Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zwrot podatku VAT od zakupu materiałów budowlanych

     W 2007 r. rozpocząłem budowę domu. Przy zakupie materiałów otrzymuję od sprzedawcy faktury VAT. Słyszałem, że istnieje możliwość otrzymania zwrotu części podatku z Urzędu Skarbowego. Na czym to polega i jakie muszę w związku z tym spełnić warunki?

     Zwrot części poniesionych wydatków na zakup materiałów budowlanych dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które we własnym zakresie dokonują zakupu tych materiałów na:

     - budowę budynku mieszkalnego,
     - nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
     - przebudowę budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku czego powstał lokal mieszkalny,
     - remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

     Aby otrzymać zwrot części VAT, muszą być spełnione następujące warunki:

     - osoba ubiegająca się o zwrot musi mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu,
     - pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z prawem budowlanym takie pozwolenie jest wymagane. Zwrot podatku dotyczy wydatków, które zostały poniesione i udokumentowane fakturami VAT wystawionymi od 1 maja 2004 r. i przysługuje wyłącznie na zakup tych materiałów budowlanych, które do końca kwietnia 2004 r. były opodatkowane 7 proc. VAT, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane 22 proc. stawką.
    Kwota zwrotu jest równa 68,18 proc. wartości podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn:

     - 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w przypadku robót budowlanych,
     - 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w przypadku robót remontowych.

     W celu uzyskania zwrotu części wydatków związanych z pracami budowlanymi lub remontowymi należy w Urzędzie Skarbowym złożyć stosowny wniosek. Naczelnik Urzędu w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania wniosku wydaje decyzję, w której określa należną podatnikowi kwotę zwrotu.


B. Z.


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

28/2009


Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu
Piotr Waglowski
Zbiór felietonów publikowanych przez autora w ramach prowadzonego przez niego od 1997 roku serwisu internetowego. Przedstawia opisy sporów sądowych oraz interpretacje przepisów prawnych dotyczących sieci... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej