Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II i inne Obietnice różańcowe Innne modliwy odmawiane na różańcu Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Parę słów na temat prehistorii różańca

Zwyczaj powtarzania tych samych krótkich formuł jest powszechnym zjawiskiem religijnym. Znany w jest w tradycji łacińskiej Kościoła, wystarczy wspomnieć nasze liczne litanie, albo chociażby Psalm 136 z jego powtarzającym się refrenem "Bo Jego łaska na wieki". Nie mniej znany jest w Kościołach wschodnich.

Sznury z paciorkami do liczenia powtarzanych formuł modlitewnych lub medytacyjnych znane są również w różnych religiach niechrześcijańskich, np. w hinduizmie, buddyzmie, islamie.

Natomiast pierwsze zapisane chrześcijańskie świadectwo wielokrotnego powtarzania tych samych modlitw zawdzięczamy znanemu historykowi Kościoła, Sozomenowi. Dotyczy ono sławnego patriarchy życia pustelniczego, Pawła z Teb (228-341): "Ciągle się modlił, codziennie trzysta modlitw składając Bogu w ofierze, jakby się uiszczał z jakiejś daniny. Aby się zaś niepostrzeżenie nie pomylić w rachubie, trzysta kamyków wrzucał w zanadrze, i po każdej modlitwie jeden kamyk wyrzucał. Kiedy wyrzucił ostatni kamyk, znaczyło to, że liczba modlitw równa się pełnej liczbie kamyków".

Z kolei zapewne pierwsze świadectwo wielokrotnego odmawiania Zdrowaś Mario znajduje się w żywocie Ildefonsa, biskupa Toledo († 667). Sam jednak zwyczaj modlenia się słowami Archanioła Gabriela jest wcześniejszy, początek wziął z liturgii, o czym świadczą najstarsze księgi liturgiczne. Dość długo dokonywało się przyłączanie imienia Jezus do Pozdrowienia Anielskiego. Rainer Scherschel łączy to z zapoczątkowanym przez św. Anzelma z Canterbury nabożeństwem do Imienia Jezus5. Papież Urban IV (1261-1264) udzielił 30 dni odpustu za dołączenie do Pozdrowienia Anielskiego imienia Jezus. Proces dołączania imienia Jezus do Zdrowaś Mario przebiegał zapewne powoli, skoro jeszcze kilka razy papieże popierali odpustami ten dodatek - Jan XXII (1316-1334) oraz Innocenty VIII w swojej bulli Splendor paternae gloriae z 26 lutego 1491.

Jeśli idzie o drugą część Zdrowaś Mario, została ona umieszczona w brewiarzu rzymskim dopiero na polecenie Piusa V (1566-1572).

Co najmniej dwa poważne argumenty wskazują na szczególną rolę św. Dominika († 1221) w dziejach różańca. Po pierwsze, wielki propagator różańca, bł. Alan de la Roche (1428-1475) wielokrotnie i z naciskiem podkreślał, że pierwszym krzewicielem różańca maryjnego był właśnie św. Dominik8 - bardzo możliwe, że Alan jest wyrazicielem żywej wtedy tradycji, wyrastającej z rzeczywistych faktów z życia św. Dominika. Po wtóre, zachowało się kilka obrazów z XIV wieku (w kościele w Muret znajduje się nawet taki obraz z XIII wieku), przedstawiających św. Dominika, otrzymującego różaniec z rąk Matki Bożej.

Pochodzenie różańca od św. Dominika zakwestionował w roku 1903 H. Holzapfel9. Praktycznie jednak udowodnił on tylko to, że założyciel Dominikanów prawdopodobnie nie łączył jeszcze odmawiania pacierzy różańcowych z medytacją tajemnic wiary. Zwolennik tezy Holzapfela, R. Scherschel - biorąc pod uwagę zastanawiająco wczesne pojawienie się motywu różańcowego w tradycji ikonograficznej św. Dominika - proponuje tezę pośrednią: "Chociaż różaniec nie pochodzi od św. Dominika, to jednak, w naszej perspektywie historycznej ewolucji tej modlitwy, niemało miejsca poświęcić trzeba jego osobie w uznaniu, że przyczynił się do jej rozwoju, dowartościowania i rozpowszechnienia przez to, iż sam odmawiał i popierał odmawianie pięćdziesiątki względnie psalterium, czyli poniekąd «Różańca» swoich czasów. Właśnie to i tylko to zaświadczają stare malowidła z XIII czy XIV wieku, na których Dominik otrzymuje z rąk Matki Bożej różaniec, czyli sznur do liczenia Zdrowaś Maryjo".

Od kiedy odmawianie pacierzy różańcowych zaczęto łączyć z medytacją nad istotnymi tajemnicami wiary? Czołowi badacze historii różańca skłonni są źródeł tej błogosławionej innowacji szukać w klasztorze kartuzów w Trewirze, gdzie na początku wieku XV zaczęto do Zdrowaś Mario dodawać tzw. klauzule. Zatem dwaj kartuzi z tego klasztoru - Adolf z Essen, a zwłaszcza Dominik z Prus - byliby założycielami różańca we współczesnym słowa znaczeniu, mianowicie oni pierwsi, jak się wydaje, połączyli odmawianie pacierzy z medytacją tajemnic wiary.

Warto zwrócić uwagę na to - byłby to bardzo wczesny precedens dla zaproponowanych przez Jana Pawła II "tajemnic Światła" - że wśród pięćdziesięciu klauzul różańcowych, jakie opracował Dominik z Prus, aż osiem dotyczy działalności publicznej Pana Jezusa: "Którego Jan ochrzcił w Jordanie i wskazał Go jako Baranka Bożego", "Który przez czterdzieści dni pościł na pustyni, a szatan kusił Go tam po trzykroć", "Który zebrawszy uczniów głosił światu królestwo niebieskie", "Który przywracał wzrok ślepym, oczyszczał trędowatych, leczył chromych i uwalniał wszystkich dręczonych przez diabła", "Którego stopy Maria Magdalena oblała łzami, wytarła włosami, całowała i namaściła olejkiem", "Który wskrzesił martwego od czterech dni Łazarza, a także innych zmarłych", "Który w Niedzielę Palmową siedząc na oślęciu przyjęty został przez lud z wielką chwał", "Który na ostatniej swej wieczerzy ustanowił czcigodny sakrament swego ciała i krwi".

Natomiast pierwszy poświęcony różańcowi dokument papieski to wydana 30 maja 1478 bulla Pastoris aeterni Sykstusa IV, zatwierdzająca bractwo różańcowe przy kościele Dominikanów w Kolonii. Członkowie tego bractwa - pisze papież - "zwykli odmawiać w ciągu trzech dni każdego tygodnia piętnaście razy Modlitwę Pańską i sto pięćdziesiąt razy Pozdrowienie Anielskie na cześć Najświętszej Maryi Panny, a modlitwy te i pozdrowienia nazywają różańcem. Również poza Kolonią, w innych miastach i miejscowościach bardzo wielu wiernych obojga płci należy do tego bractwa".

Warto wiedzieć, że cytowany tu już dwukrotnie, wydany w roku 1891 na zlecenie generała Dominikanów, Józefa Marię Larroca, zbiór papieskich dokumentów różańcowych zawiera 219 różnych bulli i dekretów zatwierdzających lub promujących bractwa różańcowe oraz inne formy pobożności różańcowej, przyznających odpusty, zachęcających do odmawiania różańca, itp. Jeśli do tego dodać 238 poświęconych różańcowi dokumentów wydanych przez różne urzędy Stolicy Apostolskiej, zbiór ten - liczący sobie 457 dokumentów! - przedstawia się rzeczywiście imponująco. Dlatego zaś dokumentów tych jest aż tak wiele, gdyż przeważnie skierowane są one do jakichś partykularnych bractw lub kościołów. Trudno wątpić, że tak jednoznaczne poparcie Stolicy Apostolskiej dla modlitwy różańcowej przyczyniło się ogromnie do jej popularności w Kościele.

Dokumenty Stolicy Apostolskiej nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że przez całe stulecia podstawowym narzędziem krzewienia tej formy modlitwy były bractwa różańcowe. One organizowały różańcowe nabożeństwa i procesje, niekiedy miały własne kaplice w kościołach, zwłaszcza dominikańskich, często fundowały dla kościołów obraz Matki Bożej Różańcowej, przynależność do bractwa zwiększała możliwości uzyskania odpustów. Przez całe wieki zwyczajnym obowiązkiem członków bractwa było odmówienie w ciągu każdego tygodnia całego różańca.

Jacek Salij OP

   

Wasze komentarze:
 Brat. Grzegorz: 24.08.2020, 23:01
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. Boże. Błogosławienstwo. I. Łaskę. Wytrywania. W. Powołaniu. I. Szczęśliwe. Przyjęci. Do. Zakonu. Paulinów. Dla. Brata. Grzegorza.
 Brat. Grzegorz: 24.08.2020, 22:56
 Proszę. Cię. Matko. Boża. Różańcowa. O. Zdrowie. I. Boże. Błogosławienstwo. I. Opiekę. Matki. Bożej. Częstochowskiej. Dla. Marcina. Woźniaka.
 Bernadeta : 15.08.2020, 21:52
 Matko Boska ratuj moja rodzine
 Elcia Kurek 14072020: 14.07.2020, 21:31
 Kocham Cie Matenko upros łaske zdrowia dla moich dzieci Pawła i Kasi zeby sie modlili do Ojca Niebieskiego Jezusa Chrystisa
 Elcia Kurek 14072020: 14.07.2020, 21:26
 Kocham Cie Matenko upros łaske zdrowia dla moich dzieci Pawła i Kasi zeby sieodlili
 Beata: 06.07.2020, 22:21
 Matko Boża Różańcowa proszę Cię o zdrowie ciała i duszy dla mojego wnuka Aleksandra. Amen
 Anna: 03.07.2020, 12:35
 Szczęść Boże. Proszę o modlitwę za mojego wujka Mariana o uzdrowienie go z choroby Płuc na ciele i duszy. proszę o jego nawrócenie sercem do Pana i przemianę życia. Proszę o Boże prowadzenie i ochronę mnie i wujka w czasie jego choroby oraz o potrzebne siły dla nas. Niech Pan zanurza nas każdego dnia we swojej krwi przenajświętszej każdego dnia chroni, strzeże i błogosławi.
 Agnieszka : 01.07.2020, 22:36
 Mateńko Ukochana okaż łaskę uzdrowieniuzdrowienia dla mojego synka Jasia z choroby nowotworowej. Mniej w opiece mojego synka Jurka oraz męża i rodzinę. Proszę z głębi serca i łaski oraz pokój na świecie. Agnieszka
 Mama .: 14.06.2020, 18:33
 Cudowna Najdroższa Matuchno Różańcowa błagam o łaski dla syna . Spraw by prośby o które błagam zostały wysłuchane.
  Rodzice .: 14.06.2020, 18:23
 Cudowna Matuchno Różańca Św . błagamy o łaski dla syna. Miej go w opiece ,postaw na jego drodze życia odpowiednią dziewczynę.
 Justyna: 09.05.2020, 19:17
 Blagam aby andrzej nie pil alkoholu
 Ania: 07.05.2020, 07:35
 Matko Najświętsza, polecam Twojej opiece moich chrzestnych rodziców, daj im zdrowie i łaski🌹
 Mariusz: 05.05.2020, 07:37
 Matko uratuj moje małżeństwo Proszę odmówcie różaniec za małżeństwo i jedność rodziny za Pauline i Mariusza Olsztyna
 Sylwia : 04.05.2020, 21:31
 Matko, proszę o pomoc dla naszej udręczonej, umiłowanej Ojczyzny oraz w sprawie Piotra, Piotra, Zbigniewa, Radosława, Romualda, Damiana, Joanny, Romana, Emilii i Jacka. Matko, pomóż mi wyzdrowieć i pojednać się z Bogiem, z moją siostrą i z Piotrem! Dziękuję i błogosławię! - Sylwia
 Beata: 01.05.2020, 17:55
 Matko Rozanca proszę Ciebie o abys mi pomogla z moimi sąsiadami .
 Aniela: 21.04.2020, 07:54
 Matko Różańcowa wypros łaskę wiary dla moich dzieci i, proszę cię równiez o to by ta pandemia sie skończyła byśmy mogli zyć bez strachu spraw również by moja sytuacja finansowa się poprawiła wiem ze twój Syn a nasz Pan nie zostawi nas bez pomocy.. Ufam ze nie zostawisz nas w potrzebie. Amen
 Malgorzata: 14.04.2020, 14:33
 Matuchno moja najukochansza. Zabierz odemnie ta chorobe
 DARO: 07.04.2020, 22:35
  Matko Różańcowa wyproś u swojego Syna zdrowie dla całej mojej rodziny bliższej i dalszej. Proszę dla mnie o to, abym poznał miłość mojego życia, abym na starość nie zaznał samotności. Matko Różańcowa proszę cię o łaskę dla mojego przyjaciela Piotra - proszę o to, by pojednał się z Panem Bogiem i w wybranej przez siebie drodze nadal wielbił oblicze najwyższego. Proszę Cie również o zdrowie dla mojej koleżanki Ani, która zmaga się z kolejnym rzutem nowotworowa - wyproś dla niej uzdrowienie. Matko Boża nasza Orędowniczko, proszę cię o zaprzestanie pandemii w Polsce a także na Całym świecie.
 Halina : 05.04.2020, 04:15
 Matko Najswietsza proszę daj łaskę wyzdrowienia dla mojej mamy ,daj tez zdrowie mojemu tacie i całej rodzinie ,szczez naród przed coronawirusem ,upros łaskę u Teojego syna za nami
 Basia: 25.03.2020, 21:55
  Prymasie ocal Polskę
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] (14) [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej