Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Kim jest mnich?

     Abba Makary Wielki (zm. 390 r.) jest w tradycji postrzegany jako wzór mądrości i łagodności. Poniższa historia pokazuje przykład jego pedagogicznego talentu.

     Kiedyś abba Makary Egipcjanin przyszedł ze Sketis do Nitrii, żeby uczestniczyć we mszy ojca Pambo. A starcy go prosili: "Ojcze, powiedz braciom słowo". On zaś powiedział: "Nie jestem ja jeszcze mnichem, alem mnichów widział. Kiedyś, gdy siedziałem w Sketis w swojej celi, narzucała mi się natrętnie myśl: Idź w głąb pustyni i przyjrzyj się temu, co tam zobaczysz. Opierałem się tej myśli przez pięć lat, mówiąc sobie: Może pochodzi od diabła. Ale ponieważ trwała we mnie, poszedłem w głąb pustyni. Znalazłem tam jeziorko mające wyspę pośrodku; a dzikie zwierzęta z pustyni przychodziły do wodopoju. Pomiędzy nimi ujrzałem dwóch nagich ludzi i moje ciało zadrżało, bo ich wziąłem za duchy. Oni zaś, widząc, że drżę, odezwali się do mnie: "Nie bój się, i my także jesteśmy ludzie". Zapytałem ich: "Skąd jesteście i w jaki sposób przyszliście na tę pustynię?" Odrzekli: "Jesteśmy z pewnego klasztoru; i zgodziliśmy się jednomyślnie, żeby przyjść tutaj: oto już przebywamy tu czterdzieści lat. Jeden z nas jest Egipcjaninem, a drugi Libijczykiem". Ale i oni zadawali mi pytania: "Co się dzieje ze światem? Czy Nil wylewa w swojej porze i czy jest dobrobyt na świecie?". Odpowiedziałem, że tak, i pytałem dalej: "Jak mogę zostać mnichem?" Oni na to: "Jeśli ktoś się nie wyrzeknie wszystkiego, co jest na świecie, nie może zostać mnichem". Powiedziałem im: "Jestem słaby i nie mogę was naśladować". Oni zaś odrzekli: "Jeśli nie możesz nas naśladować, siedź w celi i opłakuj swoje grzechy". Pytałem jeszcze: "Czy w zimie nie marzniecie? Czy upał waszych ciał nie pali?" Odpowiedzieli: "Bóg dał nam taki sposób życia, i ani nie marzniemy w zimie, ani upały nam nie szkodzą". Oto dlaczego wam mówię, że sam nie jestem mnichem, alem mnichów widział: wybaczcie mi, bracia".

     Ta historia jest próbą wyjaśnienia znaczenia słowa "mnich" (gr. "monachos"). Ten rzeczownik wywodzi się z greckiego "monos" (sam jeden, pojedynczy) i może wskazywać na osobę, która żyje samotnie - jako pustelnik bądź we wspólnocie mniszej (chodzi tu o zachowanie celibatu). Istnieje jednak i inne wyjaśnienie sensu słowa mnich: otóż jest to osoba, która ma w życiu jeden cel - zjednoczenie z Bogiem. I temu celowi podporządkowuje wszystkie swoje siły. Makary zatem wyznaje: nie jestem mnichem, bo wciąż rozrywają mnie sprzeczne pragnienia, które ostatecznie odwodzą mnie od Boga. Ale widziałem ludzi, którzy do takiej jedności doszli i dążą tylko do Boga.

     Ten apoftegmat jest jak zaproszenie: odkryjmy w sobie pragnienie zjednoczenia z Bogiem, odkryjmy w sobie mnicha, człowieka, który łaknie Boga z całego serca.


Szymon Hiżycki OSB | Modlitwa Jezusowa   


Boże wezwanie. Rozeznawanie powołania Boże wezwanie. Rozeznawanie powołania
Philippe Madre
Pierwsi Apostołowie Chrystusa, podobnie jak najwięksi święci naszych czasów, musieli pewnego dnia dokonać wyboru, aby odrzuciwszy starego człowieka odnaleźć szczęście, podążając za najpiękniejszym z synów ludzkich. Autor proponuje czytelnikowi tę samą drogę, wraz z konkretnymi tematami medytacji, pozwalającą odkryć Boże wezwanie we własnym życiu... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej