Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża

     Siostry z Lasek i z Piwnej

     Nie ma chyba w Polsce innego zgromadzenia zakonnego, które budziłoby tyle ciepłych uczuć i szacunku, co franciszkanki służebnice Krzyża. Nawet dla niewierzących albo pogniewanyc na Kościół "siostry z Lasek" to osoby zupełnie wyjątkowe.

     Jak krótko napisać o zgromadzeniu, które właśnie przeżywa 90. rocznicę założenia i którego tak wiele członkiń zasługuje na osobne artykuły i książki? Wystarczy wspomnieć tylko m. Elżbietę Różę Czacką, której proces beatyfikacyjny zbliża się ku końcowi, s. Teresę Landy - przedwojenną absolwentkę Sorbony, publicystkę i tłumaczkę, czy s. Joannę Lossow, animatorkę ruchu ekumenicznego w Polsce. A co powiedzieć o kapelanach Lasek - przede wszystkim słudze Bożym ks. Władysławie Korniłowiczu oraz ks. Tadeuszu Fedorowiczu i o świeckich współpracownikach na czele z Antonim Marylskim? Oni są święci, choć na orzeczenie Kościoła w tej sprawie trzeba jeszcze poczekać.

     A wszystko zaczynało się tak zwyczajnie, od nieszczęśliwego upadku z konia hrabianki Czackiej. Wypadek bardzo pogorszył jej i tak słaby wzrok. Rodzina chciała szukać ratunku w Paryżu, ale panna Róża najpierw poszła do jednego z warszawskich okulistów z pytaniem, czy warto tam jechać. Odpowiedź lekarza zmieniła całe jej życie: "Panno hrabianko, już nie warto. Niech panna hrabianka pomyśli o polskich niewidomych" - usłyszała. Po tej wizycie Róża zamknęła się na domowych rekolekcjach, a potem pojechała zagranicę uczyć się pracy z niewidomymi. Po powrocie założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi (1910 r.) i rozpoczęła dzieło tworzenia placówki szko-leniowo-wychowawczej dla dzieci i młodzieży niewidomej, najpierw w Warszawie, a potem w podwarszawskich Laskach. W 1918 r. powołała zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W ten sposób zrodziło się Dzieło Lasek, które dla uczczenia Trójcy Przenajświętszej nazwano "Triuno", gdyż łączy ono trzy elementy tworzące fundament Dzieła: niewidomych, siostry zakonne i współpracowników świeckich. Matka Czacka chciała mieć ideowy personel do pracy z niewidomymi, jednak w przypadku zgromadzenia zakonnego na pierwszym miejscu stawiała Boże powołanie: "Kandydatka do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża powinna wstępować do Zgromadzenia jedynie z miłości ku Panu Jezusowi i tylko wówczas ma prawdziwe powołanie, jeżeli jedynie Pana Jezusa szukać będzie" - pisała w zakonnym Dyrektorium.

     Niewidomi na ciele mieli też modlić się za niewidomych na duszy - ludzi zagubionych i poszukujących, którzy zaczęli przyjeżdżać do Lasek, przyciągani obecnością zarówno Czackiej, jak i ks. Władysława Korniłowicza, ojca duchowego Dzieła. Szybko powstał tu promieniujący na cały kraj ośrodek myśli chrześcijańskiej i niezwykle silne centrum duchowości. Jeszcze na długo przed II Soborem Watykańskim środowisko to żyło duchem soborowej odnowy. A przecież z ludzkiej perspektywy wydawało się, że nic nie powinno się udać: ociemniała kobieta zakłada zgromadzenie zakonne; ksiądz, który jej pomaga umiera w sile wieku na raka mózgu; jego następca ks. Aleksander Fedorowicz także jest słabego zdrowia i też umiera na raka.

     Po II wojnie światowej mimo panującego ustroju "Dzieło" rozwija się. Arcybiskup Stefan Wyszyński, Prymas Polski, związany w okresie wojny z dwoma domami franciszkanek - w Laskach i Żułowie na Lubelszczyźnie - powierza w 1949 r. ich opiece dawną świątynię augustianów przy ul. Piwnej w Warszawie. Po krótkim okresie perturbacji z władzami siostry na stałe obejmują kościół św. Marcina wraz z przyległym klasztorem. To miejsce szybko staje się drugim symbolem "Dzieła" i fenomenem na mapie duchowej Warszawy. Jest też Domem Generalnym zgromadzenia. Obecnie obowiązki rektora kościoła św. Marcina pełni ks. dr Andrzej Gałka. Siostry franciszkanki służebnice Krzyża pracują w sześciu ośrodkach w Polsce oraz w założonych domach w Indiach, Rwandzie, RPA, Włoszech i na Ukrainie.


Alicja Wysocka


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

30 listopada 2008   


Boże wezwanie. Rozeznawanie powołania Boże wezwanie. Rozeznawanie powołania
Philippe Madre
Pierwsi Apostołowie Chrystusa, podobnie jak najwięksi święci naszych czasów, musieli pewnego dnia dokonać wyboru, aby odrzuciwszy starego człowieka odnaleźć szczęście, podążając za najpiękniejszym z synów ludzkich. Autor proponuje czytelnikowi tę samą drogę, wraz z konkretnymi tematami medytacji, pozwalającą odkryć Boże wezwanie we własnym życiu... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ewa: 05.09.2017, 14:15
 Prosze o modlitwę za Annę
 Anna: 04.06.2017, 11:40
 Bardzo proszę o modlitwę w intencji Krzysztofa o pomyślne rozwiązanie jego bardzo trudnych problemów osobistych. By Pan Jezus nie pozwolił go więcej skrzywdzić oraz o ufność i nadzieję serca w Bożą Opatrzność i mądrość serca w podejmowaniu decyzji.
 Joanna: 07.12.2016, 16:03
 Matko bardzo dziekuje za wszystko. Prosze w intencji Marka i mnie o umocnienie realcji i milosc oraz piekno,dobro i zeby nikogo nie skrzywdzic,ale odnalezc swoje szczescie. Dziekuje za wszystko.
 darek: 12.10.2015, 15:50
 mam na imie darek prosze o uzdrowienie mnie z obsesji, lęków i depresji
 Joanna: 28.07.2015, 07:53
 Blagam w intencji Marka i naszej relacji o wyjatkowosc Dziekuje
 Asia: 28.05.2015, 11:14
 Bardzo prosze w intencji naszych przyjaciol A,L,P o umocnienie relacjioraz zeby nasza przyjazn przetrwala Dziekuje
 Joanna: 12.03.2015, 10:23
 Blagam z calego serca o umocnienie relacji Marka i mojej Dziekuje
 Joanna: 17.01.2015, 14:52
 Prosze w intencji Marka o milosc,piekno i wyjatkowosc Dziekuje
 Joanna: 17.01.2015, 10:17
 Blagam zeby Mark ujrzal moja wyjatkowosc i pekno Dziekuje
 Stanisława: 08.12.2014, 22:07
 Proszę o modlitwę o nawrócenie miłosierdzie Boże dary Ducha św. dla Lidzi .
 Stanisława: 08.12.2014, 22:06
 Proszę o modlitwę o nawrócenie miłosierdzie Boże dary Ducha św. dla Lidzi .
 Gosia: 21.11.2014, 13:44
 Proszę o modlitwę za bardzo dobre wyniki usg wątroby u Marii i całkowite wyleczenie. Bóg zapłać
 Mariola: 17.06.2014, 02:04
 Gorąco i z pokorą w sercu proszę o modlitwę abym uprosiła łaskę otrzymania pracy jako nauczyciel w katolickiej szkole podstawowej, a także aby moja 7-letnia córka Faustynka miała możliwość rozpoczęcia nauki w szkole katolickiej. Boże pobłogosław nasze Rodzinne dni.
 Gosc: 07.06.2014, 07:54
 Dziekuje za wszystko co mam,za rodzine,przyjaciol,dobra prace,dom,zdrowie i milosc. Prosze,zebym byla dobrym czlowiekiem,ktory promieniuje na drugich radoscia i pieknem. Prosze w intencji kazdego xzlowieka na ziemi,rodzicow,rodzenstwo,bliskich,wrogow,wspolpracownikow oraz w intencji osoby,ktora jest blisko w moim sercu,zebym potrafila isc dobra droga ku dobremu nikogo nie raniac.
 X: 12.05.2014, 15:28
 Dziekuje za pomoc i wszystko co dostaje kazdego dnia. Blagam o wysluchanie moich wewnetrznych potrzeb.
 Joanna: 25.04.2014, 11:15
 Prosze zebym nauczyla sie ze spokojem przyjmowac rzeczywistosc. Prosze zebym kroczyls dobra sciezka i nigdy nikogo nie zranila.
 Asia: 17.04.2014, 10:00
 Prosze w intencji Marka
 Joanna: 11.04.2014, 12:54
 Prosze o wyzbycie sie wewnetrznej i niekonczacej sie tesknoty za osoba,z ktora nie jest mi dane byc w chwili obecnej. Prosze w intencji tej osoby,zeby byla szczesliwa i nasza relacja sie umacniala z kazdym dniem.
 Joanna: 21.03.2014, 14:43
 Prosze o radosc i pokoj serca,zeby mi towarzyszyly przez caly czas i nie opuszczaly mnie. Prosze w intencji Marka,zeby sprawy byly rozwiazane z wola Pana. Dziekuje za obfitosc.
 edi: 29.07.2012, 21:19
 Proszę o modlitwę za to żeby Bóg zdjął ze mnie cierpienie psychiczne, które czuję prawie każdego dnia i wykańcza mnie ono. Krzywdzę przy tym dużo osób dookoła. Juz dłużej nie dam rady. Albo niech zabierze mnie z tego świata. Bardzo proszę o modlitwę.
 
(1) [2]


Autor

Treść
[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej