Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Razem z Dawidem

     Wielką pomocą w codziennej modlitwie są psalmy (grec. psalmos, tac. psalmus -pieśń). Nazwa oznacza poetycki utwór religijny. W starożytności zazwyczaj śpiewano je z towarzyszeniem harfy, cytry, liry, fletu.

     Zbiór psalmów zawarty w księdze Pisma Świętego obejmuje 150 tekstów. W istocie jest żydowską księgą liturgiczną. Psalmy stopniowo scalono w ten zbiór, składający się z pięciu części (1-41. 42-72, 73-89, 90-106,107-150). Każda kończy się doksologią, czyli uroczystym uwielbieniem Boga.

     Skomplikowana jest literacka historia psalmów. Formalnie autorem 73 z nich jest król Dawid (około 1040-970 przed Chrystusem). Ten wybitny władca Izraela był także wrażliwym poetą i muzykiem (por. 1 Sm 16, 17-23; 18, 10; 2 Sm 1, 17-27; 1Km 25, 1-8). Pozostałe psalmy są dziełem innych autorów z różnych środowisk i okresów. Wiele powstało w okresie niewoli babilońskiej (587-539 przed Chrystusem). Catość była gotowa około II wieku przed Chrystusem.

     Psalmy wciąż uczą modlitwy. Ale aby je zrozumieć i wykorzystać w praktyce, trzeba uwzględniać ich rodzaj literacki, który wyraża intencję natchnionego autora. Wyróżniamy hymny pochwalne i dziękczynne, błagania, lamentacje, refleksje filozoficzne, teksty prorockie, pieśni królewskie lub pielgrzymie etc. Psalmy to jakby otwarte okno pokazujące życie religijne Izraela. Rozbrzmiewały co tydzień w dzień szabatu w synagogach w Ziemi Świętej i na obczyźnie. A zwłaszcza w świątyni w Jerozolimie. Są "arcydziełem modlitwy w Starym Testamencie". Mamy do dyspozycji akty adoracji Boga, wierności, dziękczynienia, żalu i skruchy.

     Psalmy są wspomnieniem zbawczych dzieł Boga w historii Izraela, czyli wypełnionych już obietnic. Ale także opisują osobiste stany ducha i trudności w wierze przeżywane przez autorów. Wyrażają pełną skalę ludzkich emocji i doświadczeń: od ciężkiego przygnębienia do głośnej radości. Charakteryzują się uniwersalnością, stąd łatwo utożsamiamy się z autorem tekstu. Ukazują tęsknotę za Bogiem. Potwierdzają Jego obecność i miłość. Zachęcają do zaufania Jego woli. Finalnym celem jest zawsze uwielbienie Boga.

     Katechizm podkreśla, że psalmy znał i odmawiał sam Jezus. Co ważniejsze, On spełnił ich nadzieję na przyjście Mesjasza (KKK 2585-2597). Bezpośredni, historyczny kontekst nie oddaje bowiem pełnego znaczenia psalmów. Niektóre "poza zwykłym sensem wyrazów mają znaczenie odnoszące się do przyszłości." I choć nie używają tytułu Mesjasza, to Jego profil jest tam obecny. "Natchnieni psalmiści dobierają słowa i obrazy, które miały potem nabrać znaczenia, jakiego się nawet nie domyślali". Dlatego psalmy powinny być cennym i stałym sposobem modlitwy chrześcijan.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

22 maja 2011


Odpowiem Bogu psalmem. Refleksje nad psalmami responsoryjnymi rok A, B, C Odpowiem Bogu psalmem. Refleksje nad psalmami responsoryjnymi rok A, B, C
Michael Goonam SSP
Książka ta pomoże głoszącym kazania i szukającym nowego podejścia do niedzielnych czytań oraz wszystkim pragnącym wejść bardziej modlitewnie w ducha liturgii niedzielnej. Znajdą w nich pokarm dla codziennego życia... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej