Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Czekając na dziecko Czekając na dziecko - prawdziwa historia walki o macierzyństwo
Katarzyna Jarosz
Pamiętnik kobiety zmagającej się z bólem niepłodności, pisany otwarcie i szczerze. Książka, w której osoby starające się o dziecko odnajdą swoje emocje i przeżycia, mając poczucie, że nie są sami ze swoim problemem i że Bóg ich poprowadzi właściwą - choć nieraz trudną i zaskakującą - drogą. To pozycja także dla osób nie mających problemu z poczęciem, pozwalająca na szersze spojrzenie na problem niepłodności. Polecamy wszystkim! » zobacz więcej

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Macierzyństwo przychodzi od Boga

     Zarówno w Polsce, jak i na świecie stale wzrasta liczba małżeństw mających problemy z poczęciem dziecka. Według ostatnich badań GUS-u (nie przeprowadza się ich corocznie,) w 1988 r. było w Polsce 2329 tys. małżeństw bez dzieci, zaś w 2002 r. już 2370 tys. Z danych udostępnionych przez GUS wynika, iż co piąte małżeństwo w Polsce jest bezdzietne. Szacunki światowe wynoszą 60-80 milionów bezdzietnych par małżeńskich.

     Biblia przytacza wiele przykładów niepłodnych kobiet: Sarę - żonę Abrahama, Rebekę - żonę Izaaka i Rachelę - żonę Jakuba. Problem z niepłodnością miały również Anna - żona Elkany oraz Elżbieta - żona Zachariasza.

     Bezdzietność w Biblii

     W społeczeństwie starohebrajskim, gdzie względy rodowe i ekonomiczne odgrywały istotną rolę, bezdzietność uchodziła za hańbę. Liczne potomstwo uważano za błogosławieństwo Boże. Rebeka, wychodząc za mąż, otrzymała rodzinne życzenie: "Wzrastaj w tysiące nieprzeliczone", a Psalm 128 porównywał synów do sadzonek oliwki, drzewa dostarczającego najwyższej jakości tłuszcz - oliwę, starotestamentalny symbol pomyślności. Piękne opisy poczęcia, kształtowania się życia w łonie matki i narodzin zawarte w księgach Starego Testamentu jednoznacznie wskazują na Bożą interwencję w powstanie i rozwój nowego życia. Matka męczenników machabejskich mówi do swoich synów: "Nie ja wam dałam tchnienie i życie, a członki każdego z was nie ja ułożyłam". To Bóg otwiera i "zamyka łono", "wydobywa z matczynego łona i czyni bezpiecznym u piersi matki", jest "podporą od narodzin; od łona matki opiekunem".

     Jak możemy przeczytać w Biblii, Anna, upokorzona przez drugą żonę Elkany, odbywa pielgrzymkę do sanktuarium w Szilo i gorliwie modli się o potomstwo. Również Rachela i Manoach z żoną proszą Boga o dzieci. O płodność Sary, Rebeki i Elżbiety błagają ich mężowie: Abraham, Izaak i Zachariasz. Pan Bóg wysłuchuje prośby małżonków. Ulecza ich z niepłodności. Obdarza potomstwem nawet w sytuacji, gdy małżonkowie są starsi wiekiem, jak miało to miejsce w przypadku Elżbiety i Zachariasza. Wiek Sary i Abrahama Pismo Święte określa jako sędziwy. Rebeka rodzi bliźnięta po 20 latach bezpłodności. Dzieci uproszone u Boga, wielcy mężowie Boży: Izaak, Jakub, Józef, Samuel, Jan Chrzciciel i Samson odegrali istotną rolę w historii i religii Izraela.

     Obecnie bezdzietność, odmiennie niż w plemiennej mentalności semickiej, nie uchodzi za hańbę czy karę Bożą. Jednak współczesna kobieta, ukierunkowana w swej psychofizycznej strukturze na macierzyństwo, niemogąca wydać na świat dziecka pozbawiona jest szczęścia i radości.

     Święty od kołysek

     W minionym roku przeżywaliśmy peregrynację relikwii św. Dominika Savio, nazywanego we Włoszech świętym od kołysek czy też świętym dziecięcych łóżeczek, który patronuje małżeństwom starającym się o potomstwo, jak również matkom oczekującym dziecka oraz noworodkom. Pomaga też rodzicom w wypełnianiu odpowiedzialnej misji wychowania dzieci. O jego bliskości z Bogiem świadczą cuda dokonane za życia i po śmierci. Św. Dominik wiedziony nadprzyrodzonym objawieniem choroby swojej matki udał się 12 września 1856 r. do rodzinnego Mondonio, oddalonego o 40 km od Turynu. Cierpiącej matce, będącej w stanie błogosławionym z czwartym dzieckiem, zawiesił na szyi tasiemkę z wizerunkiem Maryi na obszytym kawałku materiału. Po jego wyjściu z pokoju ustały silne bóle, a przybyły lekarz stwierdził dobry stan zdrowia ciężarnej. Św. Dominik powrócił do oratorium na Valdocco w Turynie, gdzie przebywał w latach 1854-57, i poinformował ks. Jana Bosko o uzdrowieniu matki Brygidy. Tuż przed swoją śmiercią poprosił matkę o zachowanie ofiarowanego jej szkaplerza i użyczanie go wszystkim znajdującym się w niebezpieczeństwie. To świadectwo zostało przekazane przez siostrę św. Dominika Teresę Tosco Savio (czwarte dziecko państwa Savio).

     Zarówno bezpośrednio po śmierci św. Dominika, jak i obecnie kobiety doświadczające ciążowych powikłań i małżeństwa starające się o dziecko doznają za jego wstawiennictwem wielu łask. Świadczą o tym świadectwa: ks. Alessandro Allora złożone na ręce ks. Bosko (1859 r.), matek i ojców publikowane we włoskim miesięczniku salezjańskim "Bollettino Salesiano", rodzin i znajomych przekazane słuchaczom Radia Maryja w audycji poświęconej osobie Świętego (20 września 2007 r.), liczne wota: poduszeczki z wyhaftowanym imieniem i datą narodzin dziecka, pamiątki chrztu, zdjęcia dzieci składane przez rodziców przy sarkofagu św. Dominika w Turynie i wpisy podziękowań obdarowanych. Niektórzy prośby o potomstwo kierują za pośrednictwem innych świętych, np. św. Anny. Moja koleżanka 12 lat przed rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego Papieża Jana Pawła II stwierdziła, iż poczęcie swego jedynaka zawdzięcza jego orędownictwu.


Elżbieta Gajoch


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

Edycja podlaska 01/2008
Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo niepłodnych małzeństw)

     Serdecznie zapraszamy małżeństwa mające problem z poczęciem dziecka na Msze święte w tej intencji, które będą odprawiane w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 1500 w kościele księży Marianów p. w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ul. Wileńskiej 69 (wejście od ul. Równej)

     Najbliższa Msza święta 13.3.2016 o godz. 15.00 przy kościele księży Marianów p. w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ul. Wileńskiej 69 (wejście od ul. Równej). Po Mszy krótka adoracja w Kaplicy Krzyża, następnie spotkanie w salce na 2. piętrze.

     Nasza wspólnota:
     ks. Łukasz Mazurek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: duszpasterstwa: duszpasterstwo.praga@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Nam: 03.08.2017, 13:42
 Nie jest to hańba ani kara Boża... To skąd to jest? Kapłani mówią różnie. Jeden powiedział, że to plan Boży dla nas. Czyli nasza bezpłodność pochodzi jak rozumiem od Boga? Inny, że Bóg nie ma z tym nic wspólnego, w sensie z bezpłodnością, z chorobami, ale może z tego zła wyprowadzić dobro. Przyznam, że tracę wiarę; wiszę na włosku, zmuszam się żeby chodzić do Kościoła, modlić, choć też już coraz rzadziej. Nie umiem znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego tak się stało, dlaczego odbiera nam radość, którą tak wielu rodziców może się cieszyć...
 marta: 13.06.2017, 18:23
 Straciłam trójkę dzieci. Dlaczego moje koleżanki cieszą się macierzyństwem a ja nie? Mam depresje...wraz z utratą dzieci umarła moja wiara w Boga. Jak to jest ze są ludzie co nie mogą mieć dzieci a inni mają gromadke dzieci i jeszcze je maltretują, albo matka pijąca rodzi dzieci. Dziecko jest cudem prawda... a dziecko z in vitro i na róznych wspomagaczach jakim jest dzieckiem? ... cudem medycyny? Czy Bóg oby napewno jest sprawiedliwy skoro życie nie jest sprawiedliwe? jak wierzyć? prosze o publikacje i odp. marta
 ewa: 13.06.2017, 17:33
 straciłam trójke dzieci i nie wierze juz w Boga. Bóg jest okrutny i niesprawiedliwy. Ludzie sa bezplodni inni ludzie maja gromade dzieci, maltretuja dzieci a porzadni miec nie moga. BOG NIE ISTNIEJE a jesli jest to jest niesprawiedliwy i ZŁy!!!!!!!!
  jola: 20.04.2017, 15:24
 Proszę o modlitwe :( bym mogła wkoncu zostać mama. Dziękuję
 A.: 02.04.2017, 13:07
 Proszę o modlitwę w intencji mojego małżeństwa, aby Bóg obdarzył nas zdrowym potomstwem.
 Elka: 05.12.2016, 10:22
 Niektore komentarze bardzo madre ale niektore ... Swiadcza o kobiecym zacofaniu, jka bardzo kobiety sie przez wieki kontrolowalo przez wpajanie im ze ich zycie jest wazne tylko wtedy kiedy maja dzieci. Tyle tragedii przez niedorzeczna indoktrynacje. Jak to juz kilka osob wspomnialo, nie paluje kamieniuje sie mezczyzn bezplodnych, maminsynkow co im mamusia nie pozwala na malzenstwo i seks? Czemu, to sa niesprawiedliwosci, dlaczego jedne kobiety trafiaja na facetow ulozonych a inne nie Ja szukalam przez cale zycie, mimoze jestem chrzescijanka, widze jak Bog daje dzieci chamom, wrednym falszywym kobietom. Dziecko jest przetargiem, narzedxiem krzywd dla innych, miec .... Tak jak samochod dom, pozadanie dzieci jest usprawiedliwione... Ale pozadanie juz psa kota, dachu nad glowa czy dobrej pracy nie.
 Żona: 23.08.2016, 11:50
 Mój mąż mimo moich próśb i tłumaczeń nie leczy swojego problemu (brak wytrysków w trakcie stosunku, prawdopodobnie efekt wielu lat masturbacji i strachu przed ojcostwem), przez który nie możemy mieć dzieci. Proszę o modlitwę w jego intencji - aby odblokował się na życie, oraz w intencji nas obojga - abyśmy mimo dojrzałego wieku zostali rodzicami zdrowych dzieci.
 Mała Mi: 11.08.2016, 14:07
 A co mają powiedzieć kobiety i mężczyźni ,którzy pragną dzieci,a nie mają z kim ich mieć? Do łóżka pierwszememu lepszemu/pierwszej lepszej nie wskoczą.Też dramat...O tym się niestety nie pisze.
 Paula: 23.01.2015, 10:01
 A co z bezplodnoscia mezczyzn, przeciez to 50% ! Czemu kosciol krzyzuje tylko kobiety? Czy ktos odpowie, czy po prostu moj wpis nie ujrzy swiatla dziennego?
 Maja: 23.10.2014, 11:46
 My mamy w niebie już trzy aniołki.Życie we mnie umarło razem z nimi,ale powierzyłam się św.Judzie Tadeuszowi i po 10-ciu latach małżeństwa urodziło się nasze pierwsze dziecko.Trzeba wierzyć bezgranicznie.
 marta: 29.07.2014, 15:11
 oczywiście że bazdzietność jest POTWORNĄ NAJOKRUTNIJSZĄ KARĄ BOGA!!!!! a co niby prezent? "przez krzyż do zbawienia"?? buahahaahaha ja UMIERAM ZA ŻYCIA!!!!!!!!! co wy tu pitolicie, to jest największa kara, która mnie odarła z kobiecości
 A.: 04.03.2013, 13:54
 I to jest właśnie to,że ludzie za bardzo chcą a jak się bardzo chce za wszelką cenę to potem to nie wychodzi.
 IWA: 24.06.2012, 00:03
  TEZ CZEKAMY 6 LAT I NIC ALE NADZIEJA NIE UMIERA MOZE PAN BOG NAS W KONCU WYSLUCHA
 Aneta: 19.04.2012, 17:41
 Mój mąż jest również niepłodny i ma azoospermię, jestem załamana bo do tej pory robił badania w szpitalu i brał jakieś leki, i lekarz mu powiedział że dalsze leczenie nie ma sensu albo może zrobić biopsję.
 Ewelina: 12.02.2012, 22:10
 Niepłodność nie jest karą Bożą, często w ten sposób Bóg zmusza nas do zastanowienia się nad życiem, naszym związkiem czy małżeństwem, daje nam czas, abyśmy wstąpili na ścieżkę wiary i wtedy obdarza nas największym darem - możliwością przekazania życia. Ja jestem obecnie w drugiej ciąży, choć rok po ślubie wszystko wskazywało, że nie będziemy mieć dzieci. Bóg wystawia nas na wiele prób, ale w końcu wszystko kończy się szczęśliwie. Wierzę, że i ta ciąża zakończy się narodzinami zdrowego dzieciąteczka.
 2+0: 16.07.2011, 21:12
 Macierzyństwo przychodzi od Boga- to fakt w końcu od Boga każdy człowiek dostał życie, a rodzice w tym trochę pomogli:). Też fakt,że coraz więcej małżeństw ma problemy z poczęciem dziecka, kryją się za tym bezpłodność, choroby genetyczne lub jakieś inne komplikacje. Bezdzietność wynika też z wyboru. Ja też nie chcę mieć dzieci, mam 21 lat i mam chłopaka, ale narazie nie czuje tego instynktu macierzyńskiego( pisze narazie,bo być może to się zmieni). w dawnych czasach brak dzieci było uznawane za coś złego, ale teraz mamy inne czasy i nie wszystkie kobiety uwarzają brak ciąży za kare Bożą.
 renata: 09.04.2010, 15:13
 Moja historia odnośnie mcierzyństwa jest bardzo smutna.Mój mąż jest niepłodny, azoospermia. Po ludzku nie mamy żadnych szans na naturalne poczęcie,ale naszą ufność pokładamy w Bogu za wstawiennictwem św. Dominika.Czekamy na pasek i medalik.Podobno cuda się zdarzają.
 wiola: 03.03.2010, 20:02
 Pragnienie dziecka jest ogromne 6 lat małżeństwa diagnozy i wiara choć czasami wątpie wto BÓG jeden wie ile nocy przeplakanych ale wierze ze się uda wiara czyni cuda
 asia: 19.08.2009, 22:10
 Dokładnie rok temu wyszłam za mąż.Tak bardzo chciałabym mieć dziecko a tu nic się nie zapowiada.Wciąż jakieś komplikacje, zupełnie tak jakby wszystko sprzysięgło się przeciwko mnie.Mam tarczyce ,która znacznie utrudnia mi zajście w ciąże.Mąż jest kochany,cierpliwie czeka i pociesza.Ale ja już czasem trace siły bo widze jak moje koleżanki żenią się i po 3-4 miesiącach starań mają dzieci.Po nocach się modle a we śnie coraz częściej nękają mnie myśli, że to już czas,rok temu się żeniłaś,dlaczego jeszcze nie masz dzieci a po przebudzeniu ogarnia mnie straszna pustka i chce mi się wstać i nakrzyczeć na Boga co ja takiego zrobilam w życiu, że tak mnie karzesz!Ja wiem, że to nieodpowiednia postawa i do niczego nie prowadzi.Wiem ,że muszę wierzyć bo ilekroć prosiłam Boga o pomoc w ciężkich chwilach to nie odwrócił się i zawsze mnie wysłuchał.
 Monika: 21.02.2008, 02:21
 Marto, trzymajcie się oboje! Szczęśliwie to była pomyłka, ale pamiętajcie, co by się nie działo, nie wolno się załamać. Trzeba wierzyć, to dzięki wierze przetrwaliście.
 
(1) [2]


Autor

Treść


Uwaga: Komentarze promujące Naprotechnologie nie będą zamieszczane


[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej