Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sok malinowy

     Mimo że jest środek lata, właśnie teraz najlepiej jest pomyśleć o zimowych przysmakach. Bo próżno szukać takich w sklepie, a teraz składniki przetworów są najtańsze i na wyciągnięcie ręki. Smaki lata najbezpieczniej zamknąć w słoiku, a kompozycji jest mnóstwo: ogórki kiszone, kompoty, soki, dżemy, sałatki warzywne, gruszki w syropie, jabłka duszone, przeciery i wiele innych. - Co roku mam nowe pomysły na przetwory i co roku żałuję, że będę mogła je zrealizować dopiero po zasadzeniu warzyw i owoców na wiosnę, bo staram się jeść tylko to, co pochodzi z mojego ogrodu. Na przykład już wiem, że w przyszłym roku zasadzę, a następnie zamarynuję kabaczka - mówi ogrodniczka Barbara Smykalska. - Konfitury to najlepszy sposób, aby cieszyć się zdrowymi owocami i warzywami aż do następnych zbiorów. Naturalnie pasteryzowane, bez konserwantów, bo tu konserwować może jedynie sól i cukier.

     Pani Barbara opracowała własne sposoby, nawet bez używania żelfixu. - Kiedyś przypadkowo przeczytałam składniki na opakowaniu i obiecałam sobie, że tego moim dzieciom nie będę serwować. Koleżanki nie mogły uwierzyć, że się da, ale spróbowały i były zachwycone. Zdarzało się, że na jedną zimę robiłam ponad 120 słoików kompotu truskawkowego, około 100 ogórków kiszonych, a do tego dżemy, marynowane owoce i wszystko się udało - opowiada ogrodniczka. - Zawsze z niecierpliwością czekam więc, aż owoce w moim sadzie dojrzeją na kolejne przetwory.

     Składniki:
     Maliny (ile uda się nazbierać) cukier 6-9 tyżek.

     Sposób przyrządzenia:
     Maliny wsypać do półlitrowego słoika i przesypywać 2-3 warstwy 3 łyżkami cukru. Słoik przykryć gazą i odstawić na słońce. Po około 10 dniach przelać wszystko do garnka, zagotować i odcedzić. Powstały sok przelać do słoika i pasteryzować 10 min.


Marta Troszczyńska


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 sierpnia 2010   


Kuchnia pełna głodomorów Kuchnia pełna głodomorów
Katrin Raschke
Co dzieci chętnie jedzą? Tworząc posiłki dla dzieci, z pewnością każdy dorosły chce, aby były one pełnowartościowe i dostarczały młodemu organizmowi niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju składniki. Racjonalne odżywianie kojarzy się jednak z dostarczaniem organizmowi pokarmów ze względu na ich wartość odżywczą, a nie smak, co w przypadku małych "niejadków" może nie zdać egzaminu... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej