Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

Uczniowie dokończyli dzieła

     Giacomo Puccini skomponował wiele słynnych oper. W 1922 roku, gdy pracował nad ostatnią z nich - Tu-randot - przez wielu uważaną za najwybitniejsze dzieło kompozytora, nagle okazało się, że jest chory na raka. Powiedział swoim uczniom: "Jeśli nie zdołam ukończyć Turandota, zróbcie to za mnie". Niedługo potem umarł.

     Uczniowie starannie przestudiowali operę i wkrótce ją dokończyli. W 1926 roku w Mediolanie odbyła się premiera dzieła. Orkiestrę poprowadził ulubiony uczeń Puc-ciniego, Arturo Toscanini. Wszystko przebiegało wspaniale, aż przedstawienie dotarło do miejsca, w którym Puccini musiał przerwać pracę. Po twarzy Toscaniniego pociekły łzy. Zrobił przerwę, odłożył batutę i zwrócił się do publiczności:

     - Dotąd zdążył napisać Mistrz, zanim śmierć mu przerwała.

     Zapadła wielka cisza. Zaś Toscanini ponownie wziął batutę do ręki, uśmiechnął się przez łzy i dodał:

     - Ale jego uczniowie dokończyli dzieła.

     Gdy opera dobiegła końca, sala rozbrzmiała burzliwymi oklaskami. Nikt z obecnych na premierze nigdy nie zapomniał tej chwili.


Anonim


Złota rybka Złota rybka
Klasyka światowa to seria dla najmłodszych czytelników. Znalazły się w niej opowieści, które powinno poznać każde dziecko. Złotą rybkę znają dzieci na całym świecie. Jej historia towarzyszy im przez całe dzieciństwo. Dzięki niej wiemy, że bogactwo szczęścia nie daje. ... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzy


Autor

Treść
Poprzedni[ Powrót ] 
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej