Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O pustelniku i jego opiekunie

     Był sobie raz pewien pustelnik, którego opiekun mieszkał bardzo daleko. Dzielny ten człowiek utrzymywał pustelnika, dostarczał mu pożywienia i wszystkiego, co potrzebne do życia. Z prowiantem najczęściej posyłał doń żonę i córkę; pewnego dnia jednak pustelnik usłyszał, że ma przybyć sam dobrodziej. Pomyślał więc sobie: "Chciałbym wywrzeć na nim korzystne wrażenie, wyczyszczę wszystkie naczynia w kapliczce, samą kapliczkę, a przede wszystkim zaprowadzę porządek w swojej grocie".

     Wypucował więc i poustawiał wszystkie drobne przedmioty, tak że kapliczka naprawdę wywierała dobre wrażenie, ponieważ miseczki z wodą i lampki oliwne lśniły jak lustro.

     Kiedy skończył, usiadł i zaczął podziwiać swoją pracę, i rozglądać się dookoła. Wszystko było tak piękne i czyste, że niemal nierzeczywiste; nawet kaplica wydała mu się nierealna. Nagle, ku własnemu zdumieniu, poczuł, że jest hipokrytą. Poszedł do komina, wybrał garść popiołu i rozsypał go wszędzie. Następnie wszystko porozkładał nieporządnie, jak przedtem, zgodnie ze swoim upodobaniem.

     Kiedy pojawił się protektor, z zadowoleniem obejrzał tę grotę, tak pełną życia.

     - Widać, że głęboko rozmyślasz nad sprawami nieba, skoro do tego stopnia nie dbasz o sprawy doczesne - stwierdził.

     "To prawda - pomyślał w duchu pustelnik - że kiedy ktoś chce się pokazać innym niż jest rzeczywiście, bardzo ryzykuje. A czasami ryzykuje wszystko".


za Ch. Trungpa


Rozmowy z Aniołem Stróżem. O mówieniu prawdy i zwyciężaniu lenistwa Rozmowy z Aniołem Stróżem. O mówieniu prawdy i zwyciężaniu lenistwa
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Antoś jest mądrym chłopcem i bacznym obserwatorem. Zadaje wiele pytań. Na niektóre odpowiadają mu rodzice, a na inne… jego Anioł Stróż, który spotyka się z chłopcem każdego wieczora. Dzięki rozmowom z Aniołem Antoś uczy się przezwyciężać lenistwo i zaczyna rozumieć, jak ważne jest mówienie prawdy... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 ewa: 28.11.2007, 15:03
 Prawda WYZWALA...to jest bardzo ważne umieć stanąć w Prawdzie o sobie przed Bogiem , ale i przed drugim człowiekiem..chociaż to nie jest łatwe.. uznać swoją małość , zależność od łaski...PRAWDA jest POKORĄ...żadne udawanie , że jest się kimś innym niż w rzeczywistości nie pomoże ani nie zmieni Prawdy... . Opowiadanie to przypomina mi jedną z sytuacji z życia Św. Franciszka...: siostry niecierpliwie oczekiwały Ojca Fran. i Jego Kazania...a oN przyszedł, nakreślił koło , stanął w nim, wziął popiół ...posypał się nim...i wyszedł... . Siostry zamikły... .
 
(1)

Autor

Treść
Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej