Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

Różaniec

"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Rózaniec

     Różaniec w dzisiejszej formie powstał w końcu piętnastego wieku, a do jego rozpowszechnienia najbardziej przyczynili się dominikanie.

     Gdy 7 października 1571 r. flota Świętej Ligi (głównie hiszpańska i wenecka) pod wodzą Juana de Austria odniosła zwycięstwo nad flotą turecką Alego Paszy pod Lepanto (obecnie Naupaktos w Grecji), papież Pius V polecił obchodzić ten dzień jako święto Matki Bożej Różańcowej, ponieważ modlitwie różańcowej przypisywał odniesienie tego zwycięstwa. Papież Leon XIII w roku 1885 zlecił zbiorowe odmawianie różańca przez cały październik, a do Litanii loretańskiej włączył wezwanie: Królowo Różańca świętego, módl się za nami.

     Na pierwszy rzut oka odmawianie różańca może się wydać nieciekawe, a nawet nudne. Czy rzeczywiście? Sięgnijmy do prostego obrazu z życia.

     Obliczono, że małe dziecko powtarza wyraz "mama" około trzystu razy dziennie. Czy to się dziecku znudzi? Nigdy! A może nudzi to matkę? Też nie. Reaguje ona na każde odezwanie się dziecka.

     Podobnie jest z modlitwą różańcową. Maryja jest naszą Matką. Kiedy odmawiamy różaniec, chcemy być podobni do małego dziecka i dlatego często powtarzamy: Zdrowaś, Bądź pozdrowiona, Matko! Czy Maryja cieszy się z tego pozdrowienia? Na pewno tak! Jest to przecież nawiązanie do radosnego wydarzenia w Nazarecie, gdzie Anioł Gabriel oznajmił Jej, że jest "łaski pełna", a Ona przyjęła to z pokorą, nazywając siebie służebnicą Pańską.

     Jeżeli Ona jest "łaski pełna", to my, świadomi własnej niedoskonałości, prosimy Ją: "Módl się za nami grzesznymi", abyśmy także napełnieni zostali łaską przyjaźni Bożej.

     Ilekroć Maryja chciała przekazać światu swoje orędzie, zjawiała się wybranym ludziom (najczęściej dzieciom) z różańcem w ręku i usilnie zachęcała do jego odmawiania. Tak było w Lourdes w 1858 r., tak też było w Fatimie w 1917 r. Z tego wynika, że modlitwa różańcowa jest dla Maryi szczególnie miła, a dla nas wszystkich bardzo skuteczna. Wyrosła ona z Ewangelii i jest jej streszczeniem.

     Część pierwsza - Bóg przychodzi do człowieka, ażeby go zbawić.
     Część druga - Bóg poucza o drodze do zbawienia.
     Część trzecia - Bóg dokonuje zbawienia.
     Część czwarta - Bóg ukazuje chwałę przyszłego życia wierzących.

     O wartości modlitwy różańcowej niech świadczy fakt, że więźniowie obozów koncentracyjnych robili sobie różańce z ugniecionego chleba i takie paciorki nawlekali na nitkę. Na nich się modlili, przechowując przed oprawcami. A ileż to razy w kieszeniach poległych żołnierzy znajdywano różańce, często zbroczone krwią? Przesyłano te przedmioty jako relikwie do rodzinnych domów- matkom.

     Jan Paweł II w czasie swych apostolskich pielgrzymek po całym świecie nie rozstaje się z różańcem. Szczególnie wzruszająca była modlitwa różańcowa papieża 13 maja 1982 r. w Fatimie, w pierwszą rocznicę zamachu na jego życie. Ojciec św. uklęknął przed figurą Matki Bożej Fatimskiej w kaplicy objawień. Przez czterdzieści minut trwał na modlitwie, dziękując Maryi za ocalenie życia i powrót do zdrowia. Włączył także w swoją modlitwę sprawy Kościoła i całej rodziny ludzkiej. Modlił się o chleb, sprawiedliwość, pokój na ziemi. Modlił się o poszanowanie życia człowieka od jego zarania. Modlił się o zachowanie Bożych przykazań, o wierność Chrystusowi, o miłość w samym Kościele i wśród wszystkich ludzi...

     Różaniec nie może być przedmiotem, który się jedynie z szacunkiem ogląda. Nie może być jakimś magicznym amuletem, który się nosi przy sobie, ale bardzo rzadko się na nim modli. Trzeba mu koniecznie przywrócić dawną świeżość i powszechność. Są w Polsce takie rodziny, które się gromadzą wieczorem i odmawiają różaniec w intencji Ojczyzny. Czy jest wśród nich moja rodzina?
Wasze komentarze:
 Gosi@: 19.10.2008, 15:00
 Modlitwa do Maryi Njswiętszej daje siłę, czyni cua. Mój mąż był leczony na trzustkę, stan był ciężki. Okazało się, że ma rozlany wyrostek z perforacją. Nagła operacja, ja z czwóką moich dzieci zapaliłam w domu świecę. Postawiłam na stole, zgasiłam światło (prąd) i zaczęliśmy odmawiać Rożaniec Święty. Dziękuję Ci za to Maryjo, wstawiaj się za nami u Boga.....operacja udała się...... Zdrowaś Mario, Łaskiś Pełna........
 wiatr: 19.10.2008, 00:40
  Maryjo ...ja też ...Cię ...proszę ...o powrót ... !
 m: 17.10.2008, 18:08
 błagam o powrót ukochanej osoby... o Pani Święta racz nie gardzić prośba moją ...błagam udziel mi łaski i wyproś u Syna swego powrót M. do mnie...
 JOANNA : 17.10.2008, 16:26
  błagam o modlitwe za mego meza,ktory ciagle mimo starac nie potrafi obronic sie przed szatanskimi metodami, ciągle upada, modle siejuz tak dlugo za niego a jest coraz gorzej ,nie wiem juz co robic ,b chce sie skupic na modlitwie lecz moje mysli sa zupelnie rozkojarzone jestem pelna leku i trwogi nie mam juz sily walczyc prosze goraco o modliwe wstawiennicza
 Agnieszka: 17.10.2008, 12:38
 Matenko pomoz mojemu mezowi w nauce daj mu sile i wiare,a mi pomoz nauczyc sie jezyka i nie watpic w sama siebie,tak bardzo cie potrzebuje ty jako Matenka chwyc mnie za reke i poprowadz swoja droga do Boga.W tobie nadzieja Matenko.Bog zaplac
 wiatr: 17.10.2008, 09:32
  Maryjo ...Piękna ... Niepokalana ... BOGARODZICO ...Dana ...nam ...od ...PANA !!! ....klękam ...i pokornie ...proszę ...Niech TWÓJ Różaniec ....Codziennie ...w moim ....sercu ...noszę ..., niech ...CAŁY ...Każdego Dnia ...ze czcią ...Odmawiam ...abym ...Siły miała ...i szatana ...Razem Z TOBĄ ....Pokonała !!! O Pani ...Śliczna ...Różo Krystaliczna ...chociaż ...tak daleko ...mi do ....Ciebie ...to Ufnie ...dłonie moje ....wyciągam ...i o łaski ...proszę ... proszę ....o pokorę ...o łagodność ...o ciszę ...o Ducha Męstwa ... Ducha ...braterstwa ... O Pani ...Wejrzyj na ...mnie ...bo ..czym jestem ...bez Ciebie ...bez Twojego Syna ...prochem ...startym ... grzechem skalanym ... ale w MIŁOSIERDZIU ...się CAŁA ...ZANURZAM ....i proszę ...Uczyń mnie Pani ...Piękną ...do Ciebie ...Podobną ...wiem , że proszę ...o ZBYT WIELE ...ale ...Wszystko ...JEST Możliwe ...w Chrystusowym Kościele !!! Maryjo ....Matko moja ...Ukochana ...prowadź mnie do Pana ...do Jezusa !!! Amen !
 bodzia: 17.10.2008, 09:28
 Maryjo Matko Najukochańsza-proszę Cię z całego serca, spełnij moją prośbę i pomóż mi znaleźć pracę..........
 marcin 16.10.2008: 17.10.2008, 09:26
 Pani Nasza, Matko Chrystusa i wszystkich ludzi na ziemi. Spraw by syn mój wrócił do Kościoła przez konfesjonał. Spraw, aby nie grzeszył z kobietą poza związkiem małżeńskim. Spraw, aby zrozumieli oboje, że to co czynią jest świadomym grzechem. Spraw, aby w ich umysłach zaświtała świadomość grzechu i potępili go w spowiedzi świętej.
 Alina Ch: 13.10.2008, 20:47
 Prosze cie Boze o zdanie testu na prawo jazdy 21 pazdziernika o godz 13.30
 ***: 12.10.2008, 17:16
 Matko Różańcowa proszę miej w swej opiece mnie i moją rodzinę. Szczególnie proszę w pewnej intencji Tobie Mateczko wiadomej.
 Calineczka : 09.10.2008, 20:22
 Różaniec ... dzieje Jezusa i Maryi ... Różaniec....razem z Maryją "zachowywanie tych wszystkich spraw i rozważanie ich w sercu" ... Różaniec .... miłosna modlitwa powtórzeń .... Droga do Zbawienia!
 Katolicka Rozancowa Oaza: 09.10.2008, 13:50
 Rozancowa Oaza zaprasza do wspolnej modlitwy rozancowej w internecie, na zywo. Laczamy sie codziennie o godz.21:30 przez Skype.Kontakt w Skype: chmurka4493. Modlimy sie za siebie nawzajem oraz w intencjach nam poleconych.Dolacz do nas, razem wzniesmy modlitwy do Boga. „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.” Ew. Mateusza 18:19-20, Nasza strona: www.rozancowa-oaza.katolicki.eu
 Jola: 09.10.2008, 13:33
 Maryjo, Ty wiesz, czego pragnę najbardziej, spełnij tę moją prośbę! Proszę, by mój Mąż wrócił do mnie.
 wiatr : 09.10.2008, 11:09
  Piękne Świadectwo ... Zawierzenia bezwarunkowego Najświętszej Maryi Pannie ! i chylę czoło przed wszystkimi Osobami , Które Wiernie i Wytrwale ...a nade wszystko UFNIE ... odmawiają Paciorki Różańca ...Modlitwy ...Ukochanej przez Maryję ; przez Nią ...nam Danej ! tyle Razy Mówiła ...o Potędze ...Modlitwy Różańcowej ! Jeśli ...chodzi o mnie ... od dziecka ...tak pamiętam ...paciorki Różańca ...ściskałam ...ale ...często przy Nich ...zasypiałam ...; a gdy do Sakramentu Bierzmowania iść ...miałam ... bardzo się " bałam" ...aby mnie o Tajemnice ...Kapłan ..nie zapytał ... bo gdzieś ... ta kolejność ...mi się zawsze gubiła ...;no i stało się ... zapytano mnie ... a ja Wyśpiewałam ... tylko ..jak to się Stało ... nie wiedziałam ...! i Dzisiaj ... Modlitwę Pani ... Odmawiam ....bo Tak Prosiła ...bo w Niej SIŁA .... , ale Odpoczynkiem ...dla Duszy mojej ...co mnie napełnia POKOJEM .... JEST OBRAZ ...mojego PANA ... w Któym ... JESTEM ...ZAKOCHANA ... ! To W Jego OBeCNOŚCI .... Czuję PEŁNIĘ MIŁOŚCI ! To JEGO ...Oczy ...na mnie ...Działają ...i Żar Miłości w Duszy ...mej ... Rozpalają ! To JEGO OBLICZE ... Ciszą ...Pokojem ... Ufnością ...TCHNIE ... i Czuję się wówczas ...Dobrze ! O JEZU ...Miłosierdziem Otulony ...Odkrywaj ... przede mną ...Swych Tajemnic Miłosiernych ... Zasłony !!! Niech Innym ...JE ... Przekazuje ...i Twoje ...Królestwo ... na ziemi ...buduję ! Amen !
 Magdalena 05.10.2008r: 07.10.2008, 20:53
 tak się stalo ze jestem troche chora na noge i czeka mnie w marcu lub w kwietniu tego roku skomplikowana operacja i bardzo się boje i chciala bym was wszystkich prosic o modlitwe za mnie a ja bede sie modlic za was. Z góry DZIĘKUJĘ
 jolanta: 07.10.2008, 12:09
 wiara powinna byc poniewarz trzeba wirzyc by zyc
 wiatr: 07.10.2008, 03:24
  Św. Jan Bosko ... MATKĘ ...Miał ... TĄ Ziemską ...i TĄ ... Niebiańską ! OBECNOŚCI ...i Wsparcia ... Tych Niewiast ...Bardzo Potrzebował ... i dlatego Ukochany Różaniec ... Tak Często ... Kontemplował ! MISJA ...Jego ... TRUDNĄ ...Bardzo BYŁA ... a JEGO ...SERCE Wielkie ... wciąż ...Miłości ...Potrzebowało ...aby ...JĄ ...na MŁODZIEŻ ...Przelewało ! Gdziekolwiek Kroczył ... Wszędzie ...Jego Dłonie ...Paciorki Różańca Mocno Ściskały ...bo POMOCY MARYI ...Potrzebowały ! WIEDZIAŁ ...., że ONA WSPOMOŻE ...bo ...TO DZIEŁO BOŻE ! a ONA ...Już ...Dawno ...Mu ...POBŁOGOSŁAWIŁA ... , gdy jako Chłopcu ... się Przyśniła ! UKOCHAŁ ...TAK ...jak ONA UKOCHAŁA ...Młodzież ... Poranioną ...., od innych odrzuconą ! O ŚW. Janie ... Cały się SPALIŁEŚ ...i Dla Niej Poświęciłeś ! Niebo ... z Troską z Troską ...na Cię Spoglądało ... i Łaski Zsyłało ! Dobrze ...WIEDZIAŁEŚ ..., że Młodzi ... szalone Serca mają ... i trudności z kontemplacją ...się w Nich ...wkradają ...dlatego ...Radziłeś..., aby Usta ... ciało ..się modliło ...Ufnie ...a wówczas ..przyjdzie ... Matczyna Miłość ..., Wspomożycielka - SERC Ludzkich UZDROWICIELKA ! Amen !
 M@ł@: 06.10.2008, 18:29
 Najświętsa Maryjo, niech Słowami Różańca Świętego pomogę Osobie na której tak mocno mi zalezy odszuakć prwadziwy sens i prawdziwą radość życia, Amen
 Jarek: 06.10.2008, 16:08
 NMP Różancowa błagam Cię abym na jutrzejszym konkursie recytatorskim zajął miejsce na podium ale niech sie stanie wola twoja i twojego Syna.AMEN św. Antoni-módl się za nami. św. Tereso od Dzieciątka Jezus-módl się za nami. Matko Boża Różańcowa-módl się za nami.AMEN
 mariola: 03.10.2008, 12:54
 Matuchno Najdroższa, proszę Cię o zdrowie dla Jerzego, by jak najszybciej wrócił do zdrowia po zabiegu.
 
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] (89) [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96]


Autor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2014 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej