Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O pułapce

     Pewien młody mnich spytał kiedyś superiora:

     - Mistrzu, czy to prawda, że o wiele łatwiej jest udawać niż być?

     - Z pewnością. Ludzie wolą udawać, ponieważ bycie oznacza całkowite obnażenie się przed samym sobą i przed innymi. Ale czy znasz historię o człowieku tonącym w długach?

     - Nie znam jej. A czemu pytasz?

     - Jest to bowiem opowieść o tym, że o ile trudno jest być, to czasami wcale nie łatwiej jest coś udawać.

     Tak więc był sobie człowiek tonący w długach do tego stopnia, że nawet królewski skarbiec by go nie uratował. Człowiek ów zatem zaczął udawać wariata. Oczywiście zdołał wyprowadzić w pole lekarzy, lecz oni właśnie są ostatnimi, którzy potrafią odróżnić człowieka obłąkanego od zdrowego. Jego udawanie było jednak tak doskonałe, że przekonał o swoim szaleństwie nawet najbardziej podejrzliwych wierzycieli. Pewnego dnia jednak napotkał mędrca, który, kiedy tylko go zobaczył, wziął go na stronę i powiedział:

     - Co czynisz? Uważaj! Jeśli będziesz udawał obłąkanego, grozi ci to, że naprawdę się nim staniesz. Oko moje już dostrzega u ciebie oznaki prawdziwego szaleństwa.

     Człowiek ten zaprzestał szybko komedii, zrozumiał bowiem, jak łatwo stać się tym, kogo się udaje...


Pier D'Aubrigy


Mały Lord Mały Lord
Frances Hodgson Burnett
Mały Cedryk niespodziewanie staje się dziedzicem olbrzymiej fortuny, której właścicielem jest jego dziadek, angielski arystokrata - oschły, zgorzkaniały, odpychający starzec. Dziecięca ufność Cedryka, jego wrażliwość na krzywdę i wiara w dobro czynią jednak cuda - hrabia wraca do świata ludzi kochających i kochanych... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 misia: 26.12.2009, 19:53
 Podziwiam "ewę". Ja nie umiała bym o tym wszystkim tak otwarcie opowiedzieć.
 Monika: 24.12.2007, 01:29
 Gego, zauważ, że w opowiadaniu nasz realnie cwany bohater włożył maskę postaci nagatywnej...
 Mimi: 06.12.2007, 21:02
 Chrześcijanina nie da sie udawać...albo nim jestes albo nie...
 gego91: 05.12.2007, 19:44
 Idąc dalej twierdzisz że jak będę udawać chrzesijanina to sie nim stane... ? zalozmy przy ludziach nim jestem a gdy nie patrza to grzesze ile wlezie... co wy na to ?
 Monika: 30.11.2007, 00:55
 On już przedtem był obłąkany - zrobić sobie takie długi?? ;>
 ewa: 29.11.2007, 12:29
 To opowiadanie ma swoją głębie... . Chciałam je pominąć...bo coś mnie dotknęło...ale ono wracało , było już we mnie... . Samo słowo "pułapka" jest doświadczeniem mojego życia . Weszłam w nią poprzez związek z człowiekiem zniewolonym różnymi nałogami ..bez miłości . On potrzebował pomocy a ja chciałam pomagać...Początek mojego życiowego dramatu...była uroczystość w Kościele , urodziły się dzieci no i rozpoczęło się piekło na ziemi (obecnie jest stwierdzana nieważność tego związku) , cierpienie...tęsknota za ludzką miłością..upadki i kolejna "pułapka" , misternie utkana...związek cywilny, niemożność przystępowania do sakramentów..aielka "ciemnica" mojej duszy , ale Bóg nie był "BEZCZYNNY" , sSzukał swojej "czarnej owieczki" bardzo wytrwale..''.nie zniechęcał się " i przywiódł do STADA...na łono Kościoła , do Sakramentów... . UWIELBIAM CIĘ PANIE! ale to op. ukazało mi kolejną pułapkę ...abym nie "lubowała się "w opowiadaniu doświadczenia moich upadków...one są już Twoje Panie i ja jestem Twoja !
 Bene: 28.11.2007, 21:49
 KAŻDE WYZWANIE MOŻE BYĆ PRZEZWYCIĘŻONE, KIEDY JEST JEDNOŚĆ, KIEDY JEDNOŚĆ STAJE SIĘ FAKTEM. cOŚ W TYM RODZAJU JEST W PIERWSZEJ ENCYKLICE PAPIEŻA BENEDYKTA
 bea: 28.11.2007, 19:36
 z życia wzięte
 ASIA: 28.11.2007, 14:18
 SZCZERA PRAWDA, NIC DODAC NIC UJAC
 
(1)

Autor

Treść
Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej