Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Czekając na dziecko Czekając na dziecko - prawdziwa historia walki o macierzyństwo
Katarzyna Jarosz
Pamiętnik kobiety zmagającej się z bólem niepłodności, pisany otwarcie i szczerze. Książka, w której osoby starające się o dziecko odnajdą swoje emocje i przeżycia, mając poczucie, że nie są sami ze swoim problemem i że Bóg ich poprowadzi właściwą - choć nieraz trudną i zaskakującą - drogą. To pozycja także dla osób nie mających problemu z poczęciem, pozwalająca na szersze spojrzenie na problem niepłodności. Polecamy wszystkim! » zobacz więcej

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Pomoc dla niepłodnych małżeństw

     W styczniu 2009 r. mija rok działalności warszawskiego Duszpasterstwa Niepłodnych Małżeństw. Jest to nowa inicjatywa w Kościele, powstała by pomóc osobom mającym problemy z poczęciem dziecka. Takich małżeństw - według oficjalnych szacunków - jest w Polsce ok. 20 %. Część z nich stanowią małżeństwa katolickie, nie decydujące się na techniki wspomaganego rozrodu. Nasza droga nie jest łatwa: po przejściu całej diagnostyki niepłodności, często nieskutecznym leczeniu stajemy przed pytaniem: co dalej? Lekarze proponują inseminację i in vitro, my - z przyczyn etycznych - nie możemy się na to zgodzić. Pozostaje bolesna pustka, którą trudno wypełnić i ciągle powracające pytania: "dlaczego" i "co mamy robić, Boże"?

     I właśnie - z uwagi na konieczność duchowego wsparcia małżonków pragnących realizować swoje powołanie zgodnie z Bożym planem - wraz z ks. Tomaszem Nowaczkiem -proboszczem parafii Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze powołaliśmy do życia Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Spotkało się ono z bardzo pozytywnym przyjęciem przez zainteresowane małżeństwa, które odnalazły w nim swoje miejsce w Kościele. Bardzo ważne jest dla nas również poczucie jednoczącej wspólnoty osób z takimi samymi problemami.

     Na czym polega?

     Centrum inicjatywy stanowią Msze św. w intencji małżeństw mających problem z poczęciem dziecka sprawowane w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej z Lourdes w Warszawie oraz - dla chętnych - spotkania po Mszy św. Gościmy na nich osoby będące autorytetem moralnym w dziedzinie etyki, osoby z doświadczeniem adopcyjnym, a także sami dzielimy się doświadczeniami w zakresie leczenia i przeżywania swojej bezdzietności.

     Co już się działo?

     Do najważniejszych działań zorganizowanych w pierwszym roku funkcjonowania Duszpasterstwa należą:

     - uroczysty Akt Zawierzenia Matce Bożej z Lourdes
     - pielgrzymka do grobu bł. Stanisława Papczyńskiego
     - wykład bioetyka ks. Piotra Kieniewicza dotyczący zagadnień bioetycznych oraz problemu in vitro
     - spotkanie z dyrektorem warszawskiego Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego - panią Zofią Dłutek
     - cykl "Rekolekcji w codzienności"
     - spotkanie z ks. Michałem Kozakiem - organizatorem rekolekcji dla niepłodnych małżeństw "Abraham i Sara" organizowanych w Sulejówku
     - liczne dyskusje i wymiana doświadczeń dotyczących etycznych metod badań i leczenia, także w świetle niedawno opublikowanej instrukcji Kongregacji Nauki Wiary "Dignitas personae".

     Rozpoznać swoje powołanie

     Głównym zadaniem jakie stawia sobie Duszpasterstwo jest rozeznawanie przez poszczególne małżeństwa swojej własnej drogi. I nie chodzi tutaj przede wszystkim o adopcję - co wydaje się prostą radą osób postronnych. Być może niektórych z nas Bóg właśnie do tego powoła, ale nie jest to automat. Adopcja jest innym rodzajem rodzicielstwa. Naturalnie nie gorszym, ale innym: pięknym ale trudniejszym. I trzeba jej pragnąć rzeczywiście, znając wszelkie jej aspekty a nie tylko chcąc dziecka.

     Być może jednak naszą drogą będzie ciągle jeszcze czas oczekiwania na dziecko biologiczne, leczenie lub nawet decyzja o życiu we dwójkę, choć tą ostatnią póki co zaakceptować niełatwo. W każdym z nas bowiem tkwią pokłady olbrzymiej małżeńskiej miłości pragnącej dawać owoce - te namacalne - w postaci wychowywania potomstwa. I żadna inna działalność, choćby najszlachetniejsza nie zastąpi tego pragnienia i nie oszuka biologii.

     Pierwsze efekty

     Pierwszym "widocznym" owocem jest poczęcie dziecka przez jedno z małżeństw już po pierwszej Mszy św. Ale nie jedynym. Efekty to przede wszystkim podejmowane decyzje, dyskusje, dojrzewanie do wyboru którejś z dróg. To cierpliwość i pokora. To większa wrażliwość na cierpienie innych - nie tylko w tej sferze.

     To także wzajemna pomoc w wyborze lekarza, dzielenie się doświadczeniem z badań i leczenia, rady jak przetrwać ten trudny czas - od strony psychologicznej.

     To wreszcie zawierane znajomości i przyjaźnie, spotkania towarzyskie i wspólne wycieczki - bo przecież nasze życie nie skupia się tylko na jednym problemie. Musimy normalnie funkcjonować mimo niepłodności, zwyczajnie pracować i pełnić rozmaite funkcje. Nie omijają nas także inne życiowe problemy i doświadczenia...

     A ponieważ nie jest to łatwe potrzebujemy umocnienia duchowego. Nie tylko pomocy lekarzy czy psychologów bo niepłodność to problem nie tylko medyczny.

     Ufamy...

     ...że Bóg, który wie co jest dla nas najlepsze nie pozostawi w naszych sercach niespełnionych pragnień ale zaspokoi je najpełniej - w miłości. I że bez względu na drogę, która stanie się naszym udziałem będziemy spełnieni jako małżonkowie, którzy przecież w przysiędze małżeńskiej wyrazili otwartość na życie i którzy chcą realizować swoje powołanie w całej pełni.

     Aby łatwiej było kroczyć tą trudną dla nas drogą, w imieniu ks. Proboszcza Parafii Matki Bożej z Lourdes w Warszawie - ks. Tomasza Nowaczka oraz własnym serdecznie zapraszamy małżeństwa mające problem z poczęciem dziecka na Msze święte i spotkania.

     Terminy kolejnych Mszy świętych w 2009 r:
     8.02.2009 r., 8.03.2009 r., 10.05.2009 r., 14.06.2009 r., 12.07.2009 r.,
     9.08.2009 r., 13.09.2009 r., 11.10.2009 r., 8.11.2009 r., 13.12.2009 r.


Kasia i Tomek


Redakcja portalu
Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo niepłodnych małzeństw)

     Serdecznie zapraszamy małżeństwa mające problem z poczęciem dziecka na Msze święte w tej intencji, które będą odprawiane w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 1500 w kościele księży Marianów p. w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ul. Wileńskiej 69 (wejście od ul. Równej)

     Najbliższa Msza święta 13.3.2016 o godz. 15.00 przy kościele księży Marianów p. w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ul. Wileńskiej 69 (wejście od ul. Równej). Po Mszy krótka adoracja w Kaplicy Krzyża, następnie spotkanie w salce na 2. piętrze.

     Nasza wspólnota:
     ks. Łukasz Mazurek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: duszpasterstwa: duszpasterstwo.praga@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Maria: 15.01.2015, 12:35
 bardzo dobra inicjatywa
 Marcin Wołek: 14.01.2012, 19:49
 Wreszcie jasno Ktoś pisze o całej naprotechnologii! My z Żoną przeszliśmy cały tzw. "cykl leczenia" i nic! Jesteśmy nadal bez diagnozy, bez kasy...etc. O aspektach moralnych nie wspominam (niby wielka alternatywa do in vitro!? Na pewno nie finansowa)! Szkoda tylko z całym szacunkiem do tej metody, że nie mówi się jasno na początku ile kosztuje i jak naprawdę jest "skuteczna"! To na pewno z chrześcijaństwem ma mało wspólnego!
 
(1)


Autor

Treść


Uwaga: Komentarze promujące Naprotechnologie nie będą zamieszczane


[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej