Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak powstaje śnieg?

     Czy śnieg może być przedmiotem wartościowym dla kolekcjonerów? Śnieg w porze zimowej, pokrywający warstwą połacie ziemi, jest jedynie atrakcją dla uprawiających sporty zimowe, a nie obiektem interesującym zbieraczy. Jednak pojedyncze płatki śniegu są takimi klejnotami przyrody, że warto się nimi zainteresować i spowodować, by stały się naszym niecodziennym hobby. Tym bardziej że możemy je zbierać tylko w okresie zimowym i tylko w czasie opadów śniegu.

     Kryształy śniegu od bardzo dawna budziły ciekawość. Kroniki podają, że już w roku 1555 Szwed Olaus Magnus wydrukował pierwsze rysunki płatków śniegu o fantastycznych kształtach. Lista autorów studiów nad kryształkami śniegu i zbiorów rysunków jest bogata. Polak, Antoni Bolesław Dobrowolski, który przez długie lata zajmował się zagadnieniem lodu naturalnego, tak wypowiada się w jednej z prac o kryształkach śniegu: "(...) miałem sposobność oglądania pod mikroskopem kilkaset blaszek śniegu, nadto badać zdaje się wszystkie zdjęcia fotograficzne, dotychczas opublikowane i większą jeszcze ilość zdjęć dotąd nie wydanych: nie znalazłem wśród nich dwu wizerunków blaszek śniegu jednakich. Zawsze bywają odmienne w szczegółach, wyraźnie widać różnice..."

     Jak powstaje śnieg? Otóż nie tak, jak to pozornie nam się wydaje, iż płatki śniegu padające z chmur niskich, kłębiastych już "ładunkiem" płatków śniegowych w tych chmurach.

     Każda powierzchnia wodna, każdy obszar pokryty roślinnością, a takie pokrywa śniegu czy lodu drogą parowania oddaje atmosferze wodę w postaci pary wodnej. Para wodna nasyca powietrze mikroskopijnymi cząsteczkami wody w okresie letnim lub drobniutkimi kryształkami lodu w okresie zimowym. Jest to proces kondensacji, czyli nasycenia, a więc tworzenia się chmur. Z chwilą silnego zagęszczenia, czyli przesycenia chmury, występuje zjawisko opadu atmosferycznego. Początkowym opadem kłębiastej chmury zimowej są pręcikowate kryształki lodu tworzące kanwę płatka śniegu. Na tej kanwie, opadającej i stykającej się z wilgotnym zimnym powietrzem, jak na szkielecie rusztowania formują się pod wpływem prądów powietrza płatki śniegowe różnorodne, niepowtarzalne w szczegółach, cieniutkie o przeciętnej grubości 0,08 mm i mające przeciętnie 0,0001 grama.

     Trzeba nauczyć się bardzo szybko chwytać na szkiełko drobinki śniegu i błyskawicznie je fotografować. Podczas fotografowania możemy posługiwać się mikroskopem najprostszym - już o powiększeniu liniowym 25-krotnym - lub pierścieniem obiektywowym do zdjęć z bliska. Przy pewnej wprawie i odpowiednim ustawieniu można wykorzystać soczewkę powiększającą, którą umieszczamy nad szkiełkiem z upolowanym płatkiem śniegu.

     Kolorowe slajdy z rysunkiem kryształków śniegu, wyświetlone na ekranie, ukażą wam fantastyczne ornamenty tworu przyrody; takie slajdy będą ozdobą waszej kolekcji. Zobaczycie wtedy, czy trud się opłacił!


Zbigniew Węglowski   


Motywacja do nauki Motywacja do nauki
Martin V. Covington, Karen Manheim Teel
Czy oceny motywują uczniów do wytężonej pracy, czy raczej demotywują, ograniczając się jedynie do funkcji czynnika dyscyplinującego pracę w klasie?... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 wladek: 22.11.2015, 20:49
 To samo co wszedzie
 bjhgf: 16.12.2012, 10:56
  jak tu nic nie pisze
 sasza: 04.03.2012, 16:20
 nie pomogło
 KOŃ : 02.12.2011, 17:35
 jak dla mnie beznadzieja!!!
 aniaa: 03.02.2011, 21:46
 pomogło ; )
 max: 18.12.2010, 21:44
 Ciekawy tekst na ten temat: http://stwarzanie.wordpress.com/2010/12/13/pada-pada-snieg-czyli-wlasciwie-co/
 MichaelKSZO: 08.12.2010, 16:58
 jak powstaje śnieg
 Ja: 08.03.2009, 20:04
 nie pomogło!!!!!!
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej