Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Podatek od odszkodowań z tytułu klęsk żywiołowych

     Czy odszkodowania i różnego rodzaju pomoc instytucji państwowych i samorządowych udzielone poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych podlegają opodatkowaniu?

     Kwestię opodatkowania odszkodowań majątkowych, w tym wypłacanych w związku z wystąpieniem klęsk żywiołowych, regulują przepisy art.21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

     Zgodnie z ust.1 pkt 4 ww. artykułu, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.

     Ponadto wszelka pomoc organizacji pozarządowych uruchamiana w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci w formie zapomóg - jest wolna od podatku do wysokości 2 280 zł - o czym mówi art.21 ust.1 pkt 26 ww. ustawy. Powyższe zwolnienie obejmuje więc wszelkiego rodzaju zapomogi, wypłacane przez stowarzyszenia, organizacje i fundacje powołane w celu udzielania pomocy ofiarom wypadków.

     Natomiast całkowicie zwolnione z podatku dochodowego są świadczenia wypłacane z pomocy społecznej - zgodnie z art.21 ust.1 pkt 79 wcześniej powołanej ustawy. W tym przypadku kwotowa wysokość pomocy nie ma znaczenia.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

35/2008


Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu
Piotr Waglowski
Zbiór felietonów publikowanych przez autora w ramach prowadzonego przez niego od 1997 roku serwisu internetowego. Przedstawia opisy sporów sądowych oraz interpretacje przepisów prawnych dotyczących sieci... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej