Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pierwsza dama skrzypiec

     Jest największą postacią polskiej wiolinistyki i jedną z najsłynniejszych skrzypaczek XX wieku. Wanda Wiłkomirska w ostatnią niedzielę skończyła 80 lat, a urodzinowa gala odbyła się w Filharmonii Narodowej, której etatową solistką skrzypaczka była przez 20 lat i której powojenną działalność zainaugurowała koncertem 21 lutego 1955 r.

     Wanda Wiłkomirska urodziła się i wychowała w Warszawie w legendarnej rodzinie muzyków, w której wszyscy nie tylko grali, ale byli sławnymi artystami - żeby wspomnieć choć Kazimierza i Marię. Wanda grała z najznakomitszymi orkiestrami i dyrygentami świata. Zawsze jednak w jej repertuarze ważną rolę odgrywała muzyka polska, a wykonanie obu koncertów skrzypcowych Karola Szymanowskiego do dziś uchodzi za wzorcowe.

     W stanie wojennym artystka wyjechała z Polski. W 1983 r., nie rezygnując z własnej kariery, została cenionym pedagogiem w Szkole Muzycznej w Mannheim. O lekcje u niej zabiega młodzież z całego świata. Teraz mieszka w Australii, w Sydney, i wciąż uczy. Jubilatka twierdzi, że artysta powinien pamiętać o tym, by nie przebywać na scenie choćby o jeden dzień za długo. Na urodzinowy koncert zaprosiła więc uczniów i przyjaciół - skrzypaczki Kaję

     Danczowską i Annę Marię Staśkiewicz, wiolonczelistę Andrzeja Bauera i pianistę Waldemara Malickiego. Na koncercie nie mogło zabraknąć Konstantego Andrzeja Kulki. Nie tylko dlatego, że to także znakomity skrzypek, ale i przyjaciel. W latach 80., kiedy jeździła z występami po świecie, często ją zastępował w Mannheim, prowadząc zajęcia z studentami artystki. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadził Antoni Wit, uczniowie zagrali „Sto lat", a minister wręczył Jubilatce złoty medal „Gloria Artis".


Kamila Szymańczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 stycznia 2009


Chcesz wiedzieć więcej? Gitara + CD Chcesz wiedzieć więcej? Gitara + CD
David Harrison
Chcesz nauczyć się grać na gitarze, ale nie wiesz, od czego zacząć? Chcesz poznać niezbędne akordy i techniki gry? Ta książka to prosty poradnik, z którego dowiecie się, jak grać rocka, bluesa, pop, jazz i muzykę klasyczną... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej