Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rodzina to podstawa!

     Dzieci mają szczególne zdolności do naśladowania świata dorosłych - przenoszą podpatrzone zachowania na grunt swoich zabaw i w ten sposób porządkują zdobyte informacje, a przy okazji "oswajają" to, co budzi w nich silne emocje. Pewna młoda mama opowiadała mi, że gdy karmiła piersią młodszego synka, starszy siadał obok niej, podwijał koszulkę i także "karmił"... swoją ukochaną koparkę. Dzięki temu czuł, że uczestniczy w tym, co robi mama i stopniowo "oswajał" nową dla siebie sytuację. Warto przyglądać się dziecięcym zabawom, bo na ogół są obrazem tego, co i jak dziecko przeżywa, co jest dla niego ważne i w jaki sposób odbiera świat.

     Mój synek często postrzega rzeczywistość przez pryzmat relacji rodzinnych, pewnie dlatego, że doświadczenie rodziny jest mu najlepiej znane. Metaforyką familijną posługuje się dość niekonwencjonalnie i nieustannie nas zaskakuje. Jak choćby ostatnio: dużą lampę łazienkową nazwał "mamą-lampą", a jej liczne potomstwo dostrzegł w niewielkich halogenach rozmieszczonych wzdłuż szerokiego lustra. Skonstatował tylko ze smutkiem: "nie ma taty-lampy!". Lepiej zaprezentowała się rodzina szczotek do zębów. Od kiedy Kubuś przydzielił naszym szczotkom role mamy, taty i dzieci, na scenie umywalki regularnie odbywają się przedstawienia o tematyce familijnej! Taki łazienkowy teatr to zresztą niezawodny sposób, by każdy buntownik polubił mycie zębów.

     Czułe relacje rodzinne porządkują także świat samochodów Kuby. Największy to oczywiście tata, a średni to mama. To do nich po całusy podjeżdżają czterokołowe maluchy, którym nieustannie przytrafiają się stłuczki i wywrotki. Ale Kubuś stawia przed autami nie tylko rodzicielskie zadania. Jego samochody lubią się ścigać, często coś przewożą lub budują. I tak powinno być. Bo mama i tata muszą mieć przecież także inne role życiowe, nie tylko te rodzicielskie. Ważne jednak, by zawsze wiedzieli, która spośród życiowych ról jest pierwszoplanowa.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

23 sierpnia 2009   


Kiedy dziecko płacze Kiedy dziecko płacze
Nessia Laniado
W jaki sposób niemowlę informuje, że jest głodne? Płacze. Jak może nas zawiadomić, że pora zmienić mu pieluszkę? Płacze. Jak może zawołać mamę, która poszła do kuchni? Płacze. Jak mówi tacie, że nie lubi, gdy się je całuje z tak wielkim impetem? Płacze. Płacz to dla niego jedyny sposób, żeby wyrazić swoje potrzeby, pragnienia, niepokoje... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej