Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II i inne Obietnice różańcowe Innne modliwy odmawiane na różańcu Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Różaniec jako zadośćuczynienie

W roku kościelnym listopad poświęcony jest modlitwie za zmarłych. Przez cały ten miesiąc w świątyniach odmawiany jest codziennie różaniec połączony z tzw. wypominkami, czyli z odczytywaniem imion, a niekiedy i nazwisk zmarłych, w intencji których ofiarowane są poszczególne dziesiątki. Różaniec jest bowiem po Mszy świętej najskuteczniejszą modlitwą za dusze w czyśćcu cierpiące. Odmawiając go polecamy te dusze potężnemu orędownictwu Matki Najświętszej, która wstawi się za nie przed Bogiem i wyjedna im Jego Miłosierdzie. "Możemy się do Niej modlić na różne sposoby - nauczał papież Pius XII - ale najwięcej osiągniemy przez różaniec, który wywodzi się raczej od Boga, niż od ludzkiej zapobiegliwości i wynalazczości".

Różaniec stanowi skuteczną pomoc dla dusz czyśćcowych nie tylko dlatego, że jest on sposobem modlitwy najmilszym Matce Najświętszej, ale również ze względu na odpusty, jakie zostały do niego przywiązane. Odpusty, jak wiadomo, przynoszą darowanie kary należnej za popełnione grzechy, za które wina została już wcześniej odpuszczona na spowiedzi świętej.

Mówiąc o znaczeniu odpustów, należy pamiętać, że każdy grzech pociąga za sobą winę za przekroczenie przykazań Boskich lub kościelnych, a także karę wynikającą z Bożej sprawiedliwości. Winy powstałe z powodu popełnienia grzechów gładzi sakrament pokuty. Pozostaje kara za grzechy, która wymaga zadośćuczynienia. Takim zadośćuczynieniem jest zadana przez kapłana pokuta. Mogą być nim także cierpliwie znoszone dolegliwości i trudy życia, a także odpusty udzielane przez Kościół za określone modlitwy, czyny pobożności, miłosierdzia lub pokuty.

Odpustów udziela Kościół ze swego skarbca zadośćuczynień, na który składają się zasługi Pana Jezusa ofiarowane za ludzkość, dobre uczynki i zasługi Matki Najświętszej, Świętych, a także milionów ludzi żyjących, członków mistycznego Ciała Chrystusa.

Normy, jakie obecnie obowiązują w sprawie odpustów, ustanowione zostały przez papieża Pawła VI w Konstytucji Apostolskiej Indulgentiarum doctrina z dnia 1 stycznia 1967 roku, mocą które zostały zniesione wszystkie dotychczasowe zarządzenia Stolicy Apostolskiej w tej kwestii. Na podstawie tej konstytucji Penitencjaria Apostolska opracowała nowy Wykaz odpustów (Enchiridion indulgentiarum z dnia 29 czerwca 1968 roku), według którego odpust może być zupełny lub cząstkowy, w zależności od tego, czy uwalnia on od kary doczesnej całkowicie czy częściowo. Odpusty cząstkowe zastępują dawne odpusty określane liczbą dni, lat lub kwadra- gen, a ich wartość polega na podwojeniu zasługi, jaką przynosi związana z nim modlitwa, dzieło pobożności, miłosierdzia lub pokuty.

Uzyskanych odpustów nie można przekazywać osobom żyjącym. Zawsze jednak mogą być one ofiarowane za zmarłych, którzy zeszli z tego świata w skrusze i żalu z powodu obrazy Boga, ale za życia nie zdołali w pełni zadośćuczynić za popełnione grzechy i zaniedbania, wobec czego muszą oczyszczać się przez pokutę w czyśćcu.

Dusze czyśćcowe są więc wolne od winy za popełnione grzechy, gdyż ta została zmazana w chwili śmierci. Nie mogą jednak przejść do wiecznej szczęśliwości, zanim nie oczyszczą się z wszelkich pozostałości grze- chowych i nie dostąpią odpuszczenia kary, która jest jedyną przegrodą między nimi a Stwórcą43. Odpusty ofiarowane za dusze czyśćcowe pomagają im wypłacić się Bożej sprawiedliwości, skracają ich cierpienia i przybliżają wejście do chwały wiecznej.

Potrzebę ofiarowania odpustów za dusze w czyśćcu cierpiące potwierdzają liczne dokumenty wydane przez Stolicę Apostolską, a także pisma pozostawione przez Świętych, w szczególności Traktat o czyśćcu Św. Katarzyny Genueńskiej (1447-1510). Potwierdzenie tej potrzeby znajdujemy także w Dzienniczku bł. Faustyny Kowalskiej (1905-1938), która zanotowała w nim słowa, jakie wypowiedział do niej Chrystus: "Dziś sprowadź mi dusze, które są w więzieniu czyśćcowym i zanurz je w przepaści Miłosierdzia Mojego, niechaj strumienie Krwi Mojej ochłodzą ich upalenie. Wszystkie te dusze są bardzo przeze mnie umiłowane, odpłacają się Mojej sprawiedliwości, w twojej mocy jest im przynieść ulgę. Bierz ze skarbca Mojego Kościoła wszystkie odpusty i ofiaruj za nie... O, gdybyś znała ich mękę, ustawicznie' byś ofiarowała za nie jałmużnę ducha i spłacała ich długi Mojej sprawiedliwości".

Jakie odpusty przywiązane są do modlitwy różańcowej?

Odpust zupełny można uzyskać za odmówienie w kościele lub w kaplicy publicznej jednej trzeciej części różańca, czyli pięciu tajemnic radosnych, pięciu tajemnic bolesnych lub chwalebnych. Taki sam odpust przysługuje za odmówienie różańca w domu razem z rodziną, bądź w pobożnym stowarzyszeniu czy wspólnocie zakonnej. W celu uzyskania odpustu zupełnego konieczne jest odmówienie pięciu dziesiątków w sposób ciągły i połączenie modlitw ustnych z rozważaniem poszczególnych tajemnic. We wspólnym odmawianiu różańca prowadzący modlitwę powinien zapowiadać każdą tajemnicę.

Odpust zupełny (można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia) wymaga dopełnienia trzech następujących warunków:

1. Spowiedź sakramentalna (lub stan łaski uświęcającej),
2. Komunia święta,
3. Modlitwa według intencji papieża (przynajmniej jeden raz Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo).

Do uzyskania odpustu zupełnego konieczne jest także wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.

Odmawianie różańca we wszystkich innych okolicznościach i bez zachowania wymienionych wyżej warunków nie przynosi odpustu zupełnego, lecz odpust cząstkowy, który także ma wielką wartość, zarówno dla nas samych, jak i dla dusz w czyśćcu cierpiących.

Pozostałe odpusty, jakie można uzyskać za odmawianie modlitwy różańcowej, związane są z przynależnością do różnych stowarzyszeń różańcowych. Wszyscy wierni mogą natomiast uzyskać jeszcze odpust cząstkowy za pobożne używanie poświęconego różańca, a więc również za świadome i z wiarą noszenie go przy sobie. Jeśli różaniec poświęcony był przez papieża lub biskupa, wówczas ten, kto się nim pobożnie posługuje, może uzyskać ponadto odpust zupełny 29 czerwca, w święto Apostołów Piotra i Pawła, dodając do zwykłych warunków wyznanie wiary (w jakiejkolwiek uznanej formule). Ten ostatni przywilej wygasa, jeśli różaniec zostanie sprzedany.

Dusze czyśćcowe nie pozostają dłużne tym, którzy swą modlitwą, cierpieniem czy umartwieniami pomagają im wyrównać długi wobec Bożej sprawiedliwości. Do wielkiej pomocnicy dusz czyśćcowych, Marii Lataste (zm. 1847) Chrystus powiedział: "Módl się za dusze w czyśćcu, aby je uwolnić od mąk, aby przyspieszyć ich uwolnienie i wprowadzenie do wiecznego szczęścia. Módl się za nie, gdyż tym samym modlisz się za siebie... bo kiedy dusze wyzwolisz, wtedy masz w niebie wielu orędowników, którzy proszą za tobą, przez co ty, jak długo jeszcze pozostaniesz na ziemi, staniesz się coraz świętszą, a po śmierci szybko uwolniona zostaniesz z czyśćca".

Święta Katarzyna z Bolonii (1413-1463) twierdziła natomiast, że to, czego nie mogła uzyskać przez pośrednictwo świętych, często otrzymywała natychmiast, kiedy zwróciła się o orędownictwo do dusz czyśćcowych, które mają szczególny przystęp do Bożego Miłosierdzia.

Powodem głębszego zrozumienia potrzeby modlitwy za dusze w czyśćcu staje się często śmierć naszych bliskich. Nie należy jednak odkładać tej modlitwy aż do takiego trudnego momentu. Starając się codziennie pomagać tym duszom przez ofiarowanie w ich intencji odpustów, jakie zostały przywiązane do różańca, zasłużymy niewątpliwie na ich pomoc w uzyskaniu tak potrzebnego w godzinie śmierci odpustu zupełnego.

Królowo Różańca Świętego - módl się za nami i za dusze w czyśćcu cierpiące.

Maria Wacholc
Różaniec przemienia życie
Wydawnictwo Salezjańskie

   

Wasze komentarze:
 jolanta: 23.02.2016, 03:59
 PROSZE CIE MATKO NAJSWIETSZA O POWROT DO ZDROWIA PO PRZEBYTEJ OPERACJI.PROSZE MARYJO DOMOZ MI W WYTRWANIU W POSTANOWIENIACH WIELKOPOSTNYCH,
 Tomek: 21.02.2016, 19:48
 Witam co ja mam napisac:
Panie Jezu, Matko Boza prosze was o zdrowie dla mojej rodziny i dla mnie bo teraz potrzebuje tego bardzo.Dziekuje
 agnieszka kasprzyk: 12.02.2016, 19:36
 Modlitwa na różańcu jest bardzo ważna rozwiązuje problemy... Jest taki piękny i Maryja taka Dobra!! Módlmy się, byśmy wytrwali w modlitwie, ale rezygnowali z grzechu... Jak to się łatwo grzeszy, a gorzej z grzechu rezygnować.
 zagubiona: 10.02.2016, 22:53
 Boże mój, błagam uratuj mnie
 Agnieszka: 28.01.2016, 01:39
 Matko Boza, z najwieksza czcia blagam Cie o pomoc. O pomnozenie mojej wiary, wskrzeszenie milosci do Trojcy Przenajswietszej i do Ciebie. A przede wszystkim o pokoj mojej duszy i uwolnienie od zlych natretnych mysli. Dziekuje, ze mam Ciebie.
 madzia: 25.01.2016, 12:13
 królowo różańca świętego ratuj nasz dom
 bozena : 22.01.2016, 20:02
 Matko Różańcowa prosze wstaw się za mną u Syna swojego Pana Jezusa Crystusa o pozytywne zakończenie mojej sprawy dotyczącej mojego życia osobistego blagam Cię,bardzo mi na tym zależy.
 mama: 07.01.2016, 20:16
 Matko Różańcowa zmiłuj się nad moim synem, wstaw się za nim do swojego Syna Jezusa Chrystusa o siły i Błogosławieństwo dla niego, niech mu się wszystko jak najlepiej poukłada, błagam Cię Matenko.
 Helena: 06.01.2016, 23:23
 Matko Rozancowa pomoz mi uwolnic sie od dolegliwosci jamy ustnej.
 matka : 03.01.2016, 18:31
 Proszę matuchno o zdrowie wiarę opiekę pomoc dla córek dobrych wierzących mężów
 e.: 31.12.2015, 20:43
 Matko Najświętsza, dziękuje Ci za mijający rok 2015, w którym spotkało mnie wiele dobrego. Błogosław w nadchodzacym roku 2016. Miej w opiecę Z. i mnie. Miej w opiece Pana Prezydenta i naszą Ojczyznę. Dodaj mi sił w pracy i wszelakiej działalnosci. Twój wierny pielgrzym.
 antoni: 17.12.2015, 18:05
 CUDOWNA PANIENKO WYPROS CUD LASK SAM NIE MOGE SIE URATOWAC Z PROBLEMAMI BLAGAM WYPROS U JEZUSKA DARY ---AMEN --AVE MARYIA
 ja: 12.12.2015, 20:28
 Jestem ateistką :)
 Justyna: 10.12.2015, 16:42
 Matko Boza Rozancowa prosze CIE pomoz mi isc przez zycie z Toba ,napelniaj mnie pokora,spokojem,miloscia do mojej rodziny .Kieruj sciezkami mojego zycia do spotkania sie z Synem Twoim Jezusem Chrystusem ,chce poglebiac swoja wiare I modlitwe.Poblogoslaw moja rodzine obdarz nas potrzebnymi laskami daj radosc zycia ,milosc ,zgode, Najswietsza Panno Maryjo badz moja opiekunka kazdego dnia Tobie powerzam sie calkowicie nie dozwol mi zwatpic w trudach zycia codziennego .
 matka: 09.12.2015, 22:43
 Krolowo Rozanca Swietego otocz opieka moja rodzine podczas pracy i w czasie odpoczynku,w dzien i w nocy, w radosci i w smutku.Spraw ze nigdy nikt nie bedzie plakal z naszego powodu.Prosze o nawrocenie osob, ktore oddalily sie od Boga.
 zofia: 30.11.2015, 20:03
 
Duchu Swięty ześlij swoje światło na Prezydenta
Premier Rządu i Ministrów ,aby w sposób kompetentny
i uczciwy zarządzali Polską,a przeciwników powstrzymaj przed złośliwymi oskarżeniami wprowadzaniem niezgody w Sejmie
 miejscowość Garnek: 26.11.2015, 19:54
 3 maja 1944 r. świątynia w Garnku przestała istnieć. Niemcy podczas pacyfikacji wsi spalili kościół i zastrzelili proboszcza ks. Józefa Barteckiego, ratującego Najświętszy Sakrament z płonącego kościoła.

Ks. Kazimierz Znamirowski

Ks. Kazimierz Znamirowski objął parafię w Garnku w 1919 r. Zjednywał parafian życzliwością, dobrocią i humorem. Był autorytetem, doradcą i ojcem duchownym. Na plebanii przygarniał ludzi opuszczonych i niepełnosprawnych.
Ks. Znamirowski był oddanym społecznikiem. Przyczynił się do założenia w Garnku Kasy Stefczyka, Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej, biblioteki i wybudowania szkoły.
Uczył ludzi patriotyzmu, dbał o krzyże przydrożne i figury upamiętniające poległych powstańców. Kiedy we wrześniu 1939 r. Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Kajetanowice i zabili 93 mieszkańców, postanowił ogrodzić zbiorową mogiłę zabitych i upamiętnić ją przez postawienie figury Matki Bożej pod krzyżem. W Dzień Zaduszny na poświęcenie figury i nabożeństwo żałobne przybyły tłumy. Ks. Znamirowski wygłosił płomienne kazanie budzące wśród obecnych poczucie patriotyzmu i godności narodowej.
W dzień Trzech Króli - 6 stycznia 1944 r. o świcie żandarmi iesesmani otoczyli Garnek kordonem. Aresztowano kierownika szkoły Jana Szadkowskiego z żoną, nauczyciela Kazimierza Jackowskiego oraz ks. Znamirowskiego. Wszyscy brali udział w konspiracji i znajdowali się na liście posiadanej przez Niemców. W trakcie pacyfikacji Niemcy spędzili do budynku szkolnego 60 mężczyzn wybranych spośród wiernych zdążających do kościoła. Wywieziono 33 osoby, a resztę zwolniono. Podobna akcja została powtórzona następnego dnia. Aresztowano kolejne 17 osób. Osoby, które były na posiadanej przez Niemców liście, zostały wywiezione do obozów koncentracyjnych. Ks. Kazimierz Znamirowski zginął 1 listopada 1944 r. w Nordhausen. Kierownik szkoły i jego żona zginęli w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen.

Ks. Józef Bartecki

W lutym 1944 r. do opustoszałej plebanii wprowadził się ks. Józef Bartecki. W pamięci parafian pozostał jako człowiek cichy i wrażliwy.
Rankiem 13 maja 1944 r. do wsi Garnek przyjechały niemieckie wojskowe samochody. Zatrzymały się przy kościele. Wysiedli z nich żandarmi. Część z nich zabrała baniaki z benzyną i udała się w stronę kościoła. Pozostali obstawili wszystkie drogi dojazdowe do wsi. Na ryneczku zrobiło się pusto. Maria Bilewiczowa, naoczny świadek tych wydarzeń, tak je opisuje: „Naprzeciw mnie, po drugiej stronie drogi palił się nasz kościół. (...) W owej chwili tylko to widziałam - płonął od góry. Wyglądał jak wielki czerwony kwiat.(...) Od góry wielki, iskrzący kwiat ognia, a dołem ciemna łodyga nietkniętego jeszcze ogniem kościoła. Ogień na wieży zaczął chwiać się jak kwiat, który więdnąc pochyla głowę, potem z cichym trzaskiem zapadła się wieża kościelna i cały kościół przemienił się w jeden wielki, ofiarny stos”.
Z plebanii wybiegł ks. Bartecki. Chciał wejść do kościoła, aby ratować Najświętszy Sakrament. Kiedy był na progu zakrystii, strzelił do niego jeden z żandarmów. Nie wiemy, czy był to śmiertelny strzał. Płonąca świątynia zawaliła się, przyciskając ks. Barteckiego. Znaleziono potem jego ciało do połowy zwęglone.
Pogrzeb ks. Józefa Barteckiego odbył się kilka dni później. Ks. Bartecki jest pochowany na tutejszym cmentarzu
 Magda: 25.11.2015, 22:32
 Matko Różańcowa, Maryjo - bądź przy mojej Babci, czuwaj i trzymaj Ją za rękę. Poprowadź do Królestwa Niebieskiego.
 Barbara: 10.11.2015, 07:25
 Matko Różańcowa prosze zebysmy po wielu trudnych i ciezkich dla mnie i mojego bylego chlopaka latach wrocili do siebie i mogli byc juz zawsze wkoncu razem. Amen
 k: 02.11.2015, 21:47
 odmawiajcie Różaniec Święty - Mateńka pomoże.
Jezu,Maryjo, Józefie Święty - ufam wam
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] (31) [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej