Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy? Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy?
John Eldredge, Stasi Eldredge
"Bóg stwarza Adama i Ewę - mężczyznę i kobietę. Zbliża ich do siebie tak blisko, jak to tylko możliwe. Morderczo blisko. Łączy ich w małżeństwo. A potem żyją już na zawsze szczęśliwie..." Ta historia potoczyła się zupełnie inaczej...... » zobacz więcej
Chory na seks

     Z żoną wszystko jest normalnie, lecz ja prowadzę podwójne życie. Zdarzają się mi wciąż skoki na bok. Czuję tak gwałtowne myśli seksualne, że wydaje mi się, iż muszę to zrobić. Nieraz, gdy powstrzymuję się dłuższy czas, czuję ból fizyczny z braku seksu. Wydaje mi się wtedy, że rozerwie mnie. Postanawiam poprawę i po kilku dniach jest to samo. Nie chcę się zgłosić do żadnej grupy anonimowych seksoholików czy innych uzależnionych, bo jestem osobą znaną z życia publicznego. Czy może Ksiądz mi coś doradzić do zastosowania prywatnie?

     Seksualność stworzona przez Boga to dar pełen energii i siły. Niepielęgnowana może zmienić się w wadę rozwiązłości. To, co autor listu opisuje: nieuporządkowany, nieumiarkowany apetyt czy nawet przymus seksualny znamionuje nałóg rozwiązłości czy już nawet chorobę. Więc terapia - profesjonalna terapia - przydałaby się tu bardzo. Nie jest konieczne korzystanie z grupy wsparcia. Mogą to być indywidualne spotkania z doświadczonym terapeutą ds. uzależnień.

    Co mogę zalecić prywatnie? Potrzebne są dwa składniki: po pierwsze - bardzo chcieć wyjść z nałogu, po drugie - skorzystać z pomocy Boskiej i ludzkiej.

     Trzeba, żeby chciał i pragnął Pan odzyskać wierność żonie i lad w dziedzinie seksualnej. O tym ładzie trzeba marzyć, wyobrażać go sobie, pragnąć go. Trzeba cieszyć się każdym dniem, każdą godziną bez grzechu, bez zdrady, bez nieczystych spotkań i rozmów. Trzeba dziękować Duchowi Świętemu za dobre natchnienia, rozum, honor i nadzieję zwycięstwa.

     Bardzo skuteczne jest, gdy opanowują nas treści erotyczne, przekierowanie uwagi i energii na inne atrakcyjne i pasjonujące treści i zadania. Podobnie warto przerwać wewnętrzny i zewnętrzny dialog z osobami atrakcyjnymi dla nas głównie seksualnie, a trzeba szukać osób atrakcyjnych w innych dziedzinach.

     Do tego potrzebne jest oparcie się na Bogu: korzystanie ze spowiedzi i Eucharystii, wytrwałe błaganie Boga o moc i łaskę Ducha Świętego. Ciekawą modlitwą o czystość jest słynna modlitwa św. Alfonsa Liguoriego, która polega na tym, że odmawia się trzy Zdrowaś Maryjo i antyfonę z Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W chwilach pokus bardzo pomocne jest odmawianie ulubionych aktów strzelistych, choćby najkrótszych, np: "Boże, kocham Cię z całego serca", "Jezu, ufam Tobie".

     Korzystanie z pomocy ludzkiej oznacza korzystanie z wszelkich dostępnych możliwości, środków i wsparcia mądrych osób. Osobami pomocnymi mogą być terapeuci, spowiednicy, kierownicy duchowi. To osoby, które swoim doświadczeniem, wiedzą czy intuicją mogą sporo wnieść do Pańskich zmagań w walce z chorobą.


ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika

17 lipca 2011Wybierz życie! Wybierz życie!
Ewa Kowalewska
Jeśli tracimy życie, wszystko inne na ziemi staje się bezwartościowe. Nie jesteśmy w stanie przywrócić życia. Jesteśmy wolni, możemy wybierać, wybierajmy więc życie... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej