Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pascha Wielkanocna

     Pascha - lub paska - wielkanocna znana była głównie na kresach wschodnich. Czasami nazywany jest w ten sposób aromatyczny chleb lub zbożowa polewka, ale zazwyczaj ta nazwa oznacza serową babę. Rdzennie wywodzi się z Rosji. Pascha to danie pełne symboli: mleko i jajka na znak odradzania się przyrody, bakalie jako symbol luksusu, a cała postać paschy miała przypominać Grób Chrystusa.

     - Kiedyś faktycznie bakalie były w Polsce symbolem luksusu, bo nie każdego roku można je było kupić - mówi Izabela Pakulska, redakcyjna pani doktor, opiekunka rubryki "Porady lekarskie". - Pamiętam, że czasami, długo przed świętami, udało się dostać na przykład migdały i trzymało się je wtedy specjalnie na paschę; podobnie było z suszonymi winogronami czy figami. Nawet skórka pomarańczowa była czasem bardziej drogocenna niż sam owoc. Starta na tarce, daje fantastyczny naturalny aromat, smażona jest królową smaku. Poza tradycyjnym mazurkiem, nigdy nie obeszło się u nas w domu bez paschy wielkanocnej. Mama robiła ją zwykle w Wielki Piątek po nabożeństwie i wszystkimi siłami powstrzymywaliśmy się, żeby jej nie oblizywać i nie skubać aż do Wielkanocy, kiedy siadaliśmy całą dziesięcioosobową rodziną przy stole. Nigdy później nie smakowała mi tak jak wtedy. W rodzinie Izabeli Pakulskiej tradycje pieczenia ciast przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wielkim nietaktem było przyniesienie przez kogoś kupionego ciasta. - Pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa Ciocię Hele, moją najukochańszą, bo robiła wspaniałe rzeczy i nikt nie widział, że jest brzydka, łysa i gruba - wspomina dr Pakulska. Nie mając zbyt wiele pieniędzy, piekła cudowne domowe ciasta i wysyłała rodzinie w prezencie. Nie zawsze dojeżdżały w nienaruszonym stanie, ale i tak wywoływały uśmiech na twarzy każdego obdarowanego.

     Składniki:
      1 kg białego najlepszego sera 6 żółtek ź kg masła (miękkie) 1,5 szklanki cukru pudru posiekane bakalie, co najmniej szklanka, w tym koniecznie smażona skórka pomarańczowa, orzechy włoskie, rodzynki, mile widziane migdały, figi i daktyle

     Sposób przygotowania:
     Do roztartego twarogu dodać masło i przetarte przez sito świeżo ugotowane na twardo żółtka, wszystko razem dobrze zemleć przez maszynkę lub w malakserze aż do uzyskania jednolitej masy. Przygotować bakalie: namoczyć, osaczyć, posiekać. Wszystkie składniki zmieszać ze sobą. Całą masę włożyć do tortownicy i odstawić na kilka godzin do lodówki. Można podawać na wcześniej przygotowanym kruchym spodzie, biszkoptach lub andrutach. Można przybrać orzechami, migdałami, owocami, czekoladą lub bakaliami.


Marta Trosczyńska


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 marca 2009   


131 legendarnych koktajli 131 legendarnych koktajli
praca zbiorowa
Książka "131 legendarnych koktajli" adresowana jest nie tylko do doświadczonych barmanów, ale i do nowicjuszy, którzy mają ochotę eksperymentować za barem.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej