Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy? Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo o jakim marzymy?
John Eldredge, Stasi Eldredge
"Bóg stwarza Adama i Ewę - mężczyznę i kobietę. Zbliża ich do siebie tak blisko, jak to tylko możliwe. Morderczo blisko. Łączy ich w małżeństwo. A potem żyją już na zawsze szczęśliwie..." Ta historia potoczyła się zupełnie inaczej...... » zobacz więcej
Pobudzenie seksualne w czasie płodnym

     Mam wątpliwości w kwestii wstrzemięźliwości seksualnej, jaką w pewnych określonych warunkach zaleca nauczanie Kościoła. Chodzi o abstynencję seksualną małżeństw decydujących się na odłożenie poczęcia. Abstynencja taka wywołuje napięcie między małżonkami. Wiem, że ideał stanowi obdarowywanie się w czasie płodnym znakami czułości, szacunku i bliskości. Ale w praktyce każda bliskość z moim mężem powoduje we mnie pobudzenie seksualne, które ciężko opanować. A zachowywanie zbyt dużego dystansu często rodzi sztuczną sztywność.

     Wstrzemięźliwość seksualna powinna wynikać z miłości. Ma chronić dzieci i matkę przed poczęciem dziecka w niewłaściwym czasie. Ideałem wówczas nie jest ani pełna swoboda seksualna związana z szukaniem największej przyjemności, ani upodobnienie relacji między małżonkami do związku brata z siostrą, a więc pozbawienie jej odczuć seksualnych czy wyeliminowanie ich. Małżonkowie w tym okresie są nadal małżonkami i dlatego powinni nauczyć się kochać w sposób odpowiedni dla małżeństwa. Skoro nie mogą współżyć seksualnie, to tym bardziej potrzebują wyraźnych znaków i gestów, że pragną siebie, że chcą się sobie oddać, że z tęsknotą oczekują współżycia seksualnego.

     Małżonkowie właśnie w okresie wstrzemięźliwości powinni poświęcić sobie więcej uwagi, znaleźć czas na wspólną rozmowę i posiłek. Mąż powinien się starać, aby zaspokoić potrzeby uczuciowe żony. Ona winna zaznaczać, że pamięta o nim i za nim tęskni. Znaki miłości mogą dotyczyć obowiązków codziennego życia. Kiedy żona jest zmęczona przebywaniem z dziećmi, mąż może zaopiekować się nimi, dając jej chwilę wytchnienia. Żona właśnie w tym okresie może być szczególnie miła i doceniać mężowski trud wstrzemięźliwości, uszanować jego pracę zawodową, troskę o dom i rodzinę.

     W okresie powstrzymania się od współżycia seksualnego zachęca się do takich oznak bliskości jak objęcia, przytulenia, pocałunki, dotyk, słówka miłosne itp. Chodzi o gesty różne od pocałunków i pieszczot podejmowanych z zamiarem rozpoczęcia współżycia seksualnego, mających na celu szybkie rozbudzenie sfery zmysłowej.

     Czas oczekiwania na współżycie seksualne przeciwdziała rutynie codziennego pożycia. Wymaga twórczości, pomyślenia i aktywności w relacji między mężem a żoną. Głęboka więź. wspólnota miłości może być wtedy odczuwana na poziomie psychiki i duszy.

     Warto spróbować tak żyć. Tylko nielicznym małżeństwom udaje się szybko uporządkować sferę seksualną. Z reguły uzyskanie harmonii seksualnej zajmuje w dzisiejszych czasach mniej więcej dziesięciolecie.


ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z TygodnikaSztuka uwodzenia własnej żony Sztuka uwodzenia własnej żony
Margaret Hardisty
To książka dla mężów, choć i kobiety przeczytają ją z wielkim zainteresowaniem. Autorka w swej książce pisze o tym, czego pragną kobiety i potrafi jasno ukazać, czego tak naprawdę żony oczekują od mężów... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Aga: 21.05.2016, 10:05
 Teoria z praktyką nie zawsze ma wiele wspólnego :-D bez przesady !!!!
 xxx: 18.05.2016, 20:58
 dokładnie co w przypadku porodu przez cc, gdzie nie można pozwolić sobie na kolejną ciąże tak szybko ze wzgledów zdrowotnych. NPR nie wchodzi wtedy w gre. I co przez cały okres laktacji, mamy nie zblizac sie do siebie?
 niebieska: 08.05.2016, 21:55
 taaa...wszystko super... tylko co zrobić z czasem po porodzie kiedy nie wiadomo kiedy są dni płodne...
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej