Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Różaniec

Różaniec na krzyżu
"Różaniec jest zawsze moją
ulubioną modlitwą"

- Jan Paweł II

Modlitwa różańcowa Rozważania różańcowe Jana Pawła II i inne Obietnice różańcowe Innne modliwy odmawiane na różańcu Świadectwa różańcowe Poezja Akcje
Historia różańca Rozważania o modlitwie różańcowej Cuda różańcowe
Różaniec
Różaniec jest najpotężniejszą
bronią, jaką możemy się
bronić na polu walki.

- Siostra Łucja z Fatimy

Różaniec kształtuje moje życie

Z bp. Piotrem Liberą rozmawia Małgorzata Glabisz-Pniewska

Październik to miesiąc różańcowy. Dla wielu wierzących jednak różaniec jest bardzo trudną i często niezrozumiałą modlitwą. Jak należy właściwie odmawiać różaniec?

Najbardziej właściwą formą jest łączenie poszczególnych tajemnic różańcowych ze scenami opisanymi w Nowym Testamencie. Jak wiemy, różaniec swoimi korzeniami sięga do Pisma Świętego. Zatem rozważając poszczególne tajemnice, staramy się zatopić umysłem i sercem w Słowie Bożym.

Jak można właściwie przygotować się do tej modlitwy?

Dobrze jest, jeśli przed każdą cząstką różańca zostanie odczytany odpowiedni fragment z Pisma Świętego. To bardzo ułatwia koncentrację na tym, co najważniejsze w tej modlitwie.

Czy różaniec jest modlitwą dla każdego?

Różaniec nie wymaga jakiejś wyjątkowej formacji duchowej. Może go odmawiać każdy człowiek, i prosty, i uczony, o ile wierzy w Boga i kocha Matkę Bożą.

Kościół zachęca do sięgania po różnego rodzaju komentarze biblijne, ułatwiające lekturę Biblii. Czy - jeśli chodzi o różaniec - również możemy sięgać po lektury ułatwiające nam jego odmawianie?

Oczywiście, jeśli ktoś pragnie bardziej się zagłębić w modlitwę różańcową może zawsze skorzystać z różnego rodzaju pomocy. Niewątpliwie dobrą rzeczą jest lektura, polecałbym zwłaszcza przeczytanie z uwagą Listu Apostolskiego Ojca Świętego Jana Pawła II "Rosarium Virginis Mariae" z 2002 r., który w całości jest poświęcony modlitwie różańcowej.

Ten stosunkowo niewielki dokument jest kopalnią wiadomości dotyczących różańca i znakomicie służy pogłębieniu duchowemu. W dokumencie tym czytamy: "Na duchowej drodze różańca, opartej na nieustannym kontemplowaniu - razem z Maryją - Chrystusowego oblicza, ten wymagający ideał upodabniania się do Niego jest osiągany przez obcowanie, które moglibyśmy nazwać «przyjacielskim». Wprowadza nas ono w naturalny sposób w życie Chrystusa i pozwala nam jakby Ťoddychaćť Jego uczuciami".

Święty Józef Pelczar mówił, że "postęp nie zastąpi człowiekowi Boga, nie da pokoju wzburzonemu sercu. Zawsze człowiek będzie szukał Boga, tęsknił za nadzieją, wyciągał ręce do krzyża, będzie chwytał za różaniec. Moc różańca jest wielka". Czy zdaniem Księdza Biskupa współczesny człowiek pośród codziennej gonitwy potrafi się jeszcze w ogóle modlić?

Zabieganie i pośpiech nie sprzyjają życiu modlitewnemu, dlatego należy starać się nad nimi zapanować. Człowiek musi być panem czasu, a nie odwrotnie. Ja również, wchodząc w rytm modlitwy, próbuję opanować demona pośpiechu np. uświadamiając sobie, że tylko ta chwila - chwila modlitwy, jest w tym momencie istotna. Staram się nie myśleć ani o tym, co było, ani o tym co będzie. Próbuję żyć chwilą obecną, która jest przeznaczona na modlitwę. Jest potrzebny swoisty trening, by skutecznie zapanować nad pośpiechem.

Nie jest tajemnicą, że hobby Księdza Biskupa to sport - różne jego dziedziny jak jazda konna, gra w tenisa czy jazda na rowerze. Ksiądz Biskup powiedział kiedyś - zaskakując wielu - że odmawia różaniec, biegając. Jak można pogodzić modlitwę kontemplacyjną z ruchem fizycznym?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba sobie uświadomić podstawową prawdę, że człowiek jest jednością duszy i ciała. Dusza ożywia ciało, ale i ciało w jakiejś mierze kształtuje naszego ducha. Uprawiany przeze mnie sport korzystnie wpływa również na moją kondycję duchową. Ponadto modlitwa usuwa napięcie, jakie może istnieć między duszą i ciałem, wprowadza harmonię pomiędzy tymi dwoma konstytutywnymi elementami.

Gdy biegam, to głowa jest bardziej dotleniona, co wpływa również korzystnie na jakość modlitwy. Ruch, bieganie usuwają skutecznie ospałość, która przeszkadza w modlitwie. Serce pobudzone przez ruch fizyczny splata się z rytmem modlitwy różańcowej. Jest to, krótko mówiąc, ciekawe i inspirujące doświadczenie.

Jan Paweł II podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Polski mówił, że "odmawiając różaniec, rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Ona - radosna, bolejąca i chwalebna, zawsze u boku Syna - jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw".

Rzeczywiście, różaniec jest na wskroś modlitwą maryjną. Rozważamy w nim wydarzenia z życia Matki Bożej. Wiemy, że Maryja we wszystkich chwilach swojego ziemskiego życia była całkowicie otwarta na Boga. W sposób radykalny zawierzyła Panu. Dlatego Kościół uważa ją za prawzór zawierzenia.

W jaki sposób możemy naśladować Maryję i czy to jest to osiągalne dla współczesnego człowieka?

Powtarzając wiele razy Zdrowaś Maryjo, poniekąd powtarzamy Jej "fiat" - niech się stanie. W ten sposób Maryja staje się dla nas przewodniczką na drodze zawierzenia Bogu naszych codziennych spraw.

Niektórzy mówią, że różaniec jest sposobem na życie. Jak to rozumieć i czy Ksiądz Biskup zgadza się z takim stwierdzeniem?

Przyznam się, że nie spotkałem się z takim określeniem. Zapewne to sformułowanie ma podkreślić ogromną rolę modlitwy różańcowej w życiu człowieka wierzącego. Różaniec może być i faktycznie jest modlitwą, która kształtuje moje życie i nadaje kształt mojej codzienności.

Jest również tą formą modlitwy, która splata sprawy ludzkie ze sprawami Bożymi. Łączy niebo z ziemią. Jeśli tak właśnie rozumieć różaniec, to można zgodzić się z tym, że jest on sposobem na życie. Najważniejsze jednak jest to, żeby nauczyć się swoje codzienne sprawy powierzać Bogu na różańcu i z drugiej strony poprzez różaniec odkrywać Boga, który staje się obecny w naszej codzienności.

Czy można powiedzieć, że różaniec przybliża nas do Boga?

Różaniec jest na pewno skutecznym środkiem w przeżywaniu tego, co Sługa Boży Jan Paweł II nazywał "szkołą świętości w codzienności". Odwołam się jeszcze raz do jego słów zawartych w Liście Apostolskim "Rosarium Virginis Mariae" - "różaniec przenosi nas mistycznie, byśmy stanęli u boku Maryi, troszczącej się o ludzkie wzrastanie Chrystusa w domu w Nazarecie.

Pozwala Jej to wychowywać nas i kształtować z tą samą pieczołowitością, dopóki Chrystus w pełni się w nas nie «ukształtuje». Różaniec jest równocześnie medytacją i prośbą. Wytrwałe błaganie zanoszone do Matki Bożej opiera się na ufności, że macierzyńskie wstawiennictwo wszystko może uzyskać od Serca Syna".

Małgorzata Glabisz-Pniewska - dziennikarka Polskiego Radia

Bp Piotr Libera (1951) dorastał w Katowicach, gdzie w 1976 r.
przyjął święcenia kapłańskie, biskup pomocniczy katowicki (1996-2007),
sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (1998-2007).
Od 31 maja 2007 biskup diecezji płockiej.


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 19 października 2008

   

Wasze komentarze:
 ANIA: 30.10.2014, 14:47
 MATKO NAJUKOCHAŃSZA DZIĘKUJE ZA WSZYSTKIE ŁASKI UPROSZONE PRZEZ CIEBIE U TWOJEGO SYNA.PROSZĘ CIĘ O POKÓJ NA CAŁYM ŚWIECIE.MIEJ W OPIECE CAŁĄ MOJĄ RODZINĘ.NIECH TWOI ANIOŁOWIE STRZEGĄ MOICH SYNÓW.WSZYSTKIE TWOJE ŁASKI MAM POPRZEZ MODLITWĘ RÓŻAŃCOWĄ.KOCHANI MÓDLCIE SIĘ CAŁY CZAS NA RÓŻAŃCU,NIE TYLKO W PAŹDZIERNIKU.Z BOGIEM
 Beata: 26.10.2014, 22:59
 Mateńko dziękuję gorąco za dotychczasową opiekę i błagam pomóż nam rozwiązać nasze kłopoty, zginiemy bez Ciebie
 Beata: 26.10.2014, 22:23
 Mateńko dziękuję gorąco za dotychczasową opiekę i błagam pomóż nam rozwiązać nasze kłopoty, zginiemy bez Ciebie
 Grzegorz: 17.10.2014, 00:54
 Matko Różańcowa pomóż mi wyjść z nałogu alkoholizmu, sam podejmuje próby i nie daje rady,coraz krótsze są okresy abstynencji. Chodzę na terapię zmierzało to ku dobremu i myślałem, że dam radę ale nie dałem.Proszę pomóż mi.
 A N: 08.10.2014, 21:15
 Kochana Matuchno tak bardzo Cię proszę uproś łaskę zdrowia dla mojego męża błagam mateczko ratuj Go by powrócił zdrowy do domu tak bardzo za Nim tęsknimy z dziećmi .Amen
 A N: 08.10.2014, 21:13
 Kochana Matuchno tak bardzo Cię proszę uproś łaskę zdrowia dla mojego męża błagam mateczko ratuj Go by powrócił zdrowy do domu tak bardzo za Nim tęsknimy z dziećmi .Amen
 Anna: 08.10.2014, 20:26
 Matko Przenajswietsza upros tak jak ja proszę Ciebie u swego syna a naszego Pana łaskę uzdrowienia dla mnie . Ból który odczuwam jest tak wielki ze wariuje . Proszę ppomóż
 Mateusz ierzacy i ufajacy: 08.10.2014, 18:27
 Proszę Cie o zdrowie i zycie mojej mamy i calej rodziny co najmniej do setki i o zrowie dla mojego zwierzatka zeby zylo trzy lata.
 ania: 07.10.2014, 21:34
 Mateńko cudowna proszę uproś syna Twojego a Pana Naszego o uzdrowienie mojego kochanego męża i szybki powrót do domu proszę Cię matuchno wysłuchaj moją prośbę
 Magdalena: 07.10.2014, 12:25
 Matko uproś Swego Syna, aby wysłuchał moich próśb, Tobie nie odmówi...i proszę oby jak najszybciej wyjaśniła się pewna sprawa... Matko módl się za nami!
 Tomasz: 07.10.2014, 02:59
 Matko Boża Różańca Świętego, proszę Cię o wgłębienie i wzrastania oraz powiększania miłości między mną a Natalią, którą mam na myśli. Czuję, że to niedługo się skończy, Matko Boża nie pozwól na to, żeby tak się stało. Spraw aby ta miłość, która jest między nami (o ile jest prawdziwa) wzrastała i nie malała, żebyśmy się nie rozstali.
 Agnieszka: 06.10.2014, 21:49
 Święta Maryjo,Matko Pana Jezusa i nasza,wysłuchaj mej prośby o znalezienie dobrej pracy i wstaw się za mną u swego Syna. Zawsze oddana Twojemu sercu...
 jaja: 06.10.2014, 12:57
 MATKO RÓŻAńCOWA pomóż mojemu synowi wyjść z nałogu alkoholizmu miej go w opiece Bóg Zapłać
 mm: 06.10.2014, 05:54
 Boże Przenajświętszy spraw by mój ukochany - mąż, uwierzył w Ciebie i modlił się do Ciebie. Jeśli tak się nie stanie, bo taka będzie Twoja wola, spraw, byśmy nigdy nie kłócili się o Ciebie.
 mm: 06.10.2014, 05:52
 Matko ukochana, dziękuje Ci za zwycięstwo w znanej Ci sprawie. Wielka jest moc modlitwy. Prowadż mnie i J ku dobremu, daj siłę do spełniania dobrych uczynków. Miej w opiece wszystkich cierpiących, którzy modlą się na tej stronie. Daj "niewinnemu" szczęśliwe życie i pomóż mu, tak jak i mnie pomogłaś. Twója wierna rycerka .
 ola: 05.10.2014, 14:34
 zdrowie
 Mariusz: 30.09.2014, 12:51
 Matko Boża bądź naszą cudowną lekarką uproś cud uzdrowienia przybądz nam z pomocą. Zachowaj od złego wstawiaj się za nami grzecznymi u Twego Syna Jezusa Chrystusa.
 Ordo et Pax: 26.09.2014, 03:17
 Matko miłosierna proszę cie pokój na całym świecie
 monika: 15.09.2014, 11:58
 Matko najświętsza proszę Cię aby maleństwo które noszę pod sercem urodziło się zdrowe. Miej w opiece również moje córki.
 e.: 11.09.2014, 22:48
 Matko ukochana, dziękuje Ci za zwycięstwo w znanej Ci sprawie. Wielka jest moc modlitwy. Prowadż mnie i Z. ku dobremu, daj siłę do spełniania dobrych uczynków. Miej w opiece wszystkich cierpiących, którzy modlą się na tej stronie. Daj "niewinnemu" szczęśliwe życie i pomóż mu, tak jak i mnie pomogłaś. Twój wierny pielgrzym.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć


[ Powrót ]

 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej