Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Światło w ciemności

    Zuziu, wybierzesz się ze mną jutro na roraty? - pytam, a moja córka odpowiada z wahaniem: - No... chyba tak, ale czy to koniecznie musi być tak wcześnie rano?! - Koniecznie! - wykrzykuję z przekonaniem, bo szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie rorat wieczorem. Fascynuje mnie symboliczna wymowa tej pierwszej porannej Mszy, zawieszonej między nocą a dniem! Z zapałem opowiadam dzieciom, jak rozumiem ideę rorat. Mówię, że ciemność nocy, która rozpoczyna tę Mszę, symbolizuje mroki świata bez Zbawiciela, a właściwie także ciemność każdej duszy, której nie rozświetlił Bóg. "Światłością świata" (J 8,12) jest Chrystus! Bez Niego błądzilibyśmy w ciemnościach grzechu! Według mnie roraty skupiają w sobie wszystko, co charakterystyczne dla Adwentu: wdzięczność dla Maryi, że powiedziała "tak", dosłowne i symboliczne zarazem i oczekiwanie w mrokach nocy na "narodziny" światła, które przyniesie dzień. Na dokładkę mamy także akcent wyrzeczenia - wszak trzeba skrócić sen, by pognać z lampionem do kościoła!

     Gdy nazajutrz wychodzimy z Zuzią na roraty, jest ciemno, ale ulice oświetlone latarniami i światłami samochodów wcale nie toną w mroku. Zuzia jest trochę rozczarowana. Spodziewała się chyba, że będziemy potykać się w nieprzeniknionej czerni nocy, odrobinę tylko rozproszonej nikłym światłem naszego lampionu. - Niby jest jasno, a jednak nadal trwa noc. W sumie to te sztuczne światła niewiele mogą... -mówi w końcu Zuzia, a ja dodaję: - Masz rację, a duszę może przecież rozświetlić tylko Prawdziwe Światło... I pośród tej nocy, w drodze na roraty, budzi się we mnie gwałtowna tęsknota za Chrystusem. Dopiero razem z tą tęsknotą zaczyna się we mnie prawdziwy Adwent -oczekiwanie na narodziny Światła, które wyzwala z ciemności!

     Doświadczenie "nocy" jest niezbędne, by zatęsknić za Światłem.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 grudnia 2009


Osobowość plus dla rodziców Osobowość plus dla rodziców
Florence Littauer
Wcześniej czy później zdarza się to każdemu rodzicowi. Gdy już wydaje się, że wiesz jak sobie radzić z własnym dzieckiem... niespodzianka! Dlaczego nie zachowuje się tak, jak tego oczekujesz? Dlaczego tak bardzo różni się od swojego rodzeństwa? Autorka wykorzystując zasady z jej popularnej książki "Osobowość Plus", pomoże Ci określić i zrozumieć typ osobowości Twojego dziecka... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej