Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Czy skorupka może trącić myszką w lamusie?

     Pytanie zadane w tytule, choć może zaskakujące, tylko na pozór jest absurdalne. Staje się zasadne i zrozumiałe, kiedy przypomnimy sobie dwa połączenia wyrazowe, w których występuje czasownik trącić: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci oraz trącić myszką, a także zwrot odchodzić / odsyłać / odkładać do lamusa.

     Czasownik trącić we współczesnej polszczyźnie znaczy "(delikatnie) dotknąć coś, poruszyć czymś", jednak nie to znaczenie jest obecne w przywołanych konstrukcjach. Dawniej czasownik ten znaczył 'wydzielać słaby, delikatny zapach' i pozostałości tego właśnie znaczenia odnaleźć można w obu przykładach.

     Mówiąc czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, mamy na myśli to, że cechy, przyzwyczajenia czy umiejętności nabyte w młodości ujawniają się w życiu dojrzałym. Nasi przodkowie, używając tego frazeologizmu, odwoływali się do codziennych obserwacji - przedmiot nasączony jakąś substancją, nawet po wyschnięciu, na długo zachowuje jej zapach.

     Zapach jest istotny także w drugim przywołanym związku frazeologicznym. Rzeczownik myszka był niegdyś określeniem specyficznego zapachu starego wina; trącić myszką znaczyło więc tyle, co "pachnieć jak stare wino". Dziś wyrażenia tego używamy, gdy chcemy zaznaczyć, że coś (jakieś zjawisko, ale też np. czyjeś zachowanie lub czyjś sposób mówienia) jest przestarzałe, staroświeckie. Ono samo jednak już trąci myszką, ponieważ jest odbierane jako anachroniczne lub przynajmniej książkowe i coraz rzadziej można je spotkać we współczesnych tekstach. Posługując się innym starym związkiem frazeologicznym, można powiedzieć, że odchodzi ono do lamusa.

     W tym ostatnim frazeologizmie występuje dziś już niezrozumiały dla wielu z nas rzeczownik lamus. Był on używany jako określenie specjalnego rodzaju spichlerzy, szop - pierwotnie do przechowywania zboża i cennych dóbr, później do składowania różnych mniej potrzebnych, starych, zniszczonych przedmiotów. To, co odkładano do lamusa, dość szybko było przez wszystkich zapominane.

     Wypada mieć nadzieję, że cytowane związki frazeologiczne, w których zachowały się dawne wyrazy i ich znaczenia, choć być może już nieco trącą myszką, nie zostaną przez współczesnych Polaków na zawsze odesłane do lamusa.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 lutego 2010


Doskonalenie pamięci dla bystrzaków Doskonalenie pamięci dla bystrzaków
John B. Arden
Rybka akwariowa potrafi zapamiętać wszystko, co wydarzyło się w jej życiu... w ciągu ostatnich trzech sekund. Człowiek obdarzony taką sztuką niepamięci miałby raczej nikłe szanse na przeżycie choćby jednego dnia. Codziennie bombardowani jesteśmy setkami informacji, nazw i cyfr. Nie sposób zapamiętać wszystkiego. Szczególnie boleśnie przekonują się o tym studenci. Możesz jednak nauczyć się zapamiętywać więcej i, co najważniejsze, przechowywać te dane znacznie dłużej.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej