Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Rodem warszawianin

     Gdzie Fryderyk Chopin chodził na kawę z rumem? Na której ulicy przejdziemy po klawiaturze? Właśnie rozpoczął się Rok Chopinowski. Zapowiada się mnóstwo atrakcji.

     "Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel" - tak o Fryderyku Chopinie napisał Cyprian Kamil Norwid. To bez wątpienia najbardziej znany warszawiak. Spędził tu 20 pierwszych lat życia: rodzina przyjechała z Żelazowej Woli kilka miesięcy po jego narodzinach. Tu uczył się muzyki, zdobywał ogładę i dawał pierwsze koncerty. To w Warszawie znajduje się najbogatsza na świecie kolekcja chopinianów. - Warszawa była jego miłością - mówi Katarzyna Ratajczyk, dyrektor Biura Promocji Urzędu m.st. Warszawy. - Uczcimy go w sposób nowoczesny i pomysłowy. Biuro wydało właśnie audioprzewodnik - niestety, do pobrania tylko w Internecie - "Warszawa Chopina". - Upamiętnia 14 miejsc z nim związanych - tłumaczy Katarzyna Ratajczyk. - Wiele z nich już nie istnieje, jak Pałac Saski, gdzie mieściło się pierwsze mieszkanie Chopinów, czy konserwatorium przy kościele św. Anny, w którym pobierał nauki.

     O wszystkim przeczytamy też na "ławeczkach chopinowskich", których zainstalowano już czternaście, od placu Krasińskich do Łazienek. Na Nowym Świecie pod numerem 67, w Pałacu Zamoyskich, mieszkała siostra Chopina, Ludwika, która przechowywała pamiątki po bracie. W 1863 r. z okien budynku dokonano zamachu na namiestnika carskiego. W odwecie usunięto lokatorów z mieszkań i zniszczono wszystko, co mieli. Pośród wyrzuconych i spalonych przedmiotów znajdował się fortepian kompozytora, co upamiętnił Cyprian Kamil Norwid w wierszu "Fortepian Szopena" ze sławnym wersem "Ideał sięgnął bruku". - Piętnasta ławeczka stanie koło Muzeum Fryderyka Chopina, które powstaje w Pałacu Ostrogskich na Tamce - mówi Katarzyna Ratajczyk. - Prace wciąż trwają, otwarcie przewidujemy 1 marca i będzie to najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie. Dobudowane jest już nowoczesne Centrum Chopinowskie, które pomieści księgarnię, bibliotekę, fonotekę i fototekę Narodowego Instytutu Fryderka Chopina. Stanie się również siedzibą NIFC, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich, Polskiej Rady Muzycznej oraz Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina. Wszystkie okoliczne budynki, chodniki, kładki dla pieszych i place wzdłuż Tamki będą odnowione. Blasku nabierają kościoły ss. wizytek i Świętego Krzyża, gdzie Chopin nie tylko chodził na nabożeństwa, ale i grał. A w Świętym Krzyżu jego serce zostało na zawsze. - W dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się u nas uroczysta Msza św. z udziałem prezydenta i gości ze świata - mówił niedawno na naszych łamach świętokrzyski proboszcz ks. Marek Bialkowski.

     Co jeszcze czeka nas w Roku Chopinowskim? Przejścia dla pieszych w formie klawiatury, standy na mieście, plakaty, gry, murale. Będą chopinowskie gadżety, w tym nos a la Chopin. Na wiosnę oddany zostanie kompleks dworsko-parkowy w Żelazowej Woli po gruntownej rewaloryzacji. Remontu doczeka także Pałac w Sannikach, gdzie 18-letni Frycek spędził wakacje u swojego kolegi. Prac konserwatorsko-restauratorskich i remontowo-budowlanych doczekał także XVI-wieczny kościół św. Rocha w Brochowie, gdzie brali ślub rodzice oraz siostra Chopina, a on sam był chrzczony.

     A w oczekiwaniu na kolejne wydarzenia Roku Chopinowskiego można przysiąść w ulubionej kawiarni kompozytora "Honoratce" i skosztować ulubionych - podobno - smakołyków Fryderyka.

     Najważniejsze wydarzenia Roku Chopinowskiego:

     07.01 - Filharmonia Narodowa, Koncert Symfoniczny: Inauguracja Roku Chopinowskiego
     31.01-07.02 - Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
     01.03 - Teatr Wielki - Opera Narodowa, Galowy Koncert Symfoniczny: Yundi Li, Dang Tai Son, Martha Argerich, Orkiestra XVIII Wieku Fransa Bruggena, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
     10-13.06 - Teatr Wielki - Opera Narodowa, Teatr Narodowy: Folie Journee de Nantes Festival - Chopin Open
     26.06 - Teatr Wielki - Opera Narodowa, "I love Chopin, Songs to remember"
     01-30.07 - Zamek Królewski, 10. Festiwal Ogrody Muzyczne - Ogrody Chopina
     01-31.08 - Filharmonia Narodowa, 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa; 24 koncertów, ponad 300 wykonawców. Festiwal gości takich artystów, jak Martha Argerich, Janusz Olejniczak, Nelson Goemer
     01-23.10 - Filharmonia Narodowa, XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
     21.12 - Filharmonia Narodowa, Rok Chopinowski 2010 w Filharmonii Narodowej, Koncert: "Salon paryski".
Monika Odrobińska


Tekst pochodzi z Tygodnika

10 stycznia 2010


Gitara dla bystrzaków Gitara dla bystrzaków
Mark Phillips, Jon Chappell
"Gdybym miał gitarę, to bym na niej grał…". Nic prostszego! Marzą Ci się spotkania przy ognisku, akustyk w dłoni i udział w tworzeniu odpowiedniego nastroju wieczoru? A może bliższa jest Ci rola rockmana szalejącego na scenie przed tłumem wiernych fanów? Bez względu na to, czy w duszy gra Ci poezja śpiewana, czy ostre gitarowe riffy, przed uderzeniem w struny koniecznie poznaj ten samouczek.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej