Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Joseph Haydn

(1732 - 1809)


     Najstarszy z tzw. trzech klasyków wiedeńskich Joseph Haydn zmarł dwieście lat temu w Wiedniu. Pozostawił imponujący dorobek: 108 symfonii, 83 kwartety smyczkowe, 52 sonaty, liczne tria i koncerty.

     Talent muzyczny wykryto u niego we wczesnym dzieciństwie. Miał sześć lat, gdy zwrócił na niego uwagę dyrygent chóru katedry św. Stefana w Wiedniu. Chłopiec kształcił się w grze na skrzypcach i fortepianie. Jako kapelmistrz swoimi umiejętnościami służył na dworach bogatych hrabiów, w tym przez trzydzieści lat w Einsenstadt u rodziny Esterhazych. Kierował orkiestrą i sceną teatralną, w tym czasie napisał większość swoich symfonii i sonat.

     Od 1790 r. przebywał w Wiedniu, skąd dwukrotnie odbywał długie podróże do Anglii związane z koncertami i zamówieniami na utwory. Niemal przez całe swoje życie komponował różne formy muzyki kościelnej. Napisał m.in. 14 mszy, 2 Te Deum, Stabat Mater, gra-duały, ofertoria.

     Największym niewątpliwie dziełem jego życia jest ukończone w 1798 r. oratorium "Stworzenie świata".

     27 marca 1808 r. podczas koncertu w Wiedniu po raz pierwszy partie chóru wykonano w języku włoskim. Kiedy chór odśpiewał "Niech się stanie światłość! I stała się światłość" aplauz publiczności był ogromny. Kompozytor uniósł wtedy ręce w górę i zawołał: "To nie ode mnie, lecz stamtąd wszystko pochodzi". Na koncercie obecny był m.in. Ludwik van Beethoven, który ukląkł przed Haydnem i ucałował ręce i czoło kompozytora, którego uważał za swojego mistrza.

     Haydna chętnie słuchał papież Jan Paweł II. Był m.in. na koncercie chóru, i orkiestry RAI, na którym 10 grudnia 1982 r. wykonano "Stworzenie świata". "Nie zapomnimy łatwo tego wspaniałego przeżycia i tego aktu wiary w Boga, Stworzyciela wszechświata i człowieka" - mówił papież Wojtyła po koncercie. - Zachowamy wśród najwznioślejszych wspomnień tej kompozycji bardzo oryginalną interpretację dźwiękową stworzenia świata i imponujące zakończenie: «Ziemia i niebo, śpiewajcie Jego chwałę. I niech dziękują Bogu Jego dzieła. Chóry ludzi, chóry świadków, głosy, orkiestry, wszystko niech rozbrzmiewa. Niech wielbiony będzie Bóg przez wieczność» Szczerze cieszę się z tego otwarcia na wymiar czynnika transcendentnego nieskończonego i wiecznego". Joseph Haydn zmarł w Wiedniu 31 maja 1809 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 maja 2009


Gitara dla bystrzaków Gitara dla bystrzaków
Mark Phillips, Jon Chappell
"Gdybym miał gitarę, to bym na niej grał…". Nic prostszego! Marzą Ci się spotkania przy ognisku, akustyk w dłoni i udział w tworzeniu odpowiedniego nastroju wieczoru? A może bliższa jest Ci rola rockmana szalejącego na scenie przed tłumem wiernych fanów? Bez względu na to, czy w duszy gra Ci poezja śpiewana, czy ostre gitarowe riffy, przed uderzeniem w struny koniecznie poznaj ten samouczek.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej