Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki
Przygoda Arcymistrza

     Gdy w 1972 roku arcymistrz Aleksander Alechin pokonał w meczu o mistrzostwo świata w szachach genialnego Kubańczyka J. R. Capablancę (czyt.: kapa-blankę), stanął u szczytu sławy i artyzmu gry szachowej. Nie było wówczas arcymistrza, który mógłby mu zagrozić. Alechin przerastał nawet najwybitniejszych ówczesnych arcymistrzów nieprawdopodobnym talentem kombinacyjnym, zdumiewał precyzją matematycznego mydlenia, umiejętnością obliczania z żelazną logiką różnych wariantów sytuacji na szachownicy na wiele posunięć naprzód. Był - jakbyśmy to dziś powiedzieli - komputerem szachowym. Alechin był przy tym niedoścignionym mistrzem ataku, nie znosił bierności w grze, a jednocześnie umiał się znakomicie bronić. O jego niebywałej wyobraźni szachowej świadczy fakt, iż potrafił rozegrać "na ślepo", to znaczy nie widząc szachownic, seans gry jednoczesnej na 32 szachownicach!

     W kilka miesięcy po zdobyciu szachowej korony otrzymał Alechin najdziwniejszą w swojej karierze szachowej propozycję od dwóch średniej klasy szachistów-amatorów.

     Otóż dwaj młodzi ludzie zaproponowali Alechinowi rozegranie dwóch partii. Twierdzili przy tym, iż arcymistrz nie będzie mógł obu partii z nimi wygrać. Utrzymywali, że na pewno jedną z nich wygrają lub obie zremisują. Alechin miał zagrać po jednej partii z każdym z nich: na jednej szachownicy miał grać białymi, na drugiej - czarnymi, i wykonywać posunięcia na przemian.

     Alechin był wtedy w dobrym humorze (propozycję uczyniono podczas towarzyskiego przyjęcia) i niewiele myśląc wyraził na to zgodę. Jakież było jednak jego zdumienie, gdy już po kilku ruchach zorientował się, że na każdej szachownicy są powtarzane... jego własne posunięcia!

     Praktycznie wyglądało to tak: Alechin wykonuje ruch białymi na pierwszej szachownicy, po chwili na drugiej, jego przeciwnik grający białymi robi ten sam ruch; Alechin odpowiada ruchem czarnych i to posunięcie z kolei powtarza na pierwszej szachownicy przeciwnik grający czarnymi. To tak jak gdyby Alechin rozgrywał partię sam z sobą..

     Alechin od razu się zorientował, że wpadł w pułapkę sprytnie zastawioną przez pomysłowych młodzieńców. W tej sytuacji były tylko dwie możliwości: albo remis na obu szachownicach, albo jedną partię Alechin wygra, a drugą przegra.

     Czy możecie sobie wyobrazić, że z tej beznadziejnej sytuacji Alechin znalazł wyjście? Wydaje się to nieprawdopodobne, ale ten dziwny turniej zakończył się podwójnym zwycięstwem arcymistrza!     Pytanie: Czy ktoś z Was się domyśla, w jaki soosób Alechin zdołał wygrać obie partie?

Podziel się i innymi:   


Wasze komentarze:
 mal: 02.01.2018, 22:57
 Poprostu grał tak żeby przegrać a oni kopiowali te ruchy no i sami przegrywali
 jacek: 06.04.2017, 13:03
 Gdy wcisnà razem czas to czas bialych z 2 juz leci ..moze wygrac na czas zanim wykonają ruch ..albo ruszą po swojemu
 ryś: 13.12.2016, 13:05
  nie 72 a 27
 m: 08.05.2016, 16:53
 ale lol slabo opowiedziane
 Katarzyna : 16.03.2016, 22:04
 A jak wygral w 1972 roku, jeśli zmarł w 1946?
 Feniks: 10.10.2015, 01:26
 A co, jeśliby ci dwaj pamiętali, po co tu przyszli i by zignorowali ten manewr?
 K@T : 05.09.2014, 11:18
 Nawet tłucząc młotkie zdążył by w mniej niż 7 godzin.
 CK: 03.11.2013, 17:26
 wykonujac bicie w przelocie mozna zmusic przeciwnikow do utraty rytmu, potem zwyciestwo jest juz tylko fomalnoscia, inna wersje tej samej zagrywki opisano w bajce o li-czaju grajacemu partie na dworze cesarza chin, wydano ja pozniej, byc moze chodzilo o modyfikacje powyzszej anegdoty bo historia ciekawa ale jakiekolwiek gloryfikowanie alechina ktory byl kolaborantem nazistow bylo delikatnie mowiac niemile widziane
 ttt: 15.04.2013, 16:41
 nic
 rutra: 21.02.2010, 01:16
 Alchein zmarł w 1946 więc już jest błąd, no ale niech będzie. Jeden z amatorów wyłamał się i nie zagrał zgodnie z poleceniem. Ja z taką przewagą wygrałbym. (programy szachowe z przewagą hetmana pokonuje). *** Natomiast moje rozwiązanie tej zagadki brzmi: Najpierw zaczynał amator, który grał białymi, Alchein zrobił ruch i rozpoczął partie nr 2.
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6]

Autor

Treść

Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej