Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Niewidoma

     Nasz syn znów całą Mszę świętą przewędrował. Zawsze tak drepcze. Wszystko go ciekawi, no i czasem po prostu rozrabia. Na szczęście przywilej niedzielnego spotkania z Bogiem w kościele należy się nie tylko spokojnym maluchom, ale także małym rozbójnikom! Pięknie mówił o tym ksiądz profesor J.Tischner w jednym z wywiadów. Kiedy opowiadał o Mszach dla przedszkolaków, przekonywał, że małe dzieci powinny czuć się w kościele jak u siebie - swobodnie i bezpiecznie. Dlatego tak ważna jest akceptacja dziecka takim, jakie jest - z całą jego spontaniczną radością, niecierpliwością, szczerością w komunikowaniu odczuć i potrzeb. I nie chodzi tu o tolerancję dla braku dyscypliny, lecz po prostu o zgodę na bycie dzieckiem. Maluchy noszą w sobie naturalną ciekawość Boga i trzeba ją zaspokajać na miarę ich wieku, by nie zgasła.

     Często myślę o tym, jak pielęgnować delikatny płomień dziecięcej wiary, żeby nie zamienił się w popiół. Co zrobię, jeśli zacznie przygasać? Jedno wiem na pewno, będę przy moich dzieciach, by rozmawiać o wszystkich rozczarowaniach i wątpliwościach.

     Te rozważania przypomniały mi pewną dziewczynkę, która przybyła na Mszę świętą w okularach przeciwsłonecznych. Stanęła na tyłach kościoła wśród rozchichotanych koleżanek, a połyskujące nieprzeniknioną czernią okulary stały się główną atrakcją Mszy. Każda z chichotek musiała je przymierzyć. Ostatecznie dumna właścicielka okularów przystąpiła w nich do Komunii świętej. Moja Marysia, widząc przy ołtarzu dziewczynkę w ciemnych szkłach, zapytała mnie z przejęciem: - Czy ona jest niewidoma?

     Wbrew pozorom, spostrzeżenie Marysi było trafne. Dziewczynka w przeciwsłonecznych okularach nie zdołała przecież dojrzeć istoty i wagi Eucharystii. Zrobiło mi się żal tej "niewidomej" duszy. - Szkoda, że zasłania oczy przed Światłem, które daje życie... - pomyślałam - i szkoda, że nie ma przy niej rodziców, by razem z nią kroczyć na spotkanie z tym Światłem.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 października 2009   


Dzieci poznają tajemnicę śmierci Dzieci poznają tajemnicę śmierci
Marielene Leist
Książka podejmuje ważny temat przeżywania żałoby u najmłodszych. Ma charakter praktycznego poradnika. Pokazuje, jak zrozumieć ból dziecka, ukazuje sposoby jego uśmierzania. Adresatami publikacji są rodzice, rodzeństwo, pedagodzy, duchowni. ... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 KAsia: 14.10.2009, 09:22
 Szkoda, że tak mało dzieciaczków uczy się o Bogu. Teraz jeszcze w szkołach zamiast Religii to etyką ...:( smutne to.
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej