Wiele małżeństw starających się o dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego jak znaczącą role w mechanizmie płodności odgrywa obecność śluzu szyjkowego. Jeśli kobieta nauczy się wyciągać odpowiednie wnioski z jego obecności. małżeństwo o normalnej płodności zwykle osiąga poczęcie w ciągu trzech cykli.
Poczęcie jest możliwe każdego dnia po pojawieniu się śluzu, lecz jest najbardziej prawdopodobne, gdy występuje przejrzysty, rozciągliwy śluz, dający odczucie mokrości i śliskości. Warto zastosować się do paru prostych wskazówek, zanim zaczniemy szukać pomocy lekarzy-specjalistów.
1. Jeżeli po ustaniu krwawienia miesiączkowego nie obserwujesz dni suchych, staraj się zaobserwować, czy śluz nie pojawia się jeszcze w dniach zmniejszania się intensywności krwawienia.
2. Po miesiączce podejmujcie zbliżenia nie częściej niż co drugi dzień, aby zapewnić odpowiednią ilość i jakość nasienia na dni, w których następuje rozwój objawu śluzu i przybiera on cechy charakterystyczne dla czasu największej płodności. Gdy zacznie się faza płodna, odłóżcie współżycie do momentu, gdy śluz staje się rozciągliwy, wilgotny i śliski.
3. Niektóre kobiety nie obserwują śluzu przejrzystego i rozciągliwego, a jedynie mają odczucie wilgotności i śliskości. Jest ono także sygnałem płodności i małżonkowie powinni wykorzystać te właśnie dni dla osiągnięcia poczęcia.
4. Część kobiet jest w stanie zaobserwować obecność śluzu typu najbardziej płodnego tylko przez kilka godzin - najczęściej rano. W takich okolicznościach małżonkowie powinni wykorzystać właśnie ten czas na zbliżenie - rano lub o innej porze dnia, gdy na krótko zauważalny jest śluz najlepszego typu.
5. Jeśli miesiączka nie pojawi się po 17 dniach od dnia szczytu śluzu (czyli ostatniego dnia w którym wystąpił śluz bardziej płodnego typu), istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do poczęcia dziecka. Gdy z kolei kobieta obserwuje -w swoich cyklach, że krwawienie rozpoczyna się szybciej niż po 10 dniach od szczytu, wtedy mogą zaistnieć problemy z zajściem w ciążę.
Czynniki wpływające no płodność
1. Waga ciała. Należy utrzymywać właściwy stosunek wagi do wzrostu i budowy ciała. Duża niedowaga lub nadwaga mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiety.
2. Odżywianie się. Zarówno mąż, jak i żona powinni zadbać o właściwe odżywianie się, aby mechanizmy płodności funkcjonowały należycie. Chodzi tu o odpowiednią ilość dostarczanych organizmowi kalorii oraz właściwie zbilan sowanych witamin i minerałów. Należy ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu oraz używek.
3. Gimnastyka. Odpowiednie ćwiczenia poprawiają samopo czucie i służą zdrowiu, jednakże zbyt duże obciążenia orga nizmu mogą niekorzystnie wpłynąć na płodność, na przykład poprzez zatrzymanie jajeczkowania. Dlatego zmniejszenie intensywności gimnastyki czy biegania być może zwiększy szansę na poczęcie.
4. Stres. To jeden z najsilniejszych czynników hamujących owulację i wytwarzanie śluzu szyjkowego. Stres wpływa również na zmniejszenie ilości nasienia i pogorszenie jego jakości. Tworzy się niekiedy zamknięty krąg: małżonko wie są coraz bardziej sfrustrowani kolejnymi nieudanymi próbami poczęcia - to z kolei negatywnie wpływa na fizjologiczne czynniki płodności - do upragnionego poczęcia wciąż nie dochodzi - stres się nasila, a utrzymujący się długotrwały stan napięcia nerwowego obniża płodność itd. Dlatego często w takich sytuacjach wymarzone dziecko pojawia się na przykład po wyjeździe na urlop, gdy małżonkowie byli wypoczęci, zmienili otoczenie i paradoksalnie - zapomnieli o kartach obserwacji, termometrze i po prostu cieszyli się sobą.
Antykoncepcja i niepłodność
Długotrwałe, nieprzerwane stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest niestety coraz częściej przyczyną późniejszych trudności z poczęciem. Nie jest niczym niezwykłym niepłodność utrzymująca się 3 do 6 miesięcy po odstawieniu pigułek, zwłaszcza gdy przed rozpoczęciem ich przyjmowania kobieta miała nieregularne cykle.
U kobiet przyjmujących pigułki obserwuje się zaniżony poziom witamin B2, B6, B12, C oraz kwasu foliowego w porównaniu z kobietami nie stosującymi preparatów hormonalnych. Z kolei podwyższony jest poziom witaminy A, żelaza i miedzi. Zatem przyjmowanie minimalnych zalecanych dziennych dawek witamin B2, B6, B12, C, E, a także kwasu foliowego może wspomagać powrót płodności po odstawieniu pigułek.
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej interpretacja objawów płodności może być utrudniona z powodu ciągłej obecności śluzu i niekiedy taka sytuacja może utrzymywać się nawet przez 2-3 lata. Wówczas kobieta powinna bardzo uważnie obserwować wszystkie zmiany zachodzące w obrazie śluzu wskazujące na płodność, takie jak nieznaczna choćby rozciągliwość czy odczucia, jakie daje jego obecność. Niezmieniająca się wydzielina jest sygnałem płodności. Zaleca się także odczekanie ze staraniami o poczęcie przynajmniej trzy miesiące po odstawieniu pigułek, aby organizm mógł w naturalny sposób powrócić do cyklu płodności.
Wkładka domaciczna
Wkładki domaciczne umieszczane w macicy są obcymi ciałami, wywołującymi warunki sprzyjające zakażeniom wewnątrz -macicznym. Przeprowadzona przez szyjkę macicy nitka od wkładki może działać jak "lont" dla przemieszczania się bakterii, może również powodować podrażnienie ścianek szyjki macicy. Taki stan zapalny już po usunięciu wkładki może niekorzystnie wpływać na wytwarzanie śluzu szyjkowego najlepszej jakości. U wielu użytkowniczek wkładek w obrębie miednicy rozwija się jakaś forma łagodnej infekcji, która nie pozostaje bez wpływu na płodność.
Leki i używki
Wiele rodzajów specyfików może obniżać płodność. Niektóre leki, na przykład poprawiające nastrój (antydepresanty, środki uspokajające) osłabiają wytwarzanie nasienia i czynią mężczyznę okresowo niepłodnym. Również długotrwałe palenie marihuany obniża potencję i osłabia nasienie. Podobne skutki niesie ze sobą nadużywanie alkoholu.
Zabiegi na szyjce macicy
Poważne zabiegi, takie jak przyżeganie szyjki czy w pewnych przypadkach krioterapia mogą być również istotnym faktem w historii medycznej kobiety, bowiem mogą pociągać za sobą zmniejszenie ilości śluzu i w konsekwencji obniżenie płodności.
Historia zdrowotna
Kobiecą niepłodność może spowodować cały szereg czynników, które mogą być rozpoznane i odpowiednio leczone, takie jak: przebyte infekcje w obrębie miednicy, endometrioza, podwyższony poziom protaktyny czy zakłócenie równowagi hormonalnej.
Wysoka temperatura
Wiadomo, że wystawianie organizmu mężczyzny na wysokie temperatury ma niekorzystny wpływ na wytwarzanie nasienia. Męska niepłodność może być więc niekiedy następstwem noszenia obcisłej bielizny, przyciskającej jądra do ciała, upodobania do gorących kąpieli i natrysków lub może ona być związana z wykonywaniem zawodów wymagających przebywania w wysokich temperaturach.