Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Mieczysław Karłowicz

(1876 - 1909)


     Miał zaledwie 33 lata, gdy podczas wycieczki zginął w Tatrach przysypany lawiną. Setna rocznica tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza, wybitnego kompozytora, mistrza poematu symfonicznego, fotografika i publicysty minie 8 lutego.

     Urodził się 11 grudnia 1876 r. w Wiszniewie, na terenie dzisiejszej Litwy, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego ojciec Jan, wybitny językoznawca i etnolog, grał na wiolonczeli, fortepianie i komponował, matka Irena z Sulistrowskich była śpiewaczką.

     Karłowiczowie utrzymywali kontakt z takimi twórcami jak Stanisław Witkiewicz czy Elizą Orzeszkowa. Gdy Mieczysław miał 6 lat, rodzice sprzedali majątek i rodzina zamieszkała początkowo w Heidelbergu, potem w Pradze i w Dreźnie, by ostatecznie w 1897 r. osiedlić się w Warszawie. Od siódmego roku życia Mieczysław uczył się gry na skrzypcach. W stolicy uczył się w Gimnazjum Wojciecha Górskiego, a także w konserwatorium u znakomitego, pedagoga i wirtuoza skrzypiec Stanisława Barcewicza. Studiował też w Berlinie filozofię, harmonię, kontrapunkt i formy muzyczne, a w Lipsku dyrygenturę. Wtedy rozpoczął komponowanie, pisząc pieśni na głos i fortepian. Zajmował się też publicystyką na tematy muzyczne. W 1903 r. założył w Warszawie orkiestrę smyczkową. Współpracował z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym.

     Jako kompozytor zasłynął przede wszystkim z poematów symfonicznych, które nie ustępowały pod względem artystycznym arcydziełom tego gatunku współczesnych Karłowiczowi twórców europejskich. Dzięki poematom zapisał się jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich.

     Karłowicz kochał Tatry. Choć po raz pierwszy poznał je jako 13-letni chłopiec, systematycznie bywał tu od 1902 r. kiedy to w Zakopanem dał pierwszy swój publiczny koncert. W 1907 r. osiedlił się w Zakopanem na stałe. Był nie tylko działaczem Towarzystwa Tatrzańskiego, ale także przewodnikiem i wybitnym taternikiem. Wszedł na wiele najtrudniejszych szczytów. Uprawiał też narciarstwo i jako pierwszy dokonał przejścia na nartach z Hali Gąsienicowej do Szczyrbskiego Jeziora. Pasjonował się fotografią, a jego tatrzańskie fotografie wydane w albumie "Karłowicz w Tatrach" zachwycają do dzisiaj wysokim poziomem artystycznym. W swojej publicystyce popularyzował Tatry i Podhale. Wraz z gen. Mariuszem Zaruskim stworzył podwaliny pod Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

     Kompozytor zginął przysypany lawiną na wschodnich zboczach Małego Kościlca, podczas wycieczki narciarsko-foto-graficznej. W miejscu jego śmierci stoi pomnik zwany Kamieniem Karłowicza z napisem "Non omnis moriar" ("Nie wszystek umrę").

     Sejm RP "uznając ponadczasowy i uniwersalny wymiar twórczych dokonań Mieczysława Karłowicza" uczcił 22 stycznia 2009 r. jego pamięć okolicznościową uchwałą przyjętą przez aklamację.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

8 lutego 2009


Chcesz wiedzieć więcej? Gitara + CD Chcesz wiedzieć więcej? Gitara + CD
David Harrison
Chcesz nauczyć się grać na gitarze, ale nie wiesz, od czego zacząć? Chcesz poznać niezbędne akordy i techniki gry? Ta książka to prosty poradnik, z którego dowiecie się, jak grać rocka, bluesa, pop, jazz i muzykę klasyczną... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej