Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Stanisław Moniuszko

(1819 - 1872)


     Był twórcą dwóch najbardziej znanych polskich oper - "Strasznego dworu" i "Halki", a także wielu utworów religijnych. Stanisław Moniuszko, jeden z największych polskich kompozytorów i dyrygentów, zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r.

     Urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu koło Mińska. Miał osiem lat, gdy rodzina przeniosła się do Warszawy. Rozpoczął wtedy naukę u Augusta Freyera, organisty w kościele Świętej Trójcy na Solcu. W 1830 r. opuścił stolicę i udał się najpierw do Mińska (tam kontynuował edukację pod kierunkiem Czesława Stefanowicza), a następnie do Berlina, gdzie do 1840 r. studiował na Singakademie u niemieckiego kompozytora muzyki kościelnej, zwłaszcza oratoriów i kantat, Carla Friedricha Rungenhagena (1778-1851).

     W 1840 r. Moniuszko osiedlił się w Wilnie, gdzie został organistą w pojezuickim kościele akademickim św. Jana. Był człowiekiem głęboko religijnym, ubolewał nad stanem ówczesnej muzyki kościelnej i nad nadużyciami, jakie niekiedy wówczas,.miały miejsce. W niektórych bowiem świątyniach dla przyciągnięcia wiernych nabożeństwom towarzyszyły występy solistów i zespołów o charakterze świeckim. W jednym z zachowanych listów Moniuszko pisał: "Niech śpiewak łączy głos swój do najpoważniejszego narzędzia muzyki, jakim są organy, które z całym bogactwem swoich sposobów gotowe są na usługi mistrza. Ten zaś z całym zaparciem miłości własnej niech się wyrzeka chęci popisu i błyszczenia siłą własnego talentu, a tak zespolonych jedynym celem swego powołania Duch Święty, jedyna ich Muza, natchnie niezawodnie. I tak wydadzą dzieło, które dla nich cichą, ale prawą zasługę, a ludziom prawdziwy pożytek przyniesie".

     Doceniając znaczenie muzyki chóralnej w liturgii, Moniuszko założył w Wilnie chór kościelny. Był współzałożycielem (wraz z Florianem Stanisławem Miładowskim) Towarzystwa im. Świętej Cecylii. Co roku 22 listopada we wspomnienie swojej patronki chórzyści wykonywali Mszę autorstwa któregoś z polskich kompozytorów. Moniuszko był głównym organizatorem życia muzycznego w ówczesnym Wilnie. Dbał o kształcenie młodych talentów, także tych uczniów, których nie stać byłoby na drogie, prywatne szkoły. Dlatego przy miejscowym Towarzystwie Dobroczynności założył szkółkę muzyczną.

     W 1858 r. przyjechał do Warszawy, gdzie objął prestiżowe stanowisko dyrektora i dyrygenta opery warszawskiej. W stolicy wykładał też w. Instytucie Muzycznym w Warszawie. Zmarł w Warszawie po ataku serca 4 czerwca 1872 r. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją narodową.

     Moniuszko pozostawił 10 oper, kilka operetek, ballady,: kantaty, motety, Msze i pieśni. Wśród utworów religijnych na szczególną uwagę zasługują ciągle śpiewane w kościołach pieśni "Ojcze z niebios, Boże, Panie", "Kto się w opiekę, odda Panu swemu" czy "Idzie, idzie Bóg prawdziwy", cztery Litanie Ostrobramskie, 7 Mszy, Gorzkie Żale.

     Ten najwybitniejszy kompozytor II połowy XIX w. i po Fryderyku Chopinie główny przedstawiciel stylu narodowego w muzyce polskiej był pionierem odrodzenia muzyki kościelnej w naszym kraju. Szkoda, że ta jego rola jest dziś często zapominana.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 maja 2010


Gitara dla bystrzaków Gitara dla bystrzaków
Mark Phillips, Jon Chappell
"Gdybym miał gitarę, to bym na niej grał…". Nic prostszego! Marzą Ci się spotkania przy ognisku, akustyk w dłoni i udział w tworzeniu odpowiedniego nastroju wieczoru? A może bliższa jest Ci rola rockmana szalejącego na scenie przed tłumem wiernych fanów? Bez względu na to, czy w duszy gra Ci poezja śpiewana, czy ostre gitarowe riffy, przed uderzeniem w struny koniecznie poznaj ten samouczek.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej