Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Franciszek Schubert

(1797 - 1828)


     Miał zaledwie 31 lat, gdy 19 listopada 1828 r. umieraj na tyfus. Świat zapamiętał Franciszka (Franza) Schuberta jako geniusza muzyki, a Benedykt XVI powiedział o nim, że jego osoba i dzieło przynoszą zaszczyt kulturze i duchowości chrześcijańskiej oraz katolickiej Austrii.

     Schubert niemal cale życie związany był z Wiedniem. Tu urodził się w wielodzietnej rodzinie Franciszka Teodora, nauczyciela muzyki i pochodzącej ze Śląska Elżbiety z d. Vietz. Ojciec szybko zauważył u syna talent muzyczny. Franciszek uczył się gry na fortepianie i skrzypcach najpierw w domu, a następnie w elitarnym konwikcie cesarsko-królewskim, gdzie dodatkowo poznał organy, altówkę i wiolonczelę. Już wtedy zaczął pisać utwory muzyczne, a jego pierwszym nauczycielem kompozycji był włoski kompozytor, pedagog i kapelmistrz Antonio Salieri. Ostatecznie jednak nie ukończył tej szkoły. Poświęcił się całkowicie muzyce i nie udało mu się zdać egzaminów z takich przedmiotów, jak geografia, matematyka czy fizyka. Ukończył jednak miejscowe Kolegium Nauczycielskie św. Anny, dzięki czemu mógł spełnić marzenie swego ojca i zostać nauczycielem w prowadzonej przez niego szkole. Pracował w tym charakterze przez trzy lata, po czym poświęcił się całkowicie twórczości kompozytorskiej.

     Wcześnie zaczął występować jako sopranista cesarskiej kapeli chłopięcej w Wiedniu i pierwszy skrzypek orkiestry dworskiej. Bardzo lubiany, miał wielu przyjaciół wśród ówczesnej elity życia kulturalnego. Chętnie spędzał czas w gronie malarzy i poetów. Z utworów muzycznych, które skomponował, najbardziej znane są jego pieśni, a napisał ich ponad 600! Pierwsze powstały, gdy autor miał zaledwie 17 lat. Niektóre, jak "Ave Maria", stały się sławne na całym świecie i do dziś chętnie są wykonywane przez najwybitniejszych artystów. Charakterystyczną cechą jego pieśni, a także wielu innych utworów, jest inspiracja folklorem. Pisał też inne utwory, m.in. miniatury fortepianowe, zwłaszcza w formie impromptu.

     Schubert komponował także formy większe. Pozostawił osiem symfonii - wśród nich VIII h-moll zwaną "Niedokończoną", która odnaleziona została dopiero 40 lat po śmierci kompozytora i VII C-dur zwaną "Wielką" - dwie uwertury, kiłka oper, sześć Mszy. Jego "Msza Niemiecka" - jak podkreślał w 175. rocznicę śmierci kompozytora kard. Franz Kónig - "jest szczytem muzyki kościelnej".

     Schubert nigdy nie ukrywał swojej wiary. Twórczość traktował jako ofiarę serca złożoną Panu Bogu i ludziom. Do Boga odwoływał się w swojej korespondencji, z rozmowach z przyjaciółmi. Zmarł przyjąwszy wcześniej sakrament chorych. Pogrzeb rozpoczął się 21 listopada od Mszy św. w wiedeńskim kościele św. Józefa. Pochowany został na cmentarzu Wahring obok grobu Ludwika van Beethovena, w którego pogrzebie uczestniczył rok wcześniej. Za życia Schuberta ukazała się zaledwie jedna trzecia jego dzieł. Praktycznie znane one były tylko w Austrii. Żył bardzo skromnie, nie miał nawet własnego mieszkania, a zmarł w domu swego brata Ferdynanda. Świat odkrył kompozytora dopiero po jego śmierci.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

15 listopadaa 2009


Gitara dla bystrzaków Gitara dla bystrzaków
Mark Phillips, Jon Chappell
"Gdybym miał gitarę, to bym na niej grał…". Nic prostszego! Marzą Ci się spotkania przy ognisku, akustyk w dłoni i udział w tworzeniu odpowiedniego nastroju wieczoru? A może bliższa jest Ci rola rockmana szalejącego na scenie przed tłumem wiernych fanów? Bez względu na to, czy w duszy gra Ci poezja śpiewana, czy ostre gitarowe riffy, przed uderzeniem w struny koniecznie poznaj ten samouczek.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 FRYDERYK FRANCISZEK CHOPIN: 27.02.2016, 09:45
 I tak byłem lepszy
 Wieniawski: 18.03.2014, 19:00
 Nawet po śmierci jestem lepszy
 Beetoven: 09.03.2013, 11:17
 Kool
 Mozart: 30.05.2012, 15:21
 Ja jestem lepszy.
 fryderyk chopi: 16.02.2010, 14:42
 ladnie
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej