Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pierre'a i Kennedy'ego, czyli kiedy i jak używać apostrofu

     Apostrof jest jednym z najrzadziej stosowanych znaków nieliterowych w polszczyźnie. W wielu (niekiedy bardzo obszernych) tekstach nie pojawia się on w ogóle. Tym bardziej warto przypomnieć, kiedy i jak należy go używać.

     Apostrof stosowany jest przedewszystkim w odmiennych wyrazach obcych i służy do oddzielenia oryginalnej postaci zapożyczenia od polskiej końcówki fleksyjnej. Dzięki temu znakowi zachowujemy zatem podstawową, utrwaloną i łatwo identyfikowaną formę wyrazu obcego, ale zarazem włączamy go w różnego rodzaju relacje i związki w zdaniu. Jest to tym ważniejsze, że apostrof pojawia się w wielu nazwach własnych - osobowych i geograficznych. Zbyt daleko idące modyfikacje formalne będące wynikiem spolszczenia mogłyby spowodować trudności w zrozumieniu komunikatu, wprowadzenie apostrofu takie problemy eliminuje. Oto kilka typowych przykładów: Kennedy'ego, Joyce'owi, Robespierre'a, Pierre'em, Montaigne'a. Podobne zasady obowiązują przy odmianie niektórych,, zapożyczonych wyrazów pospolitych, np.: college'u, mgtime'ów, savoir vivre'em itp.

     Należy pamiętać, że użycie apostrofu konieczne jest jedynie w niektórych typach wyrazów. Chodzi przede wszystkim o te, które kończą się na niewymawiane -e, np. Delaroche - D. Delaroche'a, Lesage - D. Lesage'a, Savage -D. Savage'a, Remaraue - D. Remarque'a itp. Drugą grupą są nazwiska niesłowiańskie (przede wszystkim anglosaskie) zakończone na -y, np. Kennedy - D. Kennedy'ego, Galsworthy - D. Galsworthy'ego itp. Trzecią - nazwiska zakończone w pisowni na -ais wymawiane jako -e, np. Rabelais [Rabie] - D. Rabelaisgo, Beaumarchais [Bomarsze] - D. Beaumarchais'go itp.

     Nawet jednak w przywołanych wyżej typach wyrazów apostrof pojawić się musi tylko w części form fleksyjnych. Decydującą rolę odgrywa przy tym wymowa - zapis w sposób wyrazisty musi odpowiadać wymowie. To dlatego pisze się np. Remarque'owi, ale: Remarkiem, Joyce'a, ale: Joysie czy Robespierre'em, ale: Robespierze itp.

     Na koniec warto jeszcze dodać, że apostrof bywa stosowany jeszcze w dwóch innych funkcjach, mianowicie służy do oddzielania nazw własnych od skrótowego oznaczenia daty, np. Solidarność W, Rajd Bieszczady '72, Miss Polonia '98 itp., oraz polskich przyrostków od obcych tematów słowotwórczych w wyrazach pochodnych typu Taine'owski (czyli należący do / charakterystyczny dla Taine'a).


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 maja 2010   


Jak szybko nauczyć się języków obcych Jak szybko nauczyć się języków obcych
Martyna Jacenko
Niektórzy z nas błyskawicznie przyswajają sobie języki obce, a inni z jakiegoś powodu nie są w stanie opanować tej cennej umiejętności. Godzinami ślęczą nad słówkami i gramatyką, a osiągany efekt jest ciągle mizerny. Czy Ty również należysz do osób, dla których poznawanie nowego języka nie jest przyjemnością, ale ciężką pracą? Spieszymy Cię poinformować, że ta sytuacja zmieni się już niedługo. O co chodzi? Autorka tej książki sama jest językowym antytalentem, a jednak nauczyła się biegle władać trzema obcymi językami. Niemożliwe? Ale to fakt.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej