Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sposób na język

     Znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach niezwykle cenna umiejętność! Coraz więcej sfer naszego życia wymaga od nas swobody w porozumiewaniu się nie tylko ojczystą mową. Wrzesień to dobry moment na zweryfikowanie naszych umiejętności lingwistycznych. To czas, by podjąć decyzję o tym, jak i gdzie chcemy się uczyć wybranego języka. To okazja do zainwestowania w swoje zdolności.

Co należy wiedzieć?

     Podejmując naukę języka obcego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy: przede wszystkim na formę nauczania (ilość osób w grupie, czy nacisk kładziony jest na konwersację, czy też ogólną znajomość języka), stopień zaawansowania i cenę kursu. Bardzo łatwo popełnić błąd, wybierając pierwszą lepszą szkołę językową. Warto więc poświęcić trochę czasu, by zorientować się w dostępnych ofertach, popytać znajomych (to dobre źródło, bo już sprawdzone), pójść na pierwsze zajęcia, które w dobrych szkołach uznawane są za pewną formę reklamy i nie trzeba za nie płacić.

     Znając swoje potrzeby i możliwości, będziemy w stanie wybrać to, co najbardziej nam odpowiada. I pamiętajmy:

     - Czasem warto zapłacić więcej, gdy wiemy, że płacimy za jakość.
     - Nie zawsze najdroższa szkoła, to najlepsza szkoła.
     - Zdecydowanie efektywniej uczy się w grupach kilku- a nie kilkunastoosobowych.
     - Równać należy zawsze do wyższych stopni zaawansowania języka - to dobra motywacja do bardziej wytężonej pracy.

Lekcje prywatne?

     Lekcje prywatne to jedna z lepszych form nauczania. Jedyną ich wadą jest cena - dużo wyższa w porównaniu z zajęciami grupowymi. Poza tym mają same zalety. Ucząc się w ten sposób, bardzo szybko robimy znaczne postępy, a czas przeznaczony na spotkania z lektorem wykorzystywany jest naprawdę intensywnie. Co więcej, sami będziemy mogli nadawać tempo i kierunek pracy. Co do ceny... zawsze można ją trochę obniżyć, namawiając do wspólnej nauki kolegę czy koleżankę. Lekcje nie stracą indywidualnego charakteru, a będą przystępniejsze finansowo! Jeśli więc czeka nas w niedalekiej przyszłości kontrola naszej znajomości języka i chcemy wypaść jak najlepiej - nie powinniśmy się wahać!

     Uwaga! Jeśli nauka ma przynieść oczekiwane efekty, lektorów udzielających prywatnych lekcji nie powinno się szukać gdziekolwiek. Najlepiej zapytać w szkołach językowych. Pracujący tam nauczyciele z pewnością chętnie zgodzą się na taką propozycję. Gdy jednak decydujemy się na osoby z ogłoszeń - pamiętajmy, by sprawdzić ich kwalifikacje!

Uczmy się niekonwencjonalnie

     Przy nauce języków bardzo użyteczne są wszelkiego rodzaju pomoce naukowe jak: kasety, filmy, książki czy specjalne gry pomagające przyswajać nowe słownictwo. Znacznie przyjemniej niż podczas zwykłych zajęć rozwijają one naszą znajomość języka. Jeśli szkoła nie dysponuje nimi, zostają zawsze biblioteki publiczne i wypożyczalnie kaset wideo.

     Świetne efekty dają również tzw. obozy językowe (czyli wyjazdy połączone z nauką danego języka). Oczywiście najlepiej gdy wyjeżdżamy do kraju, gdzie mówi się językiem, który chcemy doskonalić. Wtedy przez cały czas mamy z nim kontakt, co daje lepsze efekty oraz tzw. osłuchanie.

     Optymalnym rozwiązaniem byłby czasowy pobyt w domach u rodzin, czyli tzw. wymiana, zazwyczaj organizowana przez szkoły językowe. Najczęściej wygląda to tak, że jedziemy do "naszej rodziny" na pierwsze dwa tygodnie, a podejmująca nas koleżanka czy kolega przyjeżdżają za jakiś czas na kolejne 14 dni do nas, do Polski. Korzyści są oczywiste! Z tych ważniejszych wymienić można obycie językowe, zdobytą umiejętność komunikowania się w różnych sytuacjach oraz nowe znajomości.

     Obozy językowe w kraju są również dobrym sposobem na znaczne wzbogacenie naszych umiejętności i co w niektórych sytuacjach jest decydującą kwestią... są znacznie tańsze! Najczęściej funkcjonują jako aktywny sposób wakacyjnego wypoczynku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować tego rodzaju wyjazd w ciągu roku.

Klucz do sukcesu

     Gdy uczymy się języka obcego, bardzo ważną rolę odgrywa systematyczna praca nad sobą. Nie wystarczy dwa razy w tygodniu pojawić się na zajęciach! Musimy też dać coś z siebie. Tylko od nas bowiem zależy, na ile wykorzystamy te lekcje. Oto kilka sprawdzonych rad dla uczących się języków obcych:

  • Zawsze po zajęciach z lektorem postaraj się wrócić do danego tematu. Przeczytaj ponownie słówka z zeszytu, przeglądnij ćwiczenia z książki, powtórz nowe reguły gramatyczne.

  • Poświęć osobny zeszyt na naukę słówek. Wpisuj do niego te, które sprawiają ci trudność i staraj się do niego często zaglądać. Możesz na to wykorzystać np. czas przeznaczony na dojazd do szkoły, kiedy i tak bezczynnie siedzimy w autobusie czy tramwaju.

  • Staraj się korzystać z kaset z ćwiczeniami słuchowymi (ostatnio każdy dobry podręcznik do nauki języka wzbogacony jest o takie kasety) - pomaga to w nauce właściwego akcentu, melodii języka, w tzw. osłuchaniu się.
  • Przeznacz co tydzień trochę czasu na zrobienie czegoś poza zakresem zajęć. Może to być oglądnięcie filmu czy przeczytanie książki w oryginalnej wersji językowej. Można też zorganizować spotkania z kimś, kto również uczy się tego języka w celu konwersacji.

  • Staraj się co jakiś czas sprawdzać swój poziom zaawansowania, robiąc testy. Możesz poprosić o nie lektora lub kupić je w księgarni. To da ci satysfakcję i motywację do dalszej nauki.

  • Najważniejsze: Pamiętaj, że nauka języka musi być systematyczna, aby była naprawdę efektywna! Sporadyczne zrywy mogą spowodować wręcz odwrotny skutek i zniechęcić nas do nauki.

     Powodzenia!


Kinga
   


Jak szybko nauczyć się języków obcych Jak szybko nauczyć się języków obcych
Martyna Jacenko
Niektórzy z nas błyskawicznie przyswajają sobie języki obce, a inni z jakiegoś powodu nie są w stanie opanować tej cennej umiejętności. Godzinami ślęczą nad słówkami i gramatyką, a osiągany efekt jest ciągle mizerny. Czy Ty również należysz do osób, dla których poznawanie nowego języka nie jest przyjemnością, ale ciężką pracą? Spieszymy Cię poinformować, że ta sytuacja zmieni się już niedługo. O co chodzi? Autorka tej książki sama jest językowym antytalentem, a jednak nauczyła się biegle władać trzema obcymi językami. Niemożliwe? Ale to fakt.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Bartek ;): 07.02.2008, 13:05
 Muszę powiedzieć, że to...świetne porady i na pewno z nich skorzystam...
 martus: 18.10.2006, 20:15
 kocham was!!!!!! macie świetne rady!!!!!!
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej