Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Msza dla całej rodziny

     Szkoda mi lata. Z żalem żegnam na rok niedzielne zgromadzenia, w których bez kompleksów uczestniczą rodzice małych dzieci. Bo latem, czy to w pustawym kościele parafialnym, czy w jakimkolwiek miejscu wypoczynku, mogą oni pojawić się z wózkiem albo ruchliwym berbeciem na dowolnym, nawet bardzo uroczystym nabożeństwie. Mogą przebywać wewnątrz świątyni, nie chowając się za filarami albo wychodząc na dziedziniec. Wysłuchać czytań w komplecie i normalnego kazania. Przypomnieć sobie brzmienie organów i pomodlić się tradycyjnym śpiewem liturgicznym. I nie muszą się obawiać znaczących spojrzeń lub, co gorsza, komentarzy współuczestników liturgii albo celebransa: "Co tu robią? Przecież jest specjalna Msza św. dla dzieci!?".

     Na szczęście bowiem w czasie wakacji wszystkie Msze św. są dla wszystkich. W ciągu roku szkolnego Msza św. dla dzieci odprawia się w każdej prawie parafii. Są też specjalne Msze św. dla przedszkolaków, drugo- i trzecioklasistów, młodzieży uczącej się i pracującej, studentów, małżeństw niesakramentalnych. Ale konia z rzędem temu, kto znajdzie Mszę św. dla zwykłej, przeciętnej rodziny. Dla tej pokaźnej części Kościoła, która tworzy Kościół domowy i wychowuje najmłodszy Kościół. I w związku z tym ma wiele wspólnych problemów. Potrzebuje ujrzenia ważnych dla siebie spraw - ludzkich, małżeńskich, rodzicielskich - w świetle wiary. Nie mogę zrozumieć, dlaczego ta właśnie część Kościoła, która zbiera się co tydzień w jednym czasie i miejscu - co marketingowo wydawałoby się sytuacją idealną - jest pozbawiona starannej, systematycznej katechizacji podczas Mszy św.! Dlaczego musi niedomagać duchowo z powodu braku kontaktu ze Słowem Bożym w pełnym wymiarze, z pięknem i dostojeństwem liturgii? Dlaczego dorośli okupujący ławki i nawy są mniej ważni od grupki dzieci zebranych przed ołtarzem? Dlaczego skazuje się ich na infantylizację zamiast ewangelizacji? Oby odpowiedź nie brzmiała: bo tak jest łatwiej! I dla nich, i dla duszpasterzy, i dla całego ludu Bożego.

     Policzmy: zanim dziecko dorośnie na tyle, by rzeczywiście brać udział w Eucharystii dla najmłodszych, mija 6-8 lat. W przypadku liczniejszego potomstwa okres ten wydłuża się nawet do 15-20 lat! Przez wszystkie te lata rodzice chodzą na Mszę św. dla dzieci. Bo tam obecność uciążliwych niewątpliwie maluchów jest w kościele akceptowana. Tyle że cena uzyskanego w ten sposób świętego spokoju bywa słona.

     Być może specjalne Msze św. dla rodzin z małymi dziećmi byłyby rozwiązaniem. W tym gronie nikt by się nie przejmował, że najmłodsi biegają, popłakują czy szturmują prezbiterium. Mógłby za to odnieść więcej duchowej korzyści. Chociaż ja z nostalgią myślę o miejscu, gdzie jak równy z równym przebywały kobiety i dzieci razem z pięcioma tysiącami mężczyzn. Co prawda, nikt ich nie liczył, ale mogły bez przeszkód brać udział w najważniejszym zgromadzeniu swoich czasów. Mimo że z pewnością dziecięcy płacz czasem zagłuszał słowa Nauczającego.

     Na razie jednak pozostaje pocieszać mi się myślą, że mój najstarszy syn ma przystąpić w tym roku szkolnym do Pierwszej Komunii św. Jeżeli przygotowania będą solidne, możemy mieć z mężem nadzieję, że zostaniemy - przy okazji - objęci katechizacją. W przeciwnym wypadku spodziewalibyśmy się raczej, że znów zostaniemy na rok w tej samej klasie.


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

7 września 2008
   


Bohaterowie wyrastają w domu Bohaterowie wyrastają w domu
Tim Kimmel
Nie jest problemem, aby nie odczuwać strachu, ale aby odczuwać taki strach, który stanowi dla człowieka motywację do właściwego postępowania. Obawiamy się nie tego, czego powinniśmy się obawiać.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2017 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej