Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy? Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy?
John Eldredge, Stasi Eldredge
"Bóg stwarza Adama i Ewę - mężczyznę i kobietę. Zbliża ich do siebie tak blisko, jak to tylko możliwe. Morderczo blisko. Łączy ich w małżeństwo. A potem żyją już na zawsze szczęśliwie..." Ta historia potoczyła się zupełnie inaczej...... » zobacz więcej
Pobudzenie seksualne w czasie płodnym

     Mam wątpliwości w kwestii wstrzemięźliwości seksualnej, jaką w pewnych określonych warunkach zaleca nauczanie Kościoła. Chodzi o abstynencję seksualną małżeństw decydujących się na odłożenie poczęcia. Abstynencja taka wywołuje napięcie między małżonkami. Wiem, że ideał stanowi obdarowywanie się w czasie płodnym znakami czułości, szacunku i bliskości. Ale w praktyce każda bliskość z moim mężem powoduje we mnie pobudzenie seksualne, które ciężko opanować. A zachowywanie zbyt dużego dystansu często rodzi sztuczną sztywność.

     Wstrzemięźliwość seksualna powinna wynikać z miłości. Ma chronić dzieci i matkę przed poczęciem dziecka w niewłaściwym czasie. Ideałem wówczas nie jest ani pełna swoboda seksualna związana z szukaniem największej przyjemności, ani upodobnienie relacji między małżonkami do związku brata z siostrą, a więc pozbawienie jej odczuć seksualnych czy wyeliminowanie ich. Małżonkowie w tym okresie są nadal małżonkami i dlatego powinni nauczyć się kochać w sposób odpowiedni dla małżeństwa. Skoro nie mogą współżyć seksualnie, to tym bardziej potrzebują wyraźnych znaków i gestów, że pragną siebie, że chcą się sobie oddać, że z tęsknotą oczekują współżycia seksualnego.

     Małżonkowie właśnie w okresie wstrzemięźliwości powinni poświęcić sobie więcej uwagi, znaleźć czas na wspólną rozmowę i posiłek. Mąż powinien się starać, aby zaspokoić potrzeby uczuciowe żony. Ona winna zaznaczać, że pamięta o nim i za nim tęskni. Znaki miłości mogą dotyczyć obowiązków codziennego życia. Kiedy żona jest zmęczona przebywaniem z dziećmi, mąż może zaopiekować się nimi, dając jej chwilę wytchnienia. Żona właśnie w tym okresie może być szczególnie miła i doceniać mężowski trud wstrzemięźliwości, uszanować jego pracę zawodową, troskę o dom i rodzinę.

     W okresie powstrzymania się od współżycia seksualnego zachęca się do takich oznak bliskości jak objęcia, przytulenia, pocałunki, dotyk, słówka miłosne itp. Chodzi o gesty różne od pocałunków i pieszczot podejmowanych z zamiarem rozpoczęcia współżycia seksualnego, mających na celu szybkie rozbudzenie sfery zmysłowej.

     Czas oczekiwania na współżycie seksualne przeciwdziała rutynie codziennego pożycia. Wymaga twórczości, pomyślenia i aktywności w relacji między mężem a żoną. Głęboka więź. wspólnota miłości może być wtedy odczuwana na poziomie psychiki i duszy.

     Warto spróbować tak żyć. Tylko nielicznym małżeństwom udaje się szybko uporządkować sferę seksualną. Z reguły uzyskanie harmonii seksualnej zajmuje w dzisiejszych czasach mniej więcej dziesięciolecie.


ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z TygodnikaMiłość nigdy nie ustaje Miłość nigdy nie ustaje
Anna Matusiak (oprac.)
Album ten to niezobowiązujący prezent dla PAŃSTWA MŁODYCH. Będzie on dla obdarowanych niezwykłą pamiątką niezwykłego wydarzenia, jakim jest zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego. Jest w nim miejsce na zdjęcia. Eleganckie wydanie, ze złoceniami na okładce.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Aga: 21.05.2016, 10:05
 Teoria z praktyką nie zawsze ma wiele wspólnego :-D bez przesady !!!!
 xxx: 18.05.2016, 20:58
 dokładnie co w przypadku porodu przez cc, gdzie nie można pozwolić sobie na kolejną ciąże tak szybko ze wzgledów zdrowotnych. NPR nie wchodzi wtedy w gre. I co przez cały okres laktacji, mamy nie zblizac sie do siebie?
 niebieska: 08.05.2016, 21:55
 taaa...wszystko super... tylko co zrobić z czasem po porodzie kiedy nie wiadomo kiedy są dni płodne...
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej