Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Głos ogrodnika

     Dziecięca ciekawość bywa męcząca. Moje pociechy nieraz wprowadziły mnie w konsternację zagadkami geograficznymi albo schwytały w pułapkę skomplikowanych pytań z fizyki. Czasem wydaje mi się,'że znam odpowiedź, ale nie zawsze umiem poskładać słowa w sensowne wyjaśnienia. Szukam prostych określeń, a ląduję w gąszczu zawiłych znaczeń. Jąkam się i wzdycham, aż pytające dziecię kwituje moje wysiłki z rozczarowaniem: "Czyli nie wiesz? A tata by wiedział!". Co za pech, że najczęściej pod ręką jestem tylko ja! A skoro to ja muszę radzić sobie z dziecięcą dociekliwością, dlaczego nie jestem pytana na przykład o wątek prometejski w twórczości Mickiewicza albo o rodzaje tropów stylistycznych? Ach, błysnęłabym wtedy wiedzą i elokwencją!

     Dzieci specjalizują się nie tylko w trudnych pytaniach, ale także w wyszukiwaniu sytuacji najmniej odpowiednich do ich zadawania. Na przykład w samochodzie, na'środku ruchliwego skrzyżowania. Tak właśnie było dziś. Jechałyśmy do domu. Marysię zaintrygowały słowa piosenki zespołu ewangelizacyjnego, której akurat słuchałyśmy: - Dlaczego ta pani, która śpiewa, chce usłyszeć swoje imię w głosie ogrodnika? - spytała. - Ogrodnik to zmartwychwstały Jezus - rzuciłam wymijająco, bo właśnie rozważałam szansę na bezpieczny skręt w lewo, a potem wjechałam na szybką trasę i zamiast tematu rozwijałam już tylko prędkość...

     - Czy Jezus był ogrodnikiem? - zaskoczyła mnie w domu Marysia.

     - Ależ nie! - roześmiałam się i sięgnęłam po Biblię, żeby przeczytać córce fragment o Marii Magdalenie, która wzięła zmartwychwstałego Jezusa za ogrodnika.

     Pytanie Marysi wróciło do mnie podczas modlitwy i nagle dotarło do mnie, jak mało czasu zostało, by przygotować się na spotkanie ze zmartwychwstałym Panem! Jestem pewna, że takie pytania podpowiada moim dzieciom Bóg, żeby ich mama na bieżąco porządkowała swoje życie.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 marca 2010   


Wychować miłośnika książki, czyli czytelnictwo i okolice Wychować miłośnika książki, czyli czytelnictwo i okolice
Justyna Truskolaska
Najlepsze, co możemy dać dzieciom, to dobre wychowanie, które oznacza rozbudzanie duszy. Jak stwierdziła Maria Dąbrowska, "książka i możność czytania, to największy z cudów ludzkiej cywilizacji". Właśnie dlatego, że inspiruje człowieka, pokazuje świat, stawia pytania i umożliwia szukanie na nie odpowiedzi... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej