierdzenia nieważności małżeństwa jeśli współżycie było, ale później juz kilkanaście lat po ślubie jeden z małżonków zaczął odmawiać współżycia i nie ma go od 2 lat?
 Anna: 27.05.2010, 11:34
 Bez sensu, wszystkie inne powody są nie właściwe dla Kościoła na rozwód i ciężko się doprosić o unieważnienie małżeństwa a w przypadku seksu to jest proste jak mówi to zdanie: W praktyce oznacza to, że jeśli jedna z osób po zawarciu małżeństwa nie jest w stanie współżyć, małżonkowie nie muszą trwać ze sobą jakby w pułapce złożonej przysięgi. Dla mnie BZDURA bo przysięga się na dobre i złe!
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej