Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

Uczniowie dokończyli dzieła

     Giacomo Puccini skomponował wiele słynnych oper. W 1922 roku, gdy pracował nad ostatnią z nich - Tu-randot - przez wielu uważaną za najwybitniejsze dzieło kompozytora, nagle okazało się, że jest chory na raka. Powiedział swoim uczniom: "Jeśli nie zdołam ukończyć Turandota, zróbcie to za mnie". Niedługo potem umarł.

     Uczniowie starannie przestudiowali operę i wkrótce ją dokończyli. W 1926 roku w Mediolanie odbyła się premiera dzieła. Orkiestrę poprowadził ulubiony uczeń Puc-ciniego, Arturo Toscanini. Wszystko przebiegało wspaniale, aż przedstawienie dotarło do miejsca, w którym Puccini musiał przerwać pracę. Po twarzy Toscaniniego pociekły łzy. Zrobił przerwę, odłożył batutę i zwrócił się do publiczności:

     - Dotąd zdążył napisać Mistrz, zanim śmierć mu przerwała.

     Zapadła wielka cisza. Zaś Toscanini ponownie wziął batutę do ręki, uśmiechnął się przez łzy i dodał:

     - Ale jego uczniowie dokończyli dzieła.

     Gdy opera dobiegła końca, sala rozbrzmiała burzliwymi oklaskami. Nikt z obecnych na premierze nigdy nie zapomniał tej chwili.


Anonim


Kometa nad Doliną Muminków Kometa nad Doliną Muminków
Tove Jansson
"Kometa nad Doliną Muminków" to pierwszy tom serii Świat Muminków. Poznajemy tu: Tatusia Muminka, Mamusię Muminka, Włóczykija, Małą Mi, Migotkę, no i oczywiście Muminka. Tytułowa kometa "ma zamiar" spaść na Dolinę Muminków. Jednak na szczęście nic złego się nie dzieje i rodzina Muminków może spokojnie zapaść w zimowy sen... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzy


Autor

Treść
Poprzedni[ Powrót ] 
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej