Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II i inne Obietnice różańcowe Innne modliwy odmawiane na różańcu Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Sposób na różaniec

Klepanie "zdrowasiek" czy wymagająca medytacja? Czym właściwie jest modlitwa różańcowa?

Bokser Tomasz Adamek, mistrz świata w kategorii pólciężkiej, nie ukrywa, że odmawia Różaniec przed każdą walką. I czuje, jak ta modlitwa dodaje mu sił. Modli się też na różańcu wieczorami z żoną Dorotą.

Jan Budziaszek, były perkusista Skaldów, dzięki różańcowi przeżył nawrócenie. Historię tę opowiada od wielu lat: jak 26 lat temu, w jednym podkoszulku i klapkach poszedł pieszo na Jasną Górę z niemieckimi pielgrzymami, których przyjął na nocleg. To dzięki Różańcowi odzyskał wolność, wyrywając się z nałogu marihuany i alkoholu.

- Zasypiam z różańcem, a zanim wstanę, odmawiam jedną dziesiątkę. Długa kolejka na poczcie może być błogosławieństwem, wyjmuję wtedy różaniec - mówi. Od ponad 20 w Polsce i za granicą Budziaszek głosi rekolekcje o Różańcu w parafiach, a nawet seminariach duchownych. Głównie w październiku - miesiącu modlitwy różańcowej, i w Adwencie.

WIRTUALNY, ALE ŻYWY

Coraz częściej modlitwa różańcowa propagowana jest przez internet. "Różaniec" to jedno z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google słów. W USA informatycy tej firmy rejestrują miesięcznie około 1,5 mln pytań zawierających to hasło. Najczęstsze dotyczą sposobu odmawiania modlitwy różańcowej, ponad 60 tys. miesięcznie to pytania o nabycie konkretnych różańców: srebrnych, złotych, drewnianych, kryształowych, irlandzkich czy perłowych.

Święto Matki Bożej Różańcowej ustanowił w 1573 r. papież Grzegorz XIII, nakazując je obchodzić jako dziękczynienie Bogu za ocalenie Europy od niebezpieczeństwa dechrystianizacji. Pokonanie floty tureckiej pod Lepanto 7 października 1571 r. przypisuje się potędze modlitwy różańcowej.
Żywy Różaniec Internetowy uruchomiony został przed rokiem przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. - Mamy w naszym gronie prawie 100 osób, to młodzi ludzie z całej Polski, także z państw ościennych i spoza Europy - mówi Łukasz Brodzik, sekretarz Prezydium Rady KSM. - Modlitwą ogarnęliśmy 900 nadesłanych intencji, różnych: od "o dobrego męża, żonę" aż po "pomoc w trudnych sytuacjach rodzinnych" i "rozwiązanie trudnych spraw". Zainteresowanie internetowym Różańcem wzrasta. W tym roku zarejestrowaliśmy 6 tys. wejść na stronę internetową, dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym - oświadcza Brodzik. Członkiem internetowego Różańca może zostać każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy, że zadeklaruje gotowość codziennej modlitwy dziesiątką Różańca. Raz w miesiącu odbywa się zmiana tajemnic. - Młodym ludziom może łatwiej jest włączyć się w taką formę modlitwy różańcowej, niż wejść w istniejące grupy przy parafiach - mówi Brodzik.

Różaniec kojarzony jest głównie jako modlitwa praktykowana przez kobiety, tymczasem coraz częściej przekonują się do niej panowie. "Prawdziwi mężczyźni odmawiają Różaniec" - strona o takim tytule, funkcjonująca od roku na popularnym portalu społecznościowym Facebook, ma już około 10 tys. użytkowników z całego świata. Jej powstanie zapoczątkowała inicjatywa Davida Calvillo z Teksasu, który założył apostolat różańcowy. Logo apostolatu to wzniesiona zaciśnięta męska ręką z owiniętym wokół różańcem. Na stronie www.realmen-praytherosary.org członkowie apostolatu, że Różaniec nie jest modlitwą "dla starszych pań i na pogrzeby".

Internet pomaga mobilizować się wokół inicjatyw modlitewnych na skalę międzynarodową. W kwietniu ubiegłego roku w obliczu "świńskiej grypy", która pochłonęła w tamtym czasie w Meksyku 176 ofiar śmiertelnych, grupa katolików "Milion Różańców dla Meksyku" wystąpiła z ideą modlitwy w intencji zakończenia epidemii. Ta sama grupa prowadzi kampanię modlitwy w intencji obrony życia, rodziny, bezpieczeństwa i Kościoła. Chce, by w tych intencjach odmówiono 10 min Różańców. Dotychczas odnotowano ich ponad 2,2 min.

Żywy Różaniec został założony w 1826 r. w Lyonie przez Paulinę Marię Jaricot. Polegał na organizowaniu się w piętnastoosobowe grupy, zwane "różami", zobowiązujące się do codziennego odmawiania jednej dziesiątki różańca.
W intencji biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, modlitwę różańcową zorganizował serwis rosary-forthebishop.org. Działający od kilku lat portal propaguje modlitwy w intencji biskupów katolickich.

KORONKI I BRANSOLETKI

Liczenie "zdrowasiek" w Różańcu zwykle odbywa się za pomocą sznura lub łańcuszka z nanizanymi pięcioma dziesiątkami koralików. Ale coraz częściej używane są inne kształty różańców: od tzw. "dziesiątki", czasem w formie obrączki, poprzez bransoletkę, po różaniec przypominający kartę kredytową. Przed kilkoma laty student Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej Artur Polit wymyślił dla zabieganych i tych, którzy nie wiedzą jak odmawiać Różanieć, specjalny program do telefonów komórkowych. Zamiast przesuwać koraliki, wciska się guzik "Kolejny". Po dziesięciu wciśnięciach telefon wibruje na "Chwała Ojcu". Twórca początkowo miał wątpliwości, czy upowszechniać swój pomysł. Zmienił zdanie, kiedy w październiku 2007 r. ukazała się informacja o wymyślonym przez Włochów elektronicznym różańcu, przypominającym kształtem jajko ze świecącymi diodami, z którego płynie odmawiana na głos modlitwa.

Codzienne nabożeństwa różańcowe w październiku zalecił w wydanej 1 września 1883 r. encyklice Supremi apostolatu papież Leon XIII, z inicjatywy bt. Bartola Longo.
Inicjatyw związanych z Różańcem jest coraz więcej. Ale zdaniem o. Cypriana Klahsa, dominikanina, nie przekładają się one na wzrost liczby praktykujących tę modlitwę. - Być może wiąże to się z tym, że brakuje przygotowania, wprowadzenia do Różańca. Mniej jest grup, które mają w charyzmacie modlitwę różańcową. Obserwuję natomiast, że coraz więcej jest ludzi modlących się modlitwą brewiarzową - zauważa o. Klahs. Kola Różańcowe przy parafiach to sięgający prawie dwuwiekowej tradycji w Kościele katolickim sposób wspólnotowej modlitwy różańcowej. W jednych parafiach jest kilka kół, w innych kilkanaście; kilkadziesiąt to raczej rzadkość. Zelatorzy, czyli osoby prowadzące grupę liczącą 20 osób, odpowiadającą liczbie tajemnic Różańca, zauważają, że spada zainteresowanie modlitwą różańcową. W parafii Kołbiel w diecezji warszawsko-praskiej takich kół jest dużo. - Mamy 34 koła, w tym jedno męskie - mówi proboszcz ks. kanonik Jan Pietrusiński.

Zwłaszcza koła męskie należą do rzadkości. - Nasze istnieje od czterech lat, mamy 22 mężczyzn, od 40 lat po wiek emerytalny. W moim domu od dzieciństwa była modlitwa różańcowa i zanim powstało koło różańcowe męskie, Różaniec odmawialiśmy w domu z żoną i dziećmi - mówi zelator Jan Ciszkowski. Janina Słabuszewska, zelatorka z parafii Kolbiel, też potwierdza, że słabnie zainteresowanie Różańcem. Zdarza się, że jedna osoba w kole odmawia dwie tajemnice, bo nie ma chętnych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy umiera członek Żywego Różańca. Jadwiga Macios, również kołbielska zelatorka, zachęca wtedy do włączania się w Różaniec te osoby, które widzi na Mszach Świętych w kościele. Kiedy to nie pomaga, zawsze pozostaje modlitwa o nowych członków. - Ostatnio zmarły dwie osoby i dwie zdecydowały o odejściu z koła. Modliłam się i szybko znalazły się dokładnie cztery osoby, w tym dwie w wieku około 30 lat - opowiada Jadwiga Macios.

TRUDNA MODLITWA?

- Różaniec jest trudną modlitwą - uważa o. Cyprian Klahs. - Łatwo jest ją bezmyślnie powtarzać - dodaje i zaleca, jak najprościej modlić się na różańcu: powiedzieć tajemnicę, przypomnieć sobie, co napisane jest o tej tajemnicy w Ewangelii, krótko zastanowić się nad nią. Potrzebna jest chwila refleksji, zatrzymania się, a potem można odmawiać dziesiątkę.

Pierwszy poświęcony Różańcowi dokument papieski to wydana 30 maja 1478 r. bulla Pastoris aeterni Sykstusa IV, zatwierdzająca Bractwo Różańcowe przy kościele dominikanów w Kolonii.
- Nie chodzi o to, żeby zawsze rozmyślać. Następuje moment wejścia w modlitwy różańcowej "w krwioobieg". Istnieje jednak cienka granica pomiędzy tym stanem a bezmyślnym odmawianiem Różańca - uważa o. Klahs.

Inny dominikanin, o. Stanisław Przepierski, zauważa, że jedną z trudności w przyjmowaniu modlitwy różańcowej za swoją jest niezrozumienie samej jej struktury. - Dla mnie odkryciem było uchwycenie ukrytej symboliki dziesięciokrotnych powtórzeń "Zdrowaś Mario" oraz złożenie jednej części z pięciu tajemnic - mówi. - Liczba 10 przypomina o pierwszym przymierzu Boga z Izraelem, o Dekalogu. Różaniec poszerza go o Nowe Przymierze w Chrystusie, który pragnie pojednać nas z Ojcem. Z kolei pięć tajemnic nawiązuje do liczby głównych ran Chrystusa, z których wraz z Najdroższą Krwią spływa na nas Jego Miłosierdzie. Tak już jest, że o mocy Różańca wyprowadzającej człowieka z najtrudniejszych sytuacji życiowych może opowiedzieć każdy, kto modlitwę tę z wiarą odmawia.

Choć Różaniec nie jest łatwą modlitwą, doskonale funkcjonuje wśród dzieci. Podwórkowe Kółka Różańcowe to fenomen dziecięcej modlitwy propagowanej od 1999 r. przez ich inicjatorkę Madgę Buczek. Dziś gromadzą one około 140 tys. dzieci w 130 krajach. Jak powiedział redemptorysta o. Piotr Dettlaff, opiekun Dziecięcych Kółek Różańcowych, odpowiedzialni za DKR współpracują z bp. Antoniem Długoszem, korzystając z jego doświadczeń pedagogicznych i dydaktycznych. Modlitwa dostosowana jest do odbioru dziecka. Kiedy przedszkolakom trudno jest rozważać tajemnicę, katecheci, opiekunowie i księża organizują inscenizacje, które dzieciom przybliżają ewangeliczne treści.

- W Różańcu chodzi o to, by nie tyle skupić się na samej technice odmawiania go (grozi to pominięciem lub wypaczeniem jego "duszy"), ale o to, by skupić się na tym, że z Maryją idziemy do Chrystusa, by się jak Ona upodobnić do naszego Zbawcy - mówi o. Przepierski.

Przybliżaniu istoty Różańca służy ukazywanie i praktykowanie różnych sposobów jego odmawiania-rozważania. Różaniec "z dopowiedzeniami", polega na tym, by w "Zdrowaś Mario" po imieniu "Jezus" dodać treści biblijne, np. w tajemnicy Nawiedzenia - po słówach: "błogosławiony Owoc Żywota Twojego Jezus", mówimy: "który z Maryją przynosi Janowi Ducha Świętego", albo: "Któregoś, Matko, do Elżbiety niosła". Tradycyjna forma zakłada przed kolejną tajemnicą przeczytanie fragmentu Biblii. Można wesprzeć się też medytacjami świętych. Mamy dostęp do tekstów rozważań m.in. św. Ojca Pio, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Ważne jest jednak, by nie "przegadać" Różańca. Nie należy silić się na własną twórczość, na eksponowanie siebie - mówi o. Przepierski. - Również nie można traktować Różańca magicznie, przed czym przestrzegał Jana Paweł II. Istotą jest zasłuchanie, wniknięcie w Boże dary, stąd zawsze przed modlitwą zapraszam do niej Ducha Świętego. On jest najlepszym nauczycielem.

SKĄD SIĘ WZIĄŁ RÓŻANIEC

Wezwanie św. Pawła: "Nieustannie się módlcie" - podjęli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zwłaszcza pustelnicy i zakonnicy. W III w. pustelnik Paweł z Teb każdego dnia odmawiał 300 razy "Ojcze nasz", używając do liczenia modlitwy 300 kamyków. Od VI w. do liczenia modlitw używano sznura z paciorkami. Świadectwo z IX w. wskazuje, że jedną z powtarzalnych formuł było pozdrowienie anielskie. Modlitwa ta bardzo rozwinęła się w średniowieczu, które odznaczało się niezwykłym nabożeństwem do Matki Bożej. Wtedy zaczęto odmawiać 150 "Zdrowaś", co nawiązywało do Psałterza, liczącego 150 psalmów zawartych w Biblii. W XII w. modlitwę zaczęto przeplatać "Ojcze nasz". W średniowieczu w czasie jednej z wielkich epidemii dżumy do Pozdrowienia anielskiego dodano słowa: "Święta Mario, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej". Około XV w. odmawianie Różańca połączono z rozważaniem życia Jezusa i Maryi. Wyodrębniono 15 istotnych momentów z ich życia i powiązano je z dziesiątkami "Zdrowaś Maryjo". Tajemnice podzielono na trzy części: radosne, bolesne i chwalebne. W ten sposób w ciągu kilku czy kilkunastu wieków ukształtowała się taka postać Różańca, jaką znamy dzisiaj, choć niektórzy uważali, że Różaniec wiąże się ze św. Jackiem, założycielem zgromadzenia dominikanów. W 1569 r. papież Pius V - dominikanin - specjalnym dokumentem nadal Różańcowi formę, która przetrwała aż do naszych czasów. W 2002 r. Jan Paweł II ogłosił list apostolski "O Różańcu Świętym" i wprowadził nowe tajemnice, które nazwał tajemnicami światła.

Różaniec uczy mądrego przeżywania swojej codzienności (część I), swoich cierpień (część II) oraz nastawia na życie przyszłe (część III) - pisał papież Leon XIII. Jan Paweł II uzupełnił to "antropologiczne" spojrzenie na Różaniec, stwierdzając, że pozwala on pojąć prawdę o człowieku. "Różaniec naprawdę »pulsuje życiem ludzkim« by zharmonizować je z rytmem życia Bożego" - napisał.
Przez całe stulecia Różaniec krzewił się głównie dzięki bractwom różańcowym. One organizowały różańcowe nabożeństwa i procesje, niekiedy miały własne kaplice w kościołach, zwłaszcza dominikańskich, często fundowały dla kościołów obraz Matki Bożej Różańcowej. Przynależność do bractwa zwiększała możliwości uzyskania odpustów.

W swych objawieniach Matka Boża przypomina: "Odmawiajcie Różaniec" - w 1531 r. w Guadalupe, w 1858 r. w Lourdes, w 1917 r. w Fatimie czy w 1877 r. w Gietrzwałdzie. Często na zakończenie każdej dziesiątki Różańca modlący się dołączają wezwanie związane z tymi objawieniami: "O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy" - związane z objawieniem przy Rue du Bac w Paryżu w 1830 r., albo: "O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i pomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia" - związane z objawieniami w Fatimie.

ISTOTA RÓŻAŃCA

Ojciec Jacek Salij pisze o Różańcu, że "jest to modlitwa paradoksalna", bo zanosi się w niej bardzo wiele słów, ale jej niejako założeniem jest to, żeby nie mówić w niej do Boga ani jednego słowa od siebie. Święte słowa Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia anielskiego mają nas wyciszyć i stworzyć atmosferę sprzyjającą temu, żebyśmy mogli głęboko usłyszeć to, co sam Bóg ma nam do powiedzenia. W medytacji różańcowej staramy się wsłuchać w Boży przekaz, który został nam podany już nie tylko w ludzkich słowach, ale w Słowie Jednorodzonym, przez Jego wcielenie, całą działalność mesjańską, zbawczą śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie. Modlitwa różańcowa na tym bowiem polega, że "zdrowaśki" odmierzają czas i stanowią coś w rodzaju melodii duchowej, wyciszającej umysł i zmysły, natomiast samym centrum swojej duszy człowiek stara się wówczas otwierać na Syna Bożego. Celem wszak medytacji różańcowej jest wchłanianie w siebie tych zbawczych wydarzeń. Różaniec to coś więcej niż mądra i skuteczna technika medytacyjna - to próba wchłonięcia w siebie samej istoty Ewangelii.

Irena Świerdzewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 października 2010

   

Wasze komentarze:
 Aneta : 08.12.2018, 12:47
 Kochana Matko proszę uproś u twojego Syna obym znalazła dobrą pracę,żebym była w końcu szczęśliwa i znalazła miłość swojego życia z którym założę rodzinnę i dane mi będzie zostać mamą.Za spokój , zgodę i zdrowie w rodzinie.Boże miej nas w Swojej Opiece.
 babcia Marysia : 08.12.2018, 11:50
 Matuchno Boża proszę cię o zdrówko dla Mikołajka aby mógł cieszyć się swoim dzieciństwem w zdrowiu aby na zawsze odeszły wszystkie choroby.Proszę chroń go zawsze od złego.
 Bogusia: 08.12.2018, 11:44
 Panie Ty wciąż patrzysz na mnie i nie umiesz dostrzec we mnie nic dobrego, wiem jak bardzo Cię zraniłam, jak sie na mnie zawiodłeś, ale proszę Cię i błagam odpuść me winy,odwróć Swe zagniewanie i przybądz mi na ratunek. Bez Ciebie jest mi żle i nie uniosę tego ciężaru - proszę pomóż!!
 djudhjufdshjufds: 04.12.2018, 21:48
 nie wiem co jest prawdą, Boże zlituj sie nade mną
 kaka: 02.12.2018, 04:53
 ja wołam godzinami Jezusa Wołam Jezu, Jezu, Jezu, Jezu, ale jest za późno dla mnie. Nieskończone zło jest w moim śnie i zabiera mnie nieskończonością męki niemożliwej do opisania. Nie pamietam prawie nic z tego co do tego doprowadziło. Módlcie sie za mnie
 26.11.2018 bogdan: 26.11.2018, 11:11
 Mateczko Dziękuję za wszystko Bogu. Proszę o dobre zdrowie oraz o dobrą pracę i ułożenia sobie życia zawodowego partnerka która pokochać ze wzajemnością.
 26.11.2018 bogdan: 26.11.2018, 11:08
 Mateczko Dziękuję za wszystko Bogu. Proszę o dobre zdrowie oraz o dobrą pracę i ułożenia sobie życia zawodowego partnerka która pokochać ze wzajemnością.
 Taka sobie: 22.11.2018, 20:34
 Przydatne zwłaszcza że mam jutro spr😕😕😕😕😪
 mama: 18.11.2018, 22:43
 Matko Boża dziękuję Ci za otrzymane łąski i proszę Cię wyproś u Boga o powrót do zdrowia mojemu synowi Darkowi ktore tak bardzo potrzebuje i o dobre wyniki z tomografu komputerowego ,proszę Cię o to i błagam wysłuchaj moich próśb
 alina: 17.11.2018, 20:12
 Maryjo ukochana dziękuję za wszystkie łaski którymi obdarzasz mnie. które tak bardzo doświadczam w każdym dniu. dziękuję Mateńko za wszystko . i proszę Królowo Polski Módl się za nami grzesznymi.
 aqq powiedzieli: 23.10.2018, 00:11
 wzięła mi się miłość zabiła, sama z siebie zgasła na wieczność, boże spadam w tak straszną otchłań męki bo odmówiłem umierania w ekstazie różańcowej, błagam Boże uratuj mnie
 Anna: 22.10.2018, 19:12
 Matko Boża proszę za małżeństwo córki Magdaleny i Romana , za ich synka Adasia, za mojego syna Tomasza i wnuka Wiktorka oraz za Wojciecha. Za nawrócenie , zerwanie z nalogami i miłość w rodzinie.
 krystyna: 20.10.2018, 10:18
 matko boska rozanca swietego odmien serce jana obdarz go potrzebnymi laskami żeby stal się dobrym dla mnie i dla boga żeby uwiwrzyl najswietrza matko bądź poiekunka jego a przy tym ja doznam spokoju
 konrad: 17.10.2018, 18:29
 matenko najukochańsz bardzo cię kocham uzdrow moją babcie proszę
 boże: 17.10.2018, 01:00
 Boże ja prawie nic nie pamiętam, uratuj mnie na jedno zdanie ty wiesz które
 teresa: 10.10.2018, 17:00
  panienko [Przenajświętrza wspieraj mnie w cięzkich dla mnie chwilach, Za wszelkie twoje łaski dziękuję z całego serca . zawsze wierzyłam i wierzę w twoją moc. I proszę bądż zawsze ze mną jak w dzień tak i w nocy
 alina: 08.10.2018, 06:33
 matko w cudownym obrazie dziekuje ci za wszelkie laski jakimi mnie obdarzasz. iprosze cie upros u swego synaNaswietszego Jezusa Chrystusa laske dla mnie i mojej rodziny a wszczegolnosci dzieci ktore odwracaja sie od wiary i kosciola.
 Beata: 07.10.2018, 22:22
 Matko dziękuję za modlitwę różańcowa, proszę w intemcji moich dzieci a szczególnie córki poprowadz je na drogę Syna
 Patrycja: 07.10.2018, 19:30
 Dziękuję Ci Najświętsza, Najlepsza Mamo! Maryjo ! Za uzdrowienie mojej mamy, za szczęśliwa operacje i powrót do zdrowia! Proszę miej ją w swojej opiece! Chwała Ci Mamo Niebieska!! Kocham Cię!! W Tobie nasza siła!!
 Ela: 06.10.2018, 18:47
 Kochana matko prosze upros u Twojego Syna,zebym byla zdrowa i dostala lekka prace.Prosze Cie rowniez o laske aby wyzdrowiala moja corka z fobii i zeby wyzdrowiala moja siostra Stanislawa....
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] (22) [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej