Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Sprzedaż gruntu a podatek dochodowy

     W sierpniu br. sprzedałem działkę budowlaną, której byłem właścicielem od dwóch lat, tj. od 2007 r. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyłem na zakup mieszkania. Czy w związku z tym mam obowiązek uiścić podatek dochodowy, czy mam prawo skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej?

     Osoba, która zbyła nieruchomość nabytą w 2007 r., ma obowiązek stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do końca 2008 r. Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 126 tejże ustawy, zwolnienie z obowiązku podatkowego ma zastosowanie do przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia:

     a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku
     b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim budynku
     c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie
     d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
     - jeżeli zbywający był zameldowany w lokalu lub budynku, o którym wyżej, na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

     Środki uzyskane ze sprzedaży działki budowlanej nie zostały wymienione w przytoczonym przepisie. W związku z tym przy sprzedaży nieruchomości gruntowej, od której podatnik uzyskał dochód, należy odprowadzić należny podatek dochodowy i nie ma znaczenia przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

9/2010


Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu
Piotr Waglowski
Zbiór felietonów publikowanych przez autora w ramach prowadzonego przez niego od 1997 roku serwisu internetowego. Przedstawia opisy sporów sądowych oraz interpretacje przepisów prawnych dotyczących sieci... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzy



Autor

Treść




[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej