Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wyślij SMS i wygraj laptop

     Wbrew sugestii zawartej w tytule le dzisiejszego tekstu nie organizuję dla czytelników „Idziemy" konkursu z cennymi nagrodami, tylko sprowokowany pewną reklamą wracam do tematu sprzed tygodnia. W poprzednim tekście zwraca-tem uwagę na jeden z typów problemów, jakie można spotkać przy konstruowaniu połączeń czasowników z ich określeniami tworzącymi tzw. związek rządu. Chodziło mianowicie o to, że niektóre czasowniki wymagają różnych form w zależności od znaczenia (np. dostać książkę, ale: dostać kataru, celować w okno, ale: celować w matematyce). Niezauważanie takich różnic prowadzi do błędów typu: *Przestrzegaj przepisy BHP (zamiast: Przestrzegaj przepisów BHP).

     Najczęstszym błędem w zakresie związku rządu, jaki można spotkać we współczesnej polszczyźnie, jest jednak po prostu używanie niewłaściwej formy konkretnego określenia. Często jest to wynikiem po prostu niewiedzy lub niestaranności mówiącego. Zwracam uwagę na staranność wypowiedzi, ponieważ w przypadku niektórych połączeń dopuszcza się dwa warianty: staranny, oficjalny, i mniej staranny, potoczny. Zwykle mamy przy tym do czynienia z różnicą między biernikiem (kogo? co?) a dopełniaczem (kogo? czego?). Oto przykład: ze względu na to, że tradycyjnie czasownik zjeść wymaga dopełniacza, staranniejsza i zalecana przez językoznawców jest forma zjadłem kotlet, choć częstsza i przez to dopuszczana w codziennej, swobodnej komunikacji jest forma zjadłem kotleta. Podobnie jest np. z połączeniem wyrwałem ząb, które choć wzorcowe i staranniejsze, coraz częściej jest zastępowane potocznym wariantem wyrwałem zęba.

     W tym miejscu wracam do tytułu. Ostatnio w telewizji znani prezenterzy zachęcają: Wyślij SMS-a, możesz wygrać tego oto eleganckiego laptopa. To jedno krótkie zdanie zawiera dwa rażące błędy! Przecież zarówno wysłać, jak i wygrać to czasowniki, które wymagają biernika (kogo? co?): wyślij kolegę, wiadomość, paczkę itp., wygraj nagrodę, samochód, bilet do kina. Tymczasem w powtarzanym codziennie dziesiątki razy zdaniu prezenterzy używają form dopełniacza: *wyslać SMS-a, *wygrać laptopa. Nie sądzę, żeby nawet potocznie powiedzieli np. *wyślij listu i *wygraj samochodu, a przecież jest to taki sam typ naruszenia norm językowych. Od mediów publicznych, które powinny być wzorem pięknej i poprawnej polszczyzny, chciałoby się oczekiwać innego poziomu wypowiedzi.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 stycznia 2010
   


Jak szybko nauczyć się języków obcych Jak szybko nauczyć się języków obcych
Martyna Jacenko
Niektórzy z nas błyskawicznie przyswajają sobie języki obce, a inni z jakiegoś powodu nie są w stanie opanować tej cennej umiejętności. Godzinami ślęczą nad słówkami i gramatyką, a osiągany efekt jest ciągle mizerny. Czy Ty również należysz do osób, dla których poznawanie nowego języka nie jest przyjemnością, ale ciężką pracą? Spieszymy Cię poinformować, że ta sytuacja zmieni się już niedługo. O co chodzi? Autorka tej książki sama jest językowym antytalentem, a jednak nauczyła się biegle władać trzema obcymi językami. Niemożliwe? Ale to fakt.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 jola: 03.02.2010, 11:21
 Ostatnio w tv usłyszałam "ubrać" kask:) zamiast założyć. No i słowo DOKŁADNIE bije rekordy. Co za moda! Dokładnie to jest 2+2. Ludzie przestali używać słowo "własnie".
 Królewna: 03.06.2007, 18:02
 A ja właśnie tak bardzo ęsknie za takim mężczyzną który by mnie uratował... i pokochał na całe zycie...ale jakosnie może on mnie odnaleźć... może wiec trochę mu pomogę i podam mój numer gg :) 2972865 :)
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej